Objavte sakrálne stavby na Slovensku: top 5 sakrálnych stavieb, ktoré sa oplatí vidieť.
Na Slovensku je mnoho sakrálnych stavieb, ktoré sú zaujímavé svojim vekom, architektúrou a výzdobou. Mnohé sú unikátne nie len na Slovensku, ale aj v rámci Európy. Do dnešného výberu som zaradil top 5 sakrálnych stavieb, ktoré sú z historického pohľadu niečím výnimočné.
Kostolík pochádza z 11. storočia, patrí medzi najstaršie sakrálne stavby na Slovensku.
Kostol sv. Michala archanjela v Dražovciach sa nachádza na vápencovom brale, na mieste starého hradiska, ktoré je čiastočne viditeľné v hornej časti vŕšku. Kostol je románsky, pochádza z 11. storočia a patrí medzi najstaršie sakrálne stavby na Slovensku. Mestská časť Nitry – Dražovce je významnou archeologickou lokalitou, ale tiež miestom, kde sa nachádza kostol sv. Michala archanjela. Stojí tu už od 11. storočia, niektoré výskumy hovoria, že základy na ktorých stojí môžu byť ešte staršie. Táto jednoloďová stavba bola vybudovaná z kameňa a tehál. Má obdĺžnikový pôdorys s polkruhovou svätyňou a murovanou ihlanovou vežou (dĺžka 10m, vnútorné rozmery lode 6,3 x 4,3 m, apsida 2,9 m).
Kostol sv. Margity Antiochijskej je unikát v strednej Európe.
Pôvod kostola nie je doposiaľ podrobne prebádaný. Nedávny výskum ukázal, že Kostol sv. Margity Antiochijskej by mohol pochádzať až z obdobia okolo roku 850. Jedná sa o jediný stojaci a zachovaný objekt z obdobia Veľkej Moravy. Kostolík je najstaršou zachovanou stojacou stavbou severne od Dunaja, čím má obrovský význam aj v rámci celej strednej Európy. Dendrochronologicky, ale aj meraním obsahu uhlíka C14 bolo zistené, že kostol mohol byť postavený okolo roku 850. Kostol leží pri slovensko-českej hranici, niekoľko kilometrov od veľkomoravského sídla Mikulčice-Valy, v katastri obce Kopčany. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza až z r. 1392. V jeho okolí existovali malé osady do 13. storočia.
V šírom poli kostol stojí, pri ňom stred Európy leží.
Kostol sv. Jána Krstiteľa a pri ňom vyznačený geografický stred Európy je v katastri obce Kremnické Bane. Nachádza sa popri ceste medzi obcami Kremnické Bane a Krahule (niekedy je možné sa stretnúť s tým, že toto geografické miesto sa priraďuje ku Krahuliam). Kostol stojí osamelo na miernom kopci. Jeho poloha je približne rovnako vzdialená od okolitých obcí Krahule, Kremnické Bane a Turček. Už od dávnej minulosti bol symbolom spolupatričnosti a stretávania sa ľudí z okolitých obcí. História vzniku kostola je spojená s baníckou činnosťou v tejto lokalite. Banícke obce Kremnické Bane, Turček a Krahule mali v minulosti malý počet obyvateľov a nemali možnosť postaviť si v každej obci kostol. Preto sa tieto obce dohodli a postavili si spoločný kostol. Ten bol umiestnený tak, že z každej obce bola k nemu približne rovnaká vzdialenosť, niečo vyše kilometra.
Kostol sv. Martina patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova.
Kostol sv. Martina v Martinčeku patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o kláštore templárov a romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230. Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60. rokoch 20. storočia, teórie o templároch nepotvrdili.
Kostol sa vďaka unikátnym maľbám radí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky na Slovensku.
Ludrová – Kút je vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou. Pred rokom 1466 pristavili na západnej strane dvojpodlažnú hranolovú vežu a na začiatku 16. storočia kostol rozšírili o južnú loď s novým vstupom. Areál kostola ohraničuje neskoro renesančný múr zo 17. storočia s klasicistickou bránou postavenou v roku 1843. Interiér kostola je cenným svedectvom stredovekej nástennej maľby. Na severnej stene pôvodnej lode sa nachádza figurálny triptych s postavami Panny Márie Ochrankyne, Krista Trpiteľa a sv. Jána Krstiteľa, vytvorený okolo roku 1400. Svätyňu kostola zdobí unikátny christologický cyklus, ktorý vznikol okolo roku 1420. Na severnej, východnej a južnej stene svätyne je 34 výjavov zo života Ježiša Krista.