Obec Haluzice má tri turistické atrakcie
|

Obec Haluzice ponúka turistom tiesňavu, ruinu románskeho kostola a drevenú rozhľadňu.  

Obec Haluzice patrí medzi malé obce, ktorá ponúka turistom tri zaujímavé atrakcie a to Haluzickú tiesňavu, ruiny románskeho kostola a drevenú rozhľadňu. Haluzice sa nachádzajú na západnom Slovensku, v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Začiatok náučného chodníka
Začiatok náučného chodníka. Fotoarchív: František Kovár

Prechod tiesňavou pripomína pohyb v tropickom pralese.

Tiesňava vznikla erozívnou činnosťou potoka, ktorý ňou preteká. Svojou atmosférou a divokou vegetáciou pripomína tajomný tropický prales. Haluzická tiesňava vďaka pretekajúcemu potoku a vplyvu počasia stále pracuje a neustále sa mení. Dĺžka tiesňavy je asi jeden kilometer, okolité steny dosahujú výšku až takmer 50 metrov, šírka tiesňavy je miestami až 200 metrov. V tiesňave je aj dnes vidno rôzne väčšie aj menšie zosuvy svahov. Potok pretekajúci tiesňavou v nej vytvára rôzne väčšie a menšie vodopády. Z dôvodu prehlbovania tiesňavy potokom, boli tu v minulosti vybudované hrádze, ktoré sú dnes technickou pamiatkou. Projekt zahrádzania Haluzického potoka realizoval profesor Leo Skatula, v prvej polovici 20. storočia. V roku 1963 bola Haluzická tiesňava vyhlásená za prírodnú pamiatku a platí tu štvrtý stupeň ochrany.

Haluzická tiesňava
Haluzická tiesňava. Fotoarchív: František Kovár

Prvá písomná zmienka o kostole je z roku 1299.

Tiesňavou a jej okolím prechádza Náučný chodník Haluzická tiesňava. Celá trasa je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie, nachádza sa tu 7 informačných tabúľ. Prechod tiesňavou je obojsmerný, najlepšie však je tiesňavu absolvovať zdola nahor, proti prúdu potoka. Na trase náučného chodníka sa nachádzajú aj ruiny románskeho kostola z 12./13. storočia, v 16. storočí obkoleseného opevnením. Kostol bol opustený v roku 1810, od roku 1963 je areál kostola národnou kultúrnou pamiatkou. V súčasnosti zostali z románskeho kostolíka iba obvodové múry, spolu s cintorínom, vstupnou vežou a časťou pôvodného ochranného múru. Prvá písomná zmienka o kostole je z roku 1299, kedy sa ho zmocnilo kráľovské vojsko. Dovtedy bol súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho. Obec Haluzice sa v historických materiáloch spomína prvýkrát až roku 1398, v listine z nitrianskej kapituly v ktorej je zoznam obcí. 

Ruina románskeho kostola
Ruina románskeho kostola. Fotoarchív: František Kovár

Z hlbokej tiesňavy na drevenú rozhľadňu.

Po absolvovaní náučného chodníka návštevu Haluzíc je možné ukončiť prechádzkou na rozhľadňu, ktorá stojí na blízkom kopci Hájnica (341 m), južne od obce. Drevená rozhľadňa je vysoká 7 m, bola postavená v roku 2013. Z rozhľadne sa vám naskytne výhľad na haluzický kostolík a na okolité obce Bošáckej doliny. Tiež je vidno aj Beckovský hrad, Považský Inovec a aj Trenčiansky hrad. Výhodným východiskovým bodom pre návštevu atrakcií obce Haluzice je obecný úrad, pri ktorom je parkovisko a turistický smerovník.

Drevená rozhľadňa na vrchu Hájnica
Drevená rozhľadňa na vrchu Hájnica. Fotoarchív: František Kovár
Pohľad z rozhľadne
Pohľad z rozhľadne. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *