Peňažná je nádherné kráľovstvo skalných obrov v Kremnických vrchoch.
Peňažná je zaujímavé miesto plné obrovských skál a skalných útvarov, ktoré sa nachádza nad obcou Nevoľné, v Kremnických vrchoch. Chodník na túto jedinečnú lokalitu, v jeho závere, tvorí Kalváriu Nevoľné.
Peňažná sa nachádza pod vrchom Chlm v Kremnických vrchoch.
V turistických sprievodcoch sa o Peňažnej veľa nepíše, skôr by som povedal, že takmer nič. Nachádza sa pod vrchom Chlm 1 012 m smerom na západ prudko klesajúceho svahu, ktorý padá hlboko do doliny Bieleho potoka. V minulosti bol vrch v mapách označený ako Chom, prečo prišlo k zmene názvu sa nevie, pravdepodobne pri prepise máp. Vrch je vytvorený sopečnou činnosťou, na jeho svahoch sa nachádza kráľovstvo skalných obrov. Sú to skupiny skalných balvanov do veľkosti nákladného auta, uvoľnených eróziou a rôznych kamenných sutí. Všetko pokrýva hustý les, čo len zvýrazňuje divokosť prírody. Od roku 1992 sa na Peňažnej týči mohutný kríž, umiestnený na skalnom brale, ktoré vidno z obce Nevoľné. Ku krížu bola neskôr postavená Krížová cesta. Kríž stojí vo výške 885 m, na jednom zo skalných brál, meria 8 metrov, zhotovený je z dreva. Zaujímavosťou je, že Peňažná tvorí Kalváriu Nevoľné, nachádza sa však v katastri obce Ihráč.
Od roku 2009 je na Peňažnú vyznačený miestny turistický chodník.
V roku 2009 sa v Nevoľnom stretla skupina aktivistov pod vedením Jána Filandu, aby dali hlavy dokopy a vyznačili turistickú trasu z obce na Peňažnú. Nájsť výhodné riešenie nebolo jednoduché pre náročnosť terénu na svahu Peňažnej. Dňa 20. 8. 2009 však skupina nadšencov vyznačila originálnym spôsobom turistickú trasu z obce Nevoľné ku krížu na Peňažnej. Turistická cesta začína v Nevoľnom pri dolnej autobusovej zástavke. Na hlavnej ceste je umiestnený prvý smerovník, smerovka ukazuje na starú mlynskú cestu. Po 300 metroch opúšťate dedinu, smerová tabuľka na konci ulice vás navedie na prudko klesajúci chodník do doliny Biely potok. Cez potok je bezpečný prechod mostíkom. Stĺpový smerovník ukazuje po ceste v doline, k ďalšiemu smerovníku. Jeden smer ukazuje na pokračovanie po doline, kde uvidíte zvláštnu úžinu z andezitových brál po oboch stranách cesty a potoka (Prieboj – Železné vráta).
Chodník na Peňažnej končí prírodným chrámom.
Šípka vpravo ukazuje pokračovanie chodníka na Peňažnú, smerom na stúpajúcu lesnú cestu na Hrb. Tu je ďalšia smerová tabuľka, ktorá smeruje turistov pozdĺž lúky, k ďalšej smerovej tabuľke, ktorá ukazuje smer do prudko stúpajúcej cesty. Po 10 minútach sa stúpanie zmierni a cesta vás dovedie k poslednej smerovej tabuľke, ktorá navádza na kľukatý chodník. V tejto časti chodníku tvorí Krížovú cestu Nevoľné. Chodník vedie prekrásnou divočinou končiac prírodným schodiskom, medzi bizarnými ryolitovými bralami a mohutnými balvanmi porastenými sladičom a machmi. Trasa končí prírodou vytvoreným chrámom, kde býva slúžená omša pre pútnikov. Na stene brala visí tabuľa, ktorá oznamuje, kto a kedy postavil kríž. Západne z brál sa ponúka úchvatný pohľad na obec Nevoľné, veľkú časť Jastrabskej vrchoviny a na pohorie Vtáčnik. Severozápadným pohľadom uvidieť na horizonte Skalku pri Kremnici s vysielačom na Suchej hore. Cesta je pre zdatných turistov, ktorí po absolvovaní trasy pookrejú na Peňažnej duševne a telesne.
Dobrý deň.
Chcel by som Vás poopraviť čo sa týka nadmorskej výšky svätého kríža na Peňažnej. Do dnešného dňa tam mám 252 výstupov z Nevoľného a viac krát som meral výšku hodinami Suunto Core ktoré mi ukazujú 885m.n.m. A aj mapy CZ. podľa vrstevníc sa nezhodujú s vašim údajom ( 920m). Prajem krásny deň.
S pozdravom Jelínek Nevoľné
Dobrý deň.
Ďakujem, opravím.