Pohanský hrad v Cerovej vrchovine sa vyznačuje krásnou prírodou a stopami dávnej minulosti.
Pohanský hrad v Cerovej vrchovine je vrch s nadmorskou výškou 578 metrov, nachádzajúci sa v strednej časti tohto pohoria, v geomorfologickom podcelku Hajnáčska vrchovina. Tento vrch tvorí rozsiahly, pomerne plochý masív s vrcholovou plošinou, ktorá je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie a Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina.
Dodnes tu vidno pozostatky opevnení, vrátane kamenných valov.
Pohanský hrad využívali už v staroveku, keď jeho charakteristickú plošinu obývajúci ľudia využili na vybudovanie obranného hradiska. Dodnes vidno pozostatky opevnení, vrátane kamenných valov z keltského obdobia a neskoršieho slovanského hradiska. Okrem historického významu je lokalita zaujímavá aj geologicky – ide o pozostatok sopečnej činnosti, konkrétne lávový pokrov s troskovým kužeľom a bazaltovými žilami. Na jeho úbočiach sa nachádza viac ako 30 pseudokrasových jaskýň, z ktorých najdlhšia, Stĺpová jaskyňa, dosahuje dĺžku 182 metrov. Prírodne je oblasť bohatá na teplomilnú flóru a faunu, s dubovými lesmi a vzácnymi druhmi rastlín, ako napríklad poniklec veľkokvetý či hlaváčik jarný. Plošina je z veľkej časti zarastená. Z okrajových čadičových skál, ktoré dosahujú výšku až 30 metrov, sa otvárajú krásne výhľady na okolité obce Stará Bašta, Nová Bašta, Hajnáčka a Šurice, ako aj na kotlinové údolie rieky Gortva.
Najvýraznejšie stopy tu zanechali Kelti a Slovania.
Archeologické výskumy potvrdili osídlenie lokality už v neskorej dobe bronzovej a železnej (halštatské obdobie). Najvýraznejšie stopy zanechali Kelti v laténskej dobe (približne 5. – 1. storočie pred n. l.). Našli sa tu zvyšky opevnení, ako sú kamenné valy a priekopy, ktoré naznačujú, že plošina slúžila ako obranné hradisko. V ranom stredoveku miesto pravdepodobne využívali Slovania, o čom svedčia ďalšie nálezy, vrátane keramiky a drobných predmetov dennej potreby. Okrem archeológie sa na Pohanskom hrade uskutočňovali aj geologické a prírodovedné štúdie. Geológovia skúmali jeho sopečné pôvod, bazaltové žily a pseudokrasové jaskyne, ktoré sú unikátne pre túto oblasť.
Na Pohanský hrad sa dostanete z viacerých smerov.
Pohanský hrad je dostupný viacerými turistickými trasami. Jednou z obľúbených je nenáročná cesta po náučnom chodníku Stará Bašta (dĺžka necelé 4 km, prevýšenie 310 m), ktorý ponúka informačné panely o miestnej prírode a geológii. Na Pohanský hrad sa dostanete aj z obce Hájnačka, alebo z obce Šurice. Dlhšie trasy vedú z osady Obručná cez sedlo Monica a z obce Belina cez Belinské skaly a sedlo Monica. Turistické trasy na Pohanský hrad sú vzájomnou kombináciou žltej, zelenej a červenej značky.