Najstarší muž sveta má 111 rokov. Toto sú jeho rady na dlhovekosť
Najstarším mužom sveta sa v apríli 2024 stal 111-ročný John Alfred Tinniswood z Veľkej Británie. Prvenstvo získal po tom, čo vo veku 114 rokov zomrel venezuelský rekordér Juan Vicente Pérez. Krátko po ňom zomrel 112-ročný Gisaburo Sonobe z Japonska
John Alfred Tinniswood aktuálne žije v opatrovateľskom dome na severozápade Anglicka a ako uvádza portál Správy RTVS, narodil sa v roku 1912. V tomto roku sa potopil aj Titanic. Na základe jeho dátumu narodenia vyplýva, že prežil obidve svetové vojny. Počas druhej dokonca slúžil v britskej armáde.
Zaujímavosťou je, že recept na šťastný a dlhý život tohto muža je úplne jednoduchý. Prezradil totiž, že každý piatok si dáva populárny britský pokrm fish and chips, čiže rybu v cestíčku so zemiakovými hranolkami.
Okrem toho však nefajčí a alkohol si dá len málokedy. Ak vás zaujíma, či drží nejakú diétu, odpoveď je nie. Tiež však podotkol, že ide najmä o šťastie.
Recept na dlhovekosť nájdete vo kuchyni
Existuje viacero potravín, ktoré môžu podporiť dlhovekosť a celkové zdravie. Ide o potraviny, ktoré bežne nájdete vo svojej domácnosti, no nepripisujete im veľký význam.
Samozrejmosťou je ovocie a zelenina, ktoré obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálov. Najmä bobuľovité ovocie, špenát, kapusta, brokolica a paradajky sú známe svojimi anti-aging účinkami.
Zabúdať by ste nemali ani na ryby. Najmä tučné morské ryby ako losos, sardinky či makrela sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravie srdca a mozgu.
Ak nie ste milovníkom orechov, mali by ste to zmeniť. Práve tie totiž obsahujú zdravé tuky, bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Konzumácia orechov je spojená s nižším rizikom srdcových ochorení a cukrovky.
Celozrnné potraviny sú zas bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi a podporujú zdravé trávenie.
Fazuľa, šošovica a cícer sú výborným zdrojom rastlinných bielkovín, vlákniny a antioxidantov. Ich konzumácia je spojená s nižším rizikom srdcových ochorení a niektorých typov rakoviny.
Zelený čaj obsahuje katechíny, silné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením a môžu znižovať riziko srdcových ochorení a niektorých typov rakoviny.
Chladničku tiež naplňte fermentovanými potravinami ako je jogurt, kefír, kimchi a iné. Tie podporujú zdravú črevnú mikroflóru, ktorá je dôležitá pre celkové zdravie a imunitu.
Okrem zdravej stravy je pre dlhovekosť dôležitý aj celkový životný štýl – pravidelná fyzická aktivita, zvládanie stresu a dostatočný spánok.