Objavte vodopády na Slovensku: top 5 najvyšších vodopádov, ktoré by ste mali vidieť.
Pri rozlohe 49 035 km² sa v slovenských horách nachádza vyše 200 významnejších vodopádov, ktorých výška je od troch metrov až po úctyhodných 80 m. Mnohé vodopády vynikajú svojou členitosťou, kaskádami, objemom vody. Každý vodopád má svoje osobitné čaro a krásu. Dnes si predstavíme 5 najvyšších vodopádov na Slovensku.
Najvyšší vodopád na Slovensku má výšku 80 m, nachádza sa vo Vysokých Tatrách.
Kmeťov vodopád padá z Nefcerskej do Kôprovej doliny, vytvára ho Nefcerský potok. Je vysoký približne 80 m (niektoré zdroje uvádzajú 90 m) a je najvyšším vodopádom vo Vysokých Tatrách, ale aj na Slovensku. Nesie meno po známom slovenskom národovcovi, botanikovi a spoluzakladateľovi Slovenského národného múzea v Martine Andrejovi Kmeťovi (1841-1908). Autorom názvu je Miloš Janoška v 1. slovenskom sprievodcovi po Tatrách (1911). Ku vodopádu sa dostanete Kôprovou dolinou, buď z Podbanského po žltej, zelenej a modrej značke, alebo z Troch Studničiek po červenej a modrej značke. Z Troch Studničiek je to pre turistov bližšie.
Druhý najvyšší vodopád nájdete v Slovenskom raji, meria 75 m.
V Sokolej doline sa nachádza najvyšší vodopád v Slovenskom raji a druhý najvyšší na Slovensku. Závojový vodopád tvorí päťstupňová kaskáda vysoká 75 m. Úsek trasy, ktorý vedie okolo vodopádu je jeden z najnáročnejších terénov v celom Slovenskom raji. Výstup popri tomto vysokom vodopáde je realizovaný pomocou sústavy dlhých rebríkov, mostíkov a stúpačiek. Námahu pri výstupe prekoná pohľad na nádheru tohto vodopádu a okolitú divokú prírodu. Sokolia dolina je známa aj menšou návštevnosťou ako iné doliny a tiesňavy v Slovenskom raji. Je to spôsobené jej polohou, v takmer centrálnej oblasti raja, čím je prístup k nej časovo náročný. Z rôznych východiskových miest, cesta k ústiu Sokolej doliny zaberie 2 – 2,5 hod..
Vodopád na treťom mieste má výšku 55 m, nájdete ho v Nízkych Tatrách.
Brankovský vodopád je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier, má výšku 55m. V rámci Slovenska mu patrí tretia priečka, po Kmeťovom vodopáde (80 m) a Závojovom vodopáde (75 m). Napriek svojej veľkosti a krásnej panenskej prírode nie je turistami až tak vyhľadávaný. Toto miesto má aj zaujímavú klímu, je tu výdatne cítiť prúdenie a miešanie chladného a teplého vzduchu. Najvhodnejšou dobou na návštevu Brankovského vodopádu je obdobie po roztopení snehov, alebo po väčších dažďoch, vtedy vďaka aerosólovému efektu vytvára rozprávkovo pôsobiaci vodný závoj. Počas suchších letných období môže byť vodopád často takmer vyschnutý a môžete byť jeho návštevou aj sklamaní. Svoje čaro má vodopád aj v zime, pri tuhších mrazoch dokáže vytvoriť ľadový skvost, s množstvom ľadových útvarov, ktoré na Slovensku sa len tak nenájde.
Mojžišove pramene v Malej Fatre vytvárajú 4 najvyšší vodopád.
V panenskej prírode Národného parku Malá Fatra sa nachádza očarujúce miesto prirovnávané biblickej legende o Mojžišovi. Tieto pramene tvoria výdatný zdroj vody štvrtého najväčšieho vodopádu na Slovensku. Pramene vytekajú zo skalnej steny na juhozápadnom svahu vrchu Hrmové v Malej Fatre. Tieto pramene sú previazané s legendou o Mojžišovi. Podľa legendy Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly a zo skaly začala vytekať voda. Podľa miestnej legendy mali vzniknúť týmto spôsobom aj tieto vodopády. Mojžišove pramene sa i v časoch sucha tešia dostatku vody, ktoré vytvárajú Šútovský potok. Potok asi 1 km od prameňa vytvára, jedinečný 38 m vysoký, Šútovský vodopád. Vodopád je v nadmorskej výške 830 m n. m.. Aj keď vodopád má v každom ročnom období dostatok vody, tak najkrajší a najmohutnejší býva v jarných mesiacoch.
Piata priečka patrí 30 metrovému kaskádovému vodopádu v Malej Fatre.
Vrch Kľak je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších vrchov v Lúčanskej časti Malej Fatry. V jeho tieni je tak trochu pred turistami skrytý očarujúci, 30 m vysoký Kľacký vodopád. Vodopád je tvorený kaskádami a obrími hrncami, ktoré z neho robia očarujúci, ale aj hlučný vodopád. Tento výrazný zvuk vodopádu je počuť už z väčšej vzdialenosti pri ceste k nemu. Vodopád je najkrajší hlavne na jar a po výdatných dažďoch, kedy vyniká jeho sila. Pomerne vysoký objem vody má aj v ostatnom a suchšom období. Dá sa povedať, že vás vodopád nikdy nesklame svojou krásou. Nevýhodou vodopádu je možno jeho poloha, nenachádza sa priamo na turistickej trase, ale je potrebné k nemu odbočiť.