Brhlovce
|

Podivuhodné skalné obydlia dýchajú dávnou históriou.

Ak chcete na Slovensku vidieť netypickú a zvláštnu architektúru, stačí navštíviť obec Brhlovce, v okrese Levice. Kamenné obydlia v Brhlovciach patria medzi vyhľadávané pamätihodnosti. Niektoré sú doteraz obývané a patria od roku 1983 do prírodnej rezervácie ľudovej architektúry.

Skalné obydlia v minulosti
Skalné obydlia v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Kamenné obydlia sú stálou expozíciou Tekovského múzea.

Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú z 18. až 20. storočia. Niektoré sa dodnes používajú na bývanie, iné slúžia ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory. Kamenné obydlia s časťou Brhloviec sú stálou expozíciou Tekovského múzea, ktorá získala v roku 1992 medzinárodné ocenenie Európa Nostra 93 udeľované európskym výborom pre vidiek a malé mestá, ako prvá organizácia na území Slovenskej republiky. Expozícia ľudového bývania pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia, murovaného domu s datovaním 1932 a priestorov vysekaných do skaly v dvoch podlažiach. Na prízemí je letná kuchyňa, komora a ukážky kamenárskych výrobkov a náradia, na podlaží vyhliadková terasa a malá komôrka. Interiér je zariadený podľa funkcie jednotlivých miestností dobovým nábytkom a inventárom a dokumentuje zvláštnu formu ľudového staviteľstva a bývania od konca 19. storočia po 50. roky 20. storočia.

Muzeálna expozícia
Muzeálna expozícia. Foto: František Kovár

Legenda hovorí, že skalné obydlia slúžili ako úkryty pri tureckých útokoch.

Skalné obydlia sú vytesané do tufu, s pivnicami, letnými kuchyňami a maštaľami. Miestne podložie z ľahko opracovateľných tufov a tufitov umožnilo obyvateľom využívať tieto priestory, vďaka príjemnej klíme aj k obytným účelom. Lokálna tradícia hovorí, že priestory v skalách boli využívané ako úkryty pri tureckých útokoch. Je možné, že tieto priestory boli obývané ešte v skoršom období. Vznik súčasnej obce sa datuje rokom 1952, kedy sa zlúčili Horné a Dolné Brhlovce. Najstaršou písomnou zmienkou je správa o osade Horné Brhlovce z roku 1245, ktorú vlastnili zemania z Brhloviec. V roku 1506 sú vlastníkmi Kálnayovci a v 16. storočí sa spomína aj vznik Dolných Brhloviec. Pri sčítaní v roku 1828 mali Horné Brhlovce 25 domov a 155 obyvateľov, Dolné už 27 domov a 167 obyvateľov. Počas požiaru v roku 1917 vyhorel kaštieľ a zničených bolo aj 13 domov.

Kamenárska dielňa
Kamenárska dielňa. Foto: František Kovár

Obyvatelia sa ťažbe a opracovaniu kameňa učili od talianskych staviteľov.

Obyvatelia obce sa živili najmä poľnohospodárstvom, tkáčstvom, košikárstvom a do roku 1963 aj ťažbou tufu. Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval obyvateľstvu i zdroj obživy. V 19. storočí sa stalo kamenárstvo najdôležitejšou formou existencie tunajších ľudí, ktorí sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa.

Vnútorné dobové zariadenie
Vnútorné dobové zariadenie. Foto: František Kovár
Terasa
Terasa. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *