Po vyhasnutej sopke priamo v obci zostalo kamenné more.
Obec neďaleko Žiaru nad Hronom vyniká chránenou prírodnou pamiatkou Ihráčske kamenné more. Nachádza sa na južnom okraji obce, v blízkosti rímskokatolíckeho kostola.
V obci Ihráč pred mnohými tisícročiami vyúsťovala sopka.
Kamenné more je rozpadajúci sa sopúch – zvyšok lávového prúdu vytečeného zo sopky, ktorá v týchto miestach pred mnohými tisícročiami vyúsťovala. V lokalite, miestnymi prezývanej, Líška môžete obdivovať pôsobivé andezitové sutiny, s balvanmi rôznych tvarov a veľkostí. Najväčšie z nich dosahujú hmotnosť až niekoľko stoviek ton. Medzi skaliskami sa nachádzajú rôzne dutiny, prieduchy a otvory, z ktorých občas vychádza para a v zime sa okolo nich roztápa sneh. Najzaujímavejší z týchto otvorov sa nazýva Dračia diera.
Kamenné more je od roku 1993 chránenou prírodnou pamiatkou.
Geologická lokalita bola vyhlásená v roku 1993 za prírodnú pamiatku. Kamenné more má plošnú výmeru 2,2 hektára. Predmetom ochrany je rozpadávajúci sa sopúch, zvyšok prírodného kanála lávy. Jeho rozpadom vznikla sutina, ktorá vytvorila kamenné more. Je to následok terciálneho vulkalizmu, prevažne na báze andezitu. Lokalita sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od rímsko-katolíckeho kostola Krista Kráľa. Pri Kostole začína aj okružný turistický chodník, ktorý vedie cez toto kamenné more. Z chodníka sú jedinečné výhľady na obec a okolité hory. Prechod cez kamenné more je nenáročná prechádzka vhodná aj pre deti. Pod kostolom sa nachádza kaplnka Panny Márie.
Známa história obce siaha do roku 1388
Najstaršia písomne doložená zmienka o obci je z 26. februára 1388. Ihráč bol majetkom hradu Šašov, ktorý patril od roku 1690 rodu Dócyovcov, od polovici 17. storočia rodu Lipajovcov a od roku 1678 v správe Banskej komory v Banskej Štiavnici. Názov obci sa postupne menil: v roku 1388 bol názov Graach, v roku 1773 Jehracz, v roku 1808 Ihráč, v roku 1920 Hráč, v roku 1927 znovu Ihráč, a po maďarsky sa nazývala Dalos (spevák). Dolinou, v ktorej je Ihráč priteká Biely potok (Ihráčsky potok), ktorý po tisícročia vymodeloval dnešný charakter krajiny. Dolina je známa značnou vodnatosťou a nad ňou je mohutný vrch Horný chlm 1012 m n. m.