Najväčšia havária Nemcov počas 2. svetovej vojny zostane navždy utajená?
Najväčšia havária Nemcov počas 2. svetovej vojny sa stala tri dni po Štedrom dni v roku 1944. V tomto vianočnom čase sa nad dedinou Stará Kremnička ozýval rachot a výbuchy. Zakrátko z kopca, kde je trať, šľahali obrovské plamene. Ranná havária 27. decembra 1944 sa stala osudným pre asi 200 – 373 nemeckých vojakov.
Pochovávanie mŕtvych vojakov malo prebiehať v utajení.
Pokiaľ ide o pochovávanie mŕtvych nemeckých vojakov, tak tieto podľa niektorých spomienok prebiehali v utajení, či už v Kremnici alebo v Trnavej Hore. Možno aj to je dôvod, že sa nezachovali dokumenty. Vyšetrovanie havárie malo zistiť zlyhanie veliteľa transportu, nebolo zistené cudzie zavinenie, aj keď to nemusela byť úplne pravda. V spomienkach sa zachovala výpoveď rušňovodiča, ktorého ešte stihli vypočuť Nemci v nemocnici, kým po dvoch dňoch zomrel. Rušňovodič údajne mal obviniť veliteľa transportu, že mu nedovolil prekontrolovať brzdy pred odjazdom vlaku. Ak sa vrátim k denným hláseniam, tak posledné mám z 26.12.1944, kde sa hovorí o stiahnutí nemeckých vojsk zo Šiah, tým je hlavne myslené jednotiek SS Dirlewanger, ku brigádne na sever (do Prievidze?). Toto my tiež spomínal môj korunný svedok, že vojenský transport mal doplniť muníciu a zbrane vojakom v Šahách a stiahnuť ich späť do Prievidze. V Šahách v tom čase prišlo k prielomu nemeckej obrany.
Zostane najväčšia havária Nemcov navždy utajená?
V niekoľkých článkoch som opísal moje pátranie po udalosti z 27.12.1944, od roku 2011. Aj keď sa nepriamo podarilo niečo o havárii zistiť, nepodarilo sa zistiť priamy dôkaz, o tejto havárii. Tým dôkazom by boli hroby nemeckých vojakov (masový hrob). Z mojich zistení som poskladal príbeh, ktorý som tu v niekoľkých článkoch opísal. Je to skôr pravdepodobný príbeh havárie nemeckého vojenského transportu v Starej Kremničke deň po Vianociach v roku 1944. Možno by pomohlo preskúmať predpokladané miesto masového hrobu v Trnavej Hore, kde by malo byť najviac vojakov, nejaké hroby by mali byť možno aj v Kremnici. Moja teória je, že pravdepodobne okamžite mŕtvych vojakov prevážali a pochovali v Trnavej Hore, ťažko zranených vojakov čo zomreli neskôr pochovali už v Kremnici.
Pátranie pokračuje aj naďalej, výsledok je neistý.
Moje pátranie nekončí, ale či sa podarí získať oficiálny dokument o tejto havárii je otázne. Možno sa niečo nachádza v nejakom archíve. Na Slovensku, v Čechách alebo v Nemecku, kde a v ktorom? Ak to bola jednotka SS Dirlewanger, tak tí mali svoj celý archív spáliť pred koncom vojny. Ak to bola iná jednotka, tak ktorá? Na to stopercentná odpoveď chýba. Na prieskumy miest možných hrobov nemám financie ani kapacity. Stretol som sa z názormi, že k čomu je dobré, veď to boli Nemci… Ja odpovedám, že nech sa na to pozrú z druhého konca. Prečo by sa nemohlo povedať, že v Starej Kremničke sa stala obrovská havária, ktorá ovplyvnila vojenské operácie nemeckej armády a možno pomohla urýchliť ich porážku.