Nie je veľa obcí s vodopádom
|

Nie je veľa obcí na Slovensku, ktoré majú vo svojom strede vodopád.

Nie je veľa obcí na Slovensku, čo sa môžu pochváliť vodopádom uprostred obce. Jednou takou obcou je Hrhov, kde sa nachádza 15 m vysoký Hrhovský vodopád. Podobnú vodnú atrakciu má aj obec Lúčky, na Liptove.

Hrhovský vodopád
Hrhovský vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Vodopád vznikol v kameňolome, v ktorom sa v minulosti ťažil travertín.

Hrhovský vodopád je najväčším a najvýdatnejším vodopádom v oblasti Slovenského krasu. Výnimočný je aj tým, že sa nachádza priamo v obci Hrhov, medzi domami. Napájaný je vyvieračkou Féj (známa aj ako Hrhovská vyvieračka, alebo vyvieračka Veľká hlava). Vyvieračka pramení priamo nad obcou, pod planinou Horný vrch v nadmorskej výške 225 m. a vlieva sa do neďalekých Hrhovských rybníkov. Vyvieračka je výtok krasových vôd z podzemia na zemský povrch. Počas činnosti vyvieračky sa neustálym usadzovaním travertínu vytvorila až 16 metrov hrubá vrstva svetlo hnedého travertínu, ktorého vek sa odhaduje na takmer 5 000 rokov. Terajšia podoba vodopádu vznikla viac menej aj ľudskou činnosťou, v lokalite bol v minulosti kameňolom. Ťažil sa tu travertín, ktorý sa využíval na stavebné účely. Vodopád tak padá do odťaženej časti bývalého kameňolomu. Voda vyvieračky Féj v minulosti poháňala 4 mlyny. Dnes vyvieračka zásobuje obec pitnou vodou…

Vrchol vodopádu.
Vrchol vodopádu. Foto: František Kovár

Vodopád sa nachádza uprostred dediny a padá z travertínovej terasy, z výšky 13 metrov.

Vodopád Lúčky bol v roku 1974 vyhlásený za chránený prírodný výtvor a v roku 1996 prekategorizovaný za národnú prírodnú pamiatku. Pretekajúca voda potoka Teplianka padá po kaskádach z výšky 13m do jazierka. Súčasný vzhľad vodopádu je výsledkom spätnej erózie, spôsobenej dopadajúcou vodou. Tá odlamuje celé lavice travertínov a neustále tak prehlbuje dno vodopádu. V oblasti vodopádu boli nájdené vzácne paleontologické a archeologické nálezy. Zaujímavosťou vodopádu je, že vďaka teplým prameňom z kúpeľov, ktoré do neho pritekajú nikdy úplne nezamŕza. Od roku 2022 má vodopád večerné farebné nasvietenie. Kúpele Lúčky sú známe od roku 1761 kedy miestny zemepán Adam Turjansky vykopal prvý priestranný bazén. V kúpeľoch sa liečia ženské choroby, onkologické choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové choroby, choroby pohybového ústrojenstva, choroby z povolania a poskytujú prevenciu a podpornú liečbu osteoporózy…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *