Roháčske plesá a vodopád
|

Okruh cez štyri plesá a vodopád v Západných Tatrách je jedinečný turistický zážitok.

Roháčske plesá je sústava plies v závere Roháčskej doliny pod Ostrým Roháčom, Plačlivým a Kopami. Plesá tvoria terasy nad sebou, druhé a tretie pleso sú pri sebe. Na zostupe cez Spálenú dolinu sa nachádza ešte Opálové pliesko a Roháčsky vodopád.

Spomienka na Alexiusa Demiana
Spomienka na Alexiusa Demiana. Fotoarchív: František Kovár

Roháčske plesá a okolitú prírodu spoznáte aj vďaka náučnému chodníku.

Roháčske plesá patria medzi najkrajšie miesta, ktoré môžete vidieť a zažiť v Západných Tatrách. Okružný náučný chodník Roháčske plesá je jeden z najatraktívnejších chodníkov v tejto oblasti, ktorý je určený aj pre rodiny s deťmi. Východiskový a cieľový bod túry je Zverovka. Trasa okruhu je: Zverovka – Roháčský vodopád – Roháčské plesá – Ťatliakovo jazero – Zverovka.

Vstup do doliny
Vstup do doliny. Fotoarchív: František Kovár

Túra sa dá prejsť oboma smermi. Veľké Roháčske pleso (Dolné Roháčske pleso) je najväčšie z plies, nachádza sa v nadmorskej výške 1562 m, jeho rozloha 2,22 ha, hlboké je 7 m. Druhé a tretie Roháčske pleso sú pri sebe, v  nadmorskej výške 1650 a 1653 m. Horné Roháčske pleso je najvyššie, v nadmorskej výške 1719 m. Chodník prechádza aj okolo Roháčskeho vodopádu (1340 m), jeho výška je 23 m. Vodopád má celoročne prietok 500 až 1200 l/s., najmohutnejší je v období topenia snehu, či po výdatnejších dažďoch. Roháčsky vodopád je najvyšší v Západných Tatrách.

Prírodné občerstvenie
Prírodné občerstvenie. Fotoarchív: František Kovár

Okružná túra má 14 km a zdoláte ju za 4,5 – 6 hod.

Dĺžka okružnej túry približne 14 km, čas prechodu je závislí od zastavení sa na trase a je okolo 6 hod.. Čistá chôdza priemerným turistickým tempom je 4.5 hod., prevýšenie je 720 m. Počas túry môžete obdivovať krásne prírodné panorámy so zaujímavými scenériami, čo ocenia aj fotografi.

Krásne prírodné scenérie
Krásne prírodné scenérie. Fotoarchív: František Kovár

Roháčske plesá sú národná prírodná rezervácia. Rozľahlé chránené územie v Západných Tatrách, v závere Roháčskej doliny, ohraničené hlavným hrebeňom medzi vrcholmi Hrubá kopa a Zadná Zábrať. Vyhlásená bola v roku 1974 na ochranu vedecky významných prvkov a biocenóz vysokohorského rastlinstva, živočíšstva a atraktívneho georeliéfu so stopami pleistocénnej glaciálnej modelácie. Nachádza sa tu jediná lokalita výskytu pyšteka alpínskeho na Slovensku.

Zdroj: Náučný chodník Roháčske plesá, Wikipédia

Jedinečná príroda
Jedinečná príroda. Fotoarchív: František Kovár
Roháčsky vodopád
Roháčsky vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *