Narodila sa 23.11.1931 v Tvrdošíne na Orave, celý život sa venovala ľudovej hudbe.
Darina Laščiaková sa narodila 23. novembra 1931 v Tvrdošíne na Orave. Po absolvovaní hudobnej vedy a národopisu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa stala členkou Lúčnice.
Od roku 1956 sa ľudovej hudbe a folklóru venovala profesionálne.
Štúdium ukončila v roku 1956 diplomovou prácou na tému K problematike goralskej hudobnej kultúry na severnej Orave. Uplatnenie našla ako redaktorka v niekdajšom Československom rozhlase, kde vytvorila nemalé množstvo relácií, ktoré mapujú tradičnú kultúru slovenského ľudu. Vari najznámejší z jej tvorby je cyklus „Hory, ľudia a pieseň“, v ktorom poslucháčom poodkryla život ľudí z horských oblastí Slovenska. Spomienky na tieto cesty za ľudovou piesňou zachytila aj vo svojej publikácii „Život s piesňou“, v ktorej si okrem nich zaspomínala aj na svojich drahých, otca, mamku, ale i súrodencov. V neposlednom rade nahrala v rozhlase aj nemalé množstvo ľudových piesní, niekoľko hudobných nosičov a aj verejné koncerty, ktoré absolvovala či už ako sólistka Lúčnice, OĽUNu, alebo iných hudobných telies.
Základy k hudbe a ľudovým tradíciám nadobudla na svojej Orave.
Vzťah k hudbe a ľudovým tradíciám nadobudla Laščiaková celkom prirodzene už počas svojho detstva na Orave. Spevácke nadanie jej bolo dané do vienka, rovnako ako jej starším súrodencom Marte a Milanovi. Po rodičoch zdedili dobrý sluch a hlas. Už od detstva spievali dosť ťažké piesne spolu s rodičmi, ale aj sami. Rada spomína na Vianoce svojej mladosti, ako vždy po štedrej večeri prišli k ním domov kamaráti a kamarátky a po malom pohostení sa vybrali, obyčajne aj s dvoma gitarami, po spievaní. Všade ich milo privítali, pohostili a potom nadšene si spolu zaspievali. Nakoniec vždy skončili na malom námestí blízko kostola, pod vysokým vianočným stromčekom a tam ešte spievali, až kým nezačali zvoniť na polnočnú.
Z Oravy sa vybrala na cestu do Bratislavy a do Lúčnice.
V roku 1951 odišla mladá folkloristka z Oravy na internát do Bratislavy. Prijali ju na štúdium odboru Hudobné vedy na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Na vysokú školu do Bratislavy ju priviedla aj túžba vystupovať v umeleckom súbore Lúčnica. Tu spomína na príhodu respektíve sen, kedy sa jej snívalo o tom. V tom sne sa videla v kroji, červených krpčekoch, s dlhými vrkočmi. Preto si ani nedala ostrihať vlasy, že ich v Lúčnici bude potrebovať. Sen sa jej nakoniec naplnil a v rokoch 1951 až 1956 sa stala sólistkou súboru Lúčnica. Vzťah a láska k ľudovej hudbe však nezostali len pri speve v Lúčnici. Laščiaková sa už počas vysokoškolského štúdia zaoberala zbieraním ľudových piesní, najmä z oravského regiónu.
Veľkú časť života prežila v rozhlase.
Svoju záľubu a zároveň aj profesiu uplatnila aj ako redaktorka. V Československom rozhlase pracovala v redakcii ľudovej hudobnej tvorby, kam nastúpila ešte v roku 1961. Tu sa autorsky podpísala pod množstvo relácií a cyklov o ľudovej hudbe, v ktorých aj sama účinkovala. Medzi známe relácie patrili: Ako interpretovať ľudovú pieseň (1965), Zberatelia ľudových piesní (1968 – 1972) či Sviatočné posedenie (1970). V roku 1977 prišla Darina Laščiaková s novým rozhlasovým cyklom Hory, ľudia a pieseň. Počas desiatich rokov, kedy reláciu uvádzala navštívila desiatky rodín na Orave, Horehroní či v Gemeri, kde neúnavne zaznamenávala hlasy pamätníkov spievajúcich dávno zabudnuté piesne. V tom čase absolvovala aj viacero vystúpení na koncertoch doma a v zahraničí.
Dnes žije v Senior parku v Rohovciach (okr. Dunajská Streda), kde sa pred rokmi uchýlila kvôli zdravotným problémom, ktoré si vyžadovali trvalý dohľad lekárov.
Ocenenia.
1975 – zaslúžilá umelkyňa, 1976 – Zlatý erb, 1989 – Zlatý mikrofón, 1996 – Cena Pavla Tonkoviča, 2001 – Krištáľová pyramída, 2001 – Pocta generálneho riaditeľa Národného osvetového centra, 2008 – Laureát ceny Dar roka, 2009 – Krištáľové krídlo za celoživotné dielo, 2012 – Cena Pavla Straussa, 2013 – Pribinov kríž I. triedy – za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry
Diskografia.
1971 Spieva Darina Laščiaková – LP, 1971 Ej pod Roháčom žijem – LP, 1973 Oravienka – LP, 1973 Tichá noc / Uspávanka – LP, 1974 Svadobné piesne – LP, 1976 Beliže mi, beli – LP, 1977 Kopala studienku – LP, 1985 Tichučko vám zaspievam – LP, 1989 Vianoce s Darinou Laščiakovou – LP, MG, (reedícia na CD – 2005), 199? Betlehemská hviezda – Hanka Hulejová, Darinka Laščiaková, Zmiešaný spevácky zbor Karmína z Ružomberku – Halmex – music HM 1059-2-431, (na albume nie je uvedený rok vydania), 2003 Na kamenečku sedela – CD, 2010 Kopala studienku, Tichučko Vám zaspievam – 2CD.
Rozhlasové relácie.
Hory, ľudia a pieseň. Listujeme v zbierkach ľudových piesní. Večery pri ľudovej hudbe. Zberatelia ľudových piesní. Známi interpreti ľudových piesní. Piesne moje, piesne. Z mojej domoviny.
Filmografia.
1953 Rodná zem, 1964 Balada o Vojtovej (spev), 1966 Kubo, 1977 Zbojník Jurko (spev), 1976 Ej, husári (spev).
Na Darinku sme na Orave naozaj pyšní.