Nepopulárna daň z uhlíka bude vyššia. Pocítia to aj domácnosti?
Očakáva sa, že kontroverzná daň z uhlíka, ktorú budú musieť platiť domácnosti za svoje emisie, bude vyššia ako pôvodne očakávané. Pomalý proces odstraňovania fosílnych palív v EÚ znamená, že cena nových povoleniek na znečisťovanie ovzdušia bude rásť.
Podľa portálu euractiv.sk súčasný trh s uhlíkom zahŕňa poplatky za emisie približne 10-tisíc priemyselných podnikov a elektrární. Avšak, do roku 2027 sa očakáva zmena, kedy by domácnosti mali platiť za svoje emisie z vykurovania a cestnej dopravy. Účelom tohto kroku je podporiť používanie ekologických zdrojov energie domácnosťami a tým znížiť celkové emisie.
Pokiaľ ide o nové ceny, bude zreteľný ich veľký vplyv na benzín, naftu a fosílne palivá používané na vykurovanie, ako je zemný plyn a uhlie. Už teraz existujú obavy o sociálne dôsledky týchto zmien.
Ceny pre spotrebiteľov budú ovplyvnené nákladmi na emisné povolenky. To najviac postihne tých, ktorí už teraz vynakladajú veľkú časť svojich príjmov na energiu.
Táto novinka bola schválená ešte v roku 2023. V tom čase zákonodarcovia Európskej únie zabezpečili, že ceny uhlíka zostanú pod 45 eur za tonu. Z toho vyplýva, že ceny litra nafty alebo benzínu by mohli stúpnuť o zhruba 10 centov.
Ovplyvní táto novinka domácnosti?
Avšak, problém vzniká v situácii, kedy postup vyraďovania fosílnych palív v sektoroch bývania a dopravy prebieha pomaly. Tento stav zvýši dopyt po emisných povolenkách, čo následne spôsobí rast ich cien na trhu. Niektorí odborníci predpokladajú, že ceny by mohli dokonca dosiahnuť stovky eur za tonu.
Podľa portálu europoslanci upozorňujú, že domácnosti budú musieť platiť za svoje emisie viac, než sa pôvodne predpokladalo.
Pôvodne sa diskutovalo o absolútnom zákaze používania zemného plynu na kúrenie. Avšak nový prístup umožňuje takzvané hybridné vykurovacie systémy, ktoré kombinujú rôzne technológie, ako napríklad plynové kotly s tepelnými čerpadlami alebo fotovoltickými panelmi. Taktiež sa povolujú aj plynové kotly, ktoré umožňujú neskôr prejsť na bezemisný vodík.
Nové opatrenia zvýšia finančné zaťaženie pre obyvateľov. Kritici upozorňujú, že to najviac pocítia tí najzraniteľnejší.
Európska únia reaguje na túto situáciu pripravením 86,7-miliardového Sociálneho klimatického fondu, ktorého cieľom je tlmiť sociálne dôsledky zelených politík.
Členské štáty budú môcť čerpať z tohto fondu od roku 2026, čo je o rok skôr, než sa nová cena uhlíka pre domácnosti začne uplatňovať. Financovanie fondu bude zabezpečené zo zdrojov nového systému. 25 percent financií pochádza z krajín EÚ.