Po stopách murovaných prameňov Jána Filandu.
Ak sa vyberiete na turistiku do Kremnických, Štiavnických a Balockých vrchov, alebo do pohorí Vtáčnik a Tribeč, môžete si dopriať dúšok čerstvej vody, ktorá vyteká z murovaných prameňov. Všetky ich spája meno ich autora Jána Filandu. Prírodným prameňom vracia život. Už 69 prameňov vďaka nemu získalo novú podobu.
Ako obnoviť studničky, s použitím dreva alebo kameňa a betónu?
Ján Filanda, rodák z Nevoľného je známy nielen murovanými prameňmi, ale aj ako tvorca turistických chodníkov a zberateľ povestí a príbehov. Vyrastal v obklopení prírody, v Kremnických vrchoch, v ktorých vyvierajú mnohé pramene. Mnohé boli rokmi zanedbané, zarastené, často už aj zabudnuté. V minulosti mnohé studničky boli jediným zdrojom pitnej vody v horských dedinách. Príchodom vodovodov ich význam začal upadať, začali zarastať a strácať sa v húštinách prírody. Preto sa rozhodol zachovať ich tak, aby sa do studničiek vrátil život. Začal uvažovať nad spôsobom, ako ich čo najlepšie a najtrvácnejšie obnoviť. Najlepšia technológia ako ich obnoviť bolo ich vymurovať z kameňa a betónu. Kameň a betón vydržia dlhšie ako boli často robené studničky z dreva, ktoré časom prehnili a rozpadli sa, a bolo ich treba znovu prácne obnovovať. Murovaný prameň je odolnejší voči vplyvom počasia a niekedy aj proti vandalom, ktorý sa občas aj v lesoch objavia.
Prvý prameň bol postavený v roku 2006.
Prvý prameň obnovil v roku 2006, neďaleko jeho záhradky s chatkou, v ktorej sa zdržiava počas leta. Pramene, ktoré obnovoval dostávali svoje meno. Prvý prameň sa volal Snoža, bolo to podľa neďalekej doliny. Ani jeden prameň, ktorý doteraz postavil nie je bezmenný. Pramene dostávajú mená najmä podľa lokalít, v ktorých sa nachádzajú. Môže to byť názov blízkeho vrchu, z ktorého je voda zachytená alebo doliny, v ktorej sa prameň nachádza. Meno môže byť aj podľa nejakej udalosti, príbehu spojeného s miestom kde prameň stojí. Sú aj pramene kde bol názov vymyslený, nakoľko sa nedalo jeho meno naviazať na danú lokalitu. Niektoré pramene majú meno podľa predstáv ľudí, ktorí zabezpečili jeho obnovenie, sú aj na súkromných pozemkoch. Aj keď sú pramene obnovené, nedá sa povedať, že sú všetky pitné. Každý musí zvážiť, či sa z nej napije, alebo nie. Je to na vlastné riziko. Kvalita vody sa v nich netestuje.
Chýr o prameňoch išiel aj za hranice Kremnických vrchov.
Väčšinu prameňov vybudoval p. Filanda vo svojom okolí, Nevoľné, Ihráč, Kremnica. Chýr o murovaných prameňoch sa dostal aj do vzdialenejších lokalít od Kremnických vrchov. Väčšie množstvo bolo obnovených aj na Ponitrí, v okolí Zlatých Moraviec. Sú aj pramene vo vzdialenejších lokalitách, ako je Kotešová alebo Čierny Balog. Zatiaľ posledný postavený prameň s číslom 69 sa nachádza v Kľačanoch, pri Žiari nad Hronom. Pramene ležia aj v rôznych nadmorských výškach, najvyššie je prameň Dobrá jama, vo výške 1 023 m, postavený pri ceste na Skalke pri Kremnici. Najnižšie je prameň Púšnik č. 51, v Hronskej Dúbrave, v nadmorskej výške 295 m. Jeden prameň je aj na Náučnom chodníku Kamenica, v Starej Kremničke. Pri budovaní chodníka a aj prameňa som s p. Filandom spolupracoval. Prameň sa nachádza pod železničným tunelom Kečka, bol vybudovaný ako 22 prameň, v roku 2010. Tento prameň Kečka bol venovaný deťom miestnej základnej školy v Starej Kremničke 1.6.2010.
Zaujímavosti niektorých prameňov.
Už spomenutý prameň Kečka je na mieste kde prebiehali boje SNP s nasadením pancierového vlaku IPV I – Štefánik, o čom je aj informačná tabuľa náučného chodníka Kamenica inštalovaná pri prameni. Z prameňa č. 4 – Minerál tečie mierne mineralizovaná voda, v minulosti bol dôležitým zdrojom pitnej vody obyvateľov obce Jastrabá. Prameň č. 18 – Európa, nachádza sa v blízkosti geografického stredu Európy, časom sa ukázalo že v suchom lete býva často bez vody. Prameň č. 25 – Trasľavý bol postavený na podnet horolezcov v Handlovej, ktorí majú v lokalite nad Novou Lehotou tréningové skaly. Prameň č. 32 – Lesný je postavený na frekventovanom chodníku: rekreačné stredisko Toliar – Grobňa nad Kremnicou. Chodník je obľúbenou vychádzkou rodín s deťmi, športovcov, turistov a aj psičkárov. Prameň č. 43 Dekretov, je postavený v Lesníckom skanzene pri Čiernom Balogu, prameň je pomenovaný po priekopníkovi v lesnom hospodárstve Jozefovi Dekretovi Matejovie, ktorý sa narodil v Dobroči.
Každý prameň je jedinečný.
Prameňov je postavených už 69, každý je však jedinečný, citlivo zabudovaný do prírodného prostredia, v ktorom sa nachádza. Majú rôzne tvary, sú na nich zobrazené rôzne motívy, podľa ich miesta stavby a pomenovania prameňa. Ak budete prechádzať turistickými chodníkmi určite okrem občerstvenia pramenitou vodou potešia aj vaše oko svojim architektonickým stvárnením. Sú to miesta, kde človek načerpá počas oddychu novú energiu do ďalších kilometrov putovania po turistických chodníkoch, v krásnej slovenskej prírode. Veľká vďaka patrí budovateľovi týchto prameňov, p. Jánovi Filandovi, ktorý takto zveľadil, oživil mnohokrát takmer zabudnuté a stratené studničky.
Veľká vďaka patrí tomu Človeku s veľkým „Č“…