Najstaršie časti kostola sú staré okolo 800 rokov
Kostol sv. Jána Krstiteľa a pri ňom vyznačený geografický stred Európy je v katastri obce Kremnické Bane. Nachádza sa popri ceste medzi obcami Kremnické Bane a Krahule.
Jeden kostol bol pre viac obcí.
Kostol stojí osamelo na miernom kopci. Jeho poloha je približne rovnako vzdialená od okolitých obcí Krahule, Kremnické Bane a Turček. Už od dávnej minulosti bol symbolom spolupatričnosti a stretávania sa ľudí z okolitých obcí. História vzniku kostola je spojená s baníckou činnosťou v tejto lokalite. Banícke obce Kremnické Bane, Turček a Krahule mali v minulosti malý počet obyvateľov a nemali možnosť postaviť si v každej obci kostol. Preto sa tieto obce dohodli a postavili si spoločný kostol. Ten bol umiestnený tak, že z každej obce bola k nemu približne rovnaká vzdialenosť, niečo vyše kilometra.
Cirkevný objekt tu stál pravdepodobne už pred asi 800 rokmi.
Kedy bol kostol postavený nie je presne známe. Odhaduje sa, že jeho najstaršie časti sú staré okolo 800 rokov, nakoľko sa v priebehu storočí postupne rozširoval v niekoľkých etapách. Pôvodne tu bol pravdepodobne drevený kostolík. Neskôr románska kaplnka, ktorá časom už kapacitne nepostačovala a preto bola prestavaná v gotickom slohu na kostol. Tento slúžil po celé stáročia ako farský kostol. Postupným rastom počtu obyvateľov v obciach si tieto začali stavať vlastné kostoly. V priebehu rokov význam kostola začal upadať. Kostol zostal nakoniec opustený.
Kostol obnovila rehoľa kapucínov.
V 80 rokov minulého storočia kostol už značne chátral. Začiatkom 90 rokov, na podnet nemeckých rodákov a príhovore u vtedajšieho banskobystrického biskupa Baláža, prichádza k obnove tohto kostola. Biskup Baláž v tom čase oslovil rehoľu kapucínov s tým, či by sa neujali tohto kostola. Tí v roku 1998 založili pri kostole svoj kláštor. Kostol dostali od biskupa Baláža do svojej správy. Ich zásluhou prišlo k obnoveniu kostola a aj omší a cirkevných obradov v kostole.