Turistika na východe
|

Po turistických chodníkoch. Päť zaujímavých tipov na výlet, na východnom Slovensku.

Východné Slovensko ponúka bohaté možnosti turistiky. Dnes si predstavíme päť zaujímavých tipov na výlet, po zaujímavých prírodných zákutiach, pre mnohých možno odľahlejšieho regiónu.

Sninský kameň
Sninský kameň. Fotoarchív: František Kovár

Vrch v pohorí Vihorlat sa skladá z dvoch samostatných brál.

Sninský kameň (1 006 m) je vrch v sopečnom pohorí Vihorlatské vrchy, ktorý je najnavštevovanejšou atrakciou v okolí Sniny. Je najnižší z piatich vrchov pohoria Vihorlat dosahujúcich výšku nad 1 000 m. Vrchol sa skladá z dvoch samostatných brál, Veľký a Malý Sninský kameň. Na vrcholné plošiny oboch brál je prístup po kovových schodoch. Pohyb po ich vrchole nie je veľmi vhodný pre ľudí, ktorí majú strach z výšok. Plošiny po ktorých je možný pohyb majú šírku 6 až 15 m, kolmé skalné steny týchto brál majú výšku do 20 m. Na Veľkom Sninskom kameni je umiestnený jednoduchý kovový kríž, ktorý postavili veriaci spolu s farským úradom v Snine. Kríž posvätil biskup Alojz Tkáč. Na Malom Sninskom kameni je umiestnená vrcholová kniha…

Trojmedzie
Trojmedzie. Fotoarchív: František Kovár

Najvýchodnejšie miesto Slovenska je v Bukovských vrchoch.

Vrchol vrchu leží na ukrajinsko-poľskej hranici. Trojmedzie so Slovenskom sa nachádza asi 170 m juhozápadne v nadmorskej výške 1 207,7 m. Kremenec je najvyšší vrch v Bukovských vrchoch, patriacich do geomorfologického celku Poloniny. Na juhozápadnom svahu vrchu Kremenec stojí mohutný žulový hraničný stĺp, monument v tvare trojbokého hranolu. Bol vyrobený v roku 2000 a osadený 6. septembra 2000. Na najvýchodnejší bod Slovenska vyviezla tento trojmetrový monolit zo žuly, letka Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Monument (hraničný stĺp) označuje trojmedzie v jazykoch susediacich krajín, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Na tomto trojmedzí sa zároveň stretávajú aj hranice troch národných parkov…

Vrcholová schránka
Vrcholová schránka. Fotoarchív: František Kovár

Nepatrí medzi velikánov, je však považovaný za jeden z najlepších vyhliadkových vrchov.

Z dominantného vrchu Čiernej hory sú úchvatné výhľady, ktoré potešia určite každého turistu. Výhľadový vrch Sivec tvorí vápencový hrebeň s výrazným ostrým skalnatým bralom so strmými svahmi. Vrch tvorí vápencový hrebeň, ktorý sa vypína nad vodnou nádržou Ružín. Strmé severné skalné steny prudko klesajú k priehradnej hrádzi. Sivec je obľúbeným výletným miestom v krásnej prírode, s nádhernými výhľadmi. Jedinečný je pohľad na celú priehradu, z pohorí sú to Volovské vrchy, Branisko, Čergov, Slanské vrchy. V priaznivom počasí sú v diaľke vidno aj Vysoké Tatry…

Úzky chodník cez tiesňavu
Úzky chodník cez tiesňavu. Fotoarchív: František Kovár

Tufová tiesňava je jedinečný prírodný úkaz.

Pri obci Ploské sa nachádza významná geologická lokalita, Tufová tiesňava Ploské. Je to pomerne málo známa lokalita na východnom Slovensku. Podobnú tiesňavu na Slovensku nenájdete. Tiesňava vznikla zarezávaním vodného toku do mäkkého tufového podložia. Najkrajšia časť tiesňavy je hneď na jej začiatku, kde je zaujímavo tvarovaný tuf s výškou stien 7 – 10 metrov. V ďalšej časti tiesňavou prechádza úzky chodník, lemovaný zalesnenými strmými svahmi. V značnej časti tiesňavy sa vyskytujú popadané stromy a tiesňava je miestami náročnejšie priechodná. Cez tiesňavu nevedie oficiálny turistický chodník a nie je udržiavaná, čo jej pridáva na divokej príťažlivosti a tajomnosti…

Vodopády v rokline
Vodopády v rokline. Fotoarchív: František Kovár

Roklina v Slanských vrchoch je pamiatkou na miestneho zbojníka.

Roklina Zapikan je krasová roklina neďaleko obce Davidov v severovýchodnej oblasti Slanských vrchov. Za prírodnú pamiatku bolo toto územie vyhlásené v roku 1993. Predmetom ochrany je tu časť impozantnej rokliny Komorského potoka s bralnými formami, podomletými prevismi a vodopádom Zbojnícka kaskáda vo vulkanosedimentárnom súvrství okrajovej časti Slanských vrchov. Pomenovanie Zapikan podľa miestneho nárečia znamená zbojník…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *