Potulky po roklinách a tiesňavách 3.
Potulky 3. Slovensko je bohaté na prírodné krásy. Medzi zaujímavé prírodné atrakcie patria tiež rokliny a tiesňavy. Niektoré rokliny sú známe viac, ako napríklad rokliny v Slovenskom raji, alebo Jánošíkove diery v Malej Fatre. Niektoré sú známe menej a dnes si prejdeme päť takýchto roklín a tiesňav, ako bonus som na záver pridal aj 2 zaujímavé ferraty.
Cez tiesňavu Ploské preteká občasný potok.
Pri obci Ploské sa nachádza významná geologická lokalita, Tufová tiesňava Ploské. Je to pomerne málo známa lokalita na východnom Slovensku. Podobnú tiesňavu na Slovensku nenájdete. Tiesňava vznikla zarezávaním vodného toku do mäkkého tufového podložia. Najkrajšia časť tiesňavy je hneď na jej začiatku, kde je zaujímavo tvarovaný tuf s výškou stien 7 – 10 metrov. V ďalšej časti tiesňavou prechádza úzky chodník, lemovaný zalesnenými strmými svahmi. Cez tiesňavu nevedie oficiálny turistický chodník a nie je udržiavaná, čo jej pridáva na divokej príťažlivosti a tajomnosti…
Dolina Vyvieranie je klenot Nízkych Tatier.
Vo svojom úvode je dolina Vyvieranie pomerne úzka, chodník tu vedie tesne popri potoku, miestami noha vstúpi aj do koryta potoka. Preto je lepšie mať nepremokavú obuv. Pri ústí doliny sa nachádza aj mohutná vyvieračka podzemného toku Demänovky. Neskôr sa dolina rozširuje a ponúka romantiku krásnych pohľadov na kaskády a menšie vodopády, ktoré vytvára potok. Chodník ide najprv po jeho ľavom, neskôr pravom brehu a nakoniec sa úplne odpojí od potoka. Na chodníku sa nachádza niekoľko miest s technickými pomôckami, ako sú reťaze, lávky a mostíky. Chýbajú tu rebríky, preto je prechod dolinou vhodný pre ľudí, čo neobľubujú pohyb v roklinách po rebríkoch…
Roklina Zapikan je krasová roklina neďaleko obce Davidov.
Menej známa turistická atrakcia na východnom Slovensku, avšak o to zaujímavejšia. Zapikan je kaňonovitá krasová roklina, ktorou prechádza potok, na ktorom sa nachádza niekoľko kaskád a drobných vodopádov. Tie vyniknú, ak sem prídete po výdatnejších dažďoch, alebo po topení snehu. V suchšom období je v potoku zväčša málo vody a vodopády sú veľmi slabé. Menej vody zasa umožňuje viac sa prejsť po samotnej rokline, v koryte potoka a obdivovať rôzne skalné útvary…
Malý Slovenský raj pri Banskej Bystrici.
Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza lokalita, ktorá svojím charakterom pripomína chodník v Slovenskom raji, z čoho pochádza aj miestne pomenovanie Malý Slovenský raj. Chodníkom sa dostanete na vyhliadku Trávny Ždiar, je to odbočka na trase Chodníka Kamila Linharta. Odbočka má dĺžku vyše 800 m a tvorí ju okružný jednosmerný chodník. Chodník začína a končí pri Chate na Suchom vrchu. Chodník nie je dlhý, ale počas celej trasy môžete obdivovať pôsobivé skalné bralá, úžiny, balvany zaujímavých tvarov. Čaro prírodnej scenérie vytvára množstvo spadnutých stromov, pokrytých machom, ktoré dotvárajú atmosféru tiesňavy. Chýba už len potok s vodopádmi…
Hybická tiesňava je malý raj na Hornom Liptove.
Tento jedinečný prírodný výtvor sa nachádza medzi obcami Hybe a Podbanské, medzi ktorými vedie aj značená cyklotrasa. Prístup do Hybickej tiesňavy je z tejto cyklotrasy. Tiesňava nie je veľmi v hľadáčiku turistov, nakoľko cez ňu nevedie oficiálne značený turistický chodník, tak je pomerne neznáma. Menšej návštevnosti zodpovedá aj stav chodníkov v tejto lokalite, ktoré nie sú udržiavané, miestami sú ťažšie prechodné, ale je vidno, že od turistov sú chodníky vyšliapané. Ťažšie sa hľadá aj začiatok tiesňavy, ktorý nie je nijako vyznačený…
Ferrata HZS Martinské hole bola prvá ferrata na Slovensku.
Ferrata HZS Martinské hole vedie krásnou panenskou prírodou, je zasadená do kaňonu, ktorý vytvoril Pivovarský potok, ktorý steká spod hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry. Potok vytvára množstvo menších a väčších vodopádov a kaskád v zovretí skalných brál a rôznych skalných útvarov a previsov. Ferrata je zároveň vytvorená ako náučný chodník. Celý chodník je rozdelený na dve časti. Spodná časť, ktorá je obojsmerná končí pri 4. informačnom paneli vo výške 940 m. Horná časť chodníka je tvorená Ferratou HZS, ktorá sa používa len na výstup. Začína pri 4. informačnom paneli, pokračuje popri Pivovarskom potoku pod vodopády, kde sa rozdvojuje. Dolinou vľavo pokračuje ľahší varianta B a dolinou vpravo vedie ťažší variant C…
Po 40. rokoch, v roku 2015, bola roklina Kyseľ v Slovenskom raji opäť sprístupnená.
V roku 2015 vznikol projekt znovu sprístupnenia rokliny Kyseľ. Nebolo to už v takom rozsahu, ako bola pôvodne prístupná. V záujme ochrany prírody bol kladený dôraz na menšiu návštevnosť rokliny a sprístupnenie len počas niekoľkých mesiacov. Takto vznikol projekt Via ferrata Kyseľ, ktorý spĺňal kritéria ochrany prírody v tomto ťažko postihnutom kúte Slovenského raja. Ferrata je každoročne otvorená len od 15. júna do 31. októbra. Väčšina trasy od ústia Bieleho Potoka po mostík nad Obrovským vodopádom vedie po istiacom fixnom lane a cez železné stúpačky v náročnom teréne. Je to najprísnejšie chránené územie národného parku…
Koniec seriálu: Potulky po menej známych roklinách a tiesňavách.