Rokliny a tiesňavy
|

Potulky po roklinách a tiesňavách 2.

Potulky 2. Slovensko je bohaté na prírodné krásy. Medzi zaujímavé prírodné atrakcie patria tiež rokliny a tiesňavy. Niektoré rokliny sú známe viac, ako napríklad rokliny v Slovenskom raji, alebo Jánošíkove diery v Malej Fatre. Niektoré sú známe menej a dnes si prejdeme päť takýchto roklín a tiesňav.

Králická tiesňava. Fotoarchív: František Kovár
Králická tiesňava. Fotoarchív: František Kovár

Tiesňavu zakončuje 7 m vysoký Králický vodopád.

Králickou tiesňavou preteká Farebný potok, ktorý tu medzi skalami vytvoril unikátne zákutia. Tiesňava je dlhá približne kilometer. Vznikla zarezaním sa Farebného potoka do vápencového podkladu, pričom vznikli okolité bralá, s rôznymi unikátnymi tvarmi. Tiesňavu zakončuje sedem metrov vysoký Králický vodopád. Prechod tiesňavou je nenáročný, s miernym stúpaním, vhodný pre všetky vekové kategórie…

Malachovská tiesňava
Malachovská tiesňava. Fotoarchív: František Kovár

V Malachovskej tiesňave je 15 m vysoký kaskádovitý vodopád.

Pri obci Malachov sa nachádza dolina, ktorou preteká Malachovský potok. V doline sa nachádza miestna prírodná atrakcia, asi 200 m dlhá nádherná tiesňava, ktorú vytvoril Malachovský potok. V tiesňave je asi 15 m vysoký kaskádovitý vodopád, ktorý vytvoril bočný prítok Malachovského potoka. Celá tiesňava pôsobí až mysticky pri hre svetla a tieňov, kedy sa striedajú tmavé zákutia s presvetlenými slnečnými lúčmi. Toto sa prejavuje aj na samotnom vodopáde, ktorého krásu môžete sledovať z lavičiek pred vodopádom…

Technické prvky v rokline
Technické prvky v rokline. Fotoarchív: František Kovár

Zajmarská roklina je najkratšia v Slovenskom raji.

Ak sa chcete v Slovenskom raji zastaviť len na krátky čas a zažiť krásu roklín naplno, je vhodné si vybrať Zejmarskú roklinu. Roklina je na pomery Slovenského raja pomerne krátka, má dĺžku približne 1 km so stúpaním 227 m. Aj keď je roklina najkratšia, tak obsahuje všetky atrakcie ostatných dlhších roklín v Slovenskom raji. Roklinou preteká potok, ktorý tu vytvoril niekoľko vodopádov. Najvyšší vodopád v rokline meria 22,5 m. Popri potoku a vodopádoch sú v rokline všetky známe technické prvky, ako rebríky, lávky, stúpačky a reťaze…

V Lačnovskom kaňone
V Lačnovskom kaňone. Fotoarchív: František Kovár

Krásne prírodné scenérie, skalné útvary a vodopády, to je Lačnovský kaňon.

Lačnovský kaňon je krásna dolina kaňonovitého charakteru, ktorú lemujú strmé skalné steny. Pri prechode kaňonom vás očaria krásne prírodné scenérie, niekoľko vodopádov a taktiež neskutočné skalné útvary. Niektoré miesta sú vybavené technickými pomôckami, ako sú reťaze, kovové schodíky a drevené mostíky. Kaňon o dĺžke 2 kilometre vytvoril Lačnovský potok. Cesta kaňonom nie je veľmi náročná, je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Prechod celej trasy zaberie približne dve hodiny. Výdatnosť Lačnovského potoka a krása vodopádov je závislá od počasia…

V rokline je niekoľko reťazí a stúpačiek
V rokline je niekoľko reťazí a stúpačiek. Fotoarchív: František Kovár

Divoká roklina s nedotknutou prírodou, nachádzajúca sa v pohorí Branisko.

Roklinu nenájdete na turistických mapách, nevedie ňou značený turistický chodník. Svojim charakterom sa môže prirovnať k rokline v Slovenskom raji. Nachádza sa v nej množstvo malých vodopádov, miskovitých priehlbín tzv. krútňavových hrncov a zaujímavých skalných útvarov. Prechod roklinou patrí medzi náročnejšie, keďže tu chýbajú rôzne technické pomôcky, ako sú rebríky, mostíky, stúpačky a reťaze. V rokline je aj množstvo popadaných stromov. Treba sa pripraviť na to, že väčšinou sa ide v koryte potoka. Tu však spomeniem, že predsa len zopár technických pomôcok sa v rokline nachádza. Nepodarilo sa mi zistiť, či je to pozostatok z minulosti, či bola roklina prístupná. Možno to bol pokus roklinu sprístupniť v nejakom období?…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *