Potulky po roklinách a tiesňavách 1.
Potulky 1. Slovensko je bohaté na prírodné krásy. Medzi zaujímavé prírodné atrakcie patria tiež rokliny a tiesňavy. Niektoré rokliny sú známe viac, ako napríklad rokliny v Slovenskom raji, alebo Jánošíkove diery v Malej Fatre. Niektoré sú známe menej a dnes si prejdeme päť takýchto roklín a tiesňav.
Bralce pripomínajú čiastočne Slovenský raj.
Prírodná rezervácia Bralce sa nachádza na rozhraní katastrov Hliník nad Hronom a Lehôtka pod Brehmi. Trasa začína na okraji obce Hliník nad Hronom a Lehôtka pod Brehmi, pri autobusovej zastávke Lehôtka pod Brehmi – mlyn. Turistický chodník tvorí okružnú trasu. Počas turistického prechodu prejdete miestami, ktoré sú vybavené reťazami a rebríkmi. Nechýbajú ani jedinečné výhľady do šíreho okolia. Chodník prechádza miestami, kde v dávnej minulosti prebiehala intenzívna ťažba, ktoré príroda už úplne pohltila. Prechádzate pomedzi obrovské skalné monumenty, kamene pokryté machom, malé kamenné moria, pukliny, jaskyne a to všetko v úžasnej až zvláštnej klíme. Raritou je tiež aj skalná brána, krátky tunel v skalnom masíve, cez ktorý môžete pokračovať po turistickom chodníku…
Tesárska roklina je krátka, ale hlboká a krásna.
Krupinská planina je lokalitou tvorenou prekrásnou panenskou prírodou, s rozmanitou faunou a flórou. Ukrýva aj unikátne prírodné výtvory, medzi ktoré patrí Tesárska roklina a skalné obydlia známe ako Dúpence. Tieto atrakcie sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti obce Hontianske Tesáre. Tesárska roklina je dlhá len približne 200 metrov, jej hĺbka a štruktúra stien rokliny je očarujúca. V rokline sa nachádzajú aj 4 menšie vodopády, z ktorých najvyšší má výšku takmer 8 metrov. Výdatnosť vodopádov je ovplyvnená do značnej miery počasím. Po väčšinu roka je roklina suchá, prietok vody sa zvyšuje hlavne na jar, alebo po výdatných zrážkach…
Čertova dolina je prekrásnym a výnimočným miestom.
Čertova dolina sa nachádza v blízkosti sedla Zbojská v okrese Rimavská Sobota. V jedinečnej krasovej tiesňave turisti môžu obdivovať množstvo vodopádov, mohutné skalné bralá a útvary. Tiesňavu, ktorá je v niektorých miestach široká len zopár metrov, vytvoril potok Furmanec. Do Čertovej doliny je prístup zo sedla Zbojská po Náučnom chodníku Jakuba Surovca. Chodník vedúci riečiskom potoka Furmanec pripomína chodníky v Slovenskom raji. Je tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i malé vodopády. Najatraktívnejší vodopád v doline je Zbojnícky vodopád…
Haluzická tiesňava vznikla erozívnou činnosťou potoka.
Haluzická tiesňava vznikla erozívnou činnosťou potoka, ktorý ňou preteká. Svojou atmosférou a divokou vegetáciou pripomína tajomný tropický prales. Tiesňava vďaka pretekajúcemu potoku a vplyvu počasia stále pracuje a neustále sa mení. Dnes má dĺžku asi jeden kilometer, okolité steny siahajú až do výšky 50 metrov a miestami je široká 200 metrov. Podarilo sa zamedziť jeho prehlbovaniu, do šírky stále viditeľne rastie. V tiesňave je aj dnes vidno rôzne väčšie aj menšie zosuvy svahov. Nájdete tu rôzne väčšie a menšie vodopády, technickú pamiatku v podobe hrádzí, ktoré boli vybudované, aby zabránili prehlbovaniu tiesňavy pretekajúcim potokom…
Jarabinský prielom je krátke kaňonovité údolie.
Jarabinský prielom je prírodný výtvor, ktorý sa rozkladá na ploche 5,5 ha vo východnej časti Pienin. Je to krátke kaňonovité údolie, ktoré vytvoril potok Malý Lipník. Jarabinský prielom, niekedy nazývaný aj ako Jarabinské tiesňavy, leží severne od obce Jarabina pri Starej Ľubovni. Samotný prielom pripomína obrovskú rozštiepenú skalu, vnútri ktorej potok Malý Lipník vytvoril kaskády piatich krútňavových hrncov. Vyzerá to ako vyhĺbené jazierka, ktoré sú značne hlboké. Miestnymi sú nazývané Jarabinské pece. Skaly prielomu siahajú do výšky asi dvadsať metrov. Asi najkrajšia časť túry je na začiatku prielomu. Potok Malý Lipník sa tu zarezáva do skál a vytvára tak zaujímavé scenérie…
Pokračovanie: Potulky po roklinách a tiesňavách 2.