Vrch Šíp
|

Nádherný skalný raj s najkrajším výhľadovým vrchom na Slovensku.

Turisticky menej navštevovaný vrch Šíp (1 169 m) je masívny rozložitý skalnatý vrch, vypínajúci sa nad sútokom riek Orava a Váh v pohorí Veľká Fatra v okrese Ružomberok. Nachádza sa v rovnomennej národnej prírodnej rezervácií Šíp v geomorfologickom podcelku Šípska Fatra.

Žaškovské sedlo
Žaškovské sedlo. Fotoarchív: František Kovár

Pri výstupe na Šíp môžete obdivovať mnoho skalných útvarov

Šíp vytvára významnú krajinnú dominantu celého okolia sútoku oboch riek. Masív Šípu má tri vrcholy. Z hlavného vrcholu je takmer kruhový rozhľad. Na nižšom vrchole Zadného šípu s nadmorskou výškou 1 142 m je podľa povesti už od dôb svätého Cyrila a Metoda veľký drevený kríž. Tento kríž bol naposledy obnovený v roku 2005, po jeho zničení letnou veternou smršťou. Najnižší, súvisle zalesnený, je vrchol Žaškovského Šípu (940 m).

Skalné okno s jaskyňami
Skalné okno s jaskyňami. Fotoarchív: František Kovár

Pri výstupe na Šíp môžete obdivovať mnoho skalných útvarov, v ktorých sa nachádzajú početné jaskyne rôznej veľkosti. Najzaujímavejší útvar je skalné okno s viacerými menšími jaskyňami (obydliami?). Pri zostupe zo Zadného Šípu je jediný možný prechod cez niekoľko metrov dlhú skalnú úžinu (puklinu), ktorá má šírku len niekoľko desiatok centimetrov.

Výhľad z vrchu Šíp
Výhľad z vrchu Šíp. Fotoarchív: František Kovár

Krásne výhľady sú takmer na každom kroku.

Krásne výhľady na šíre okolie nie sú len z jednotlivých vrcholov, ale niekoľko výhľadov sa otvára aj z turistického chodníka pri výstupe na vrchol a aj z osady Podšíp. Osada Podšíp je miesto, kde sa zastavil čas. Nachádza sa tu niekoľko pôvodných dreveničiek z čias minulých. Stáli obyvatelia tu už nie sú asi od 50. rokov 20. storočia, dreveničky využívajú chalupári. V minulosti tu žilo asi 10 rodín, do osady nikdy nebola privedená elektrina. Od roku 1980 je celé územie Šípu s rozlohou 302 ha chránené ako národná prírodná rezervácia. Hlavným dôvodom pre vyhlásenie bol výskyt vzácnych rastlinných a živočíšnych spoločenstiev viazaných na vápencové a dolomitické skaly.

Chodník na Zadný Šíp
Chodník na Zadný Šíp. Fotoarchív: František Kovár

Najvýhodnejšie je začínať túru v obci Stankovany.

Prístupy na Šíp je najlepší obce Stankovany, z ktorej sa dá urobiť okružná turistická trasa. Po žltej značke z obce Stankovany cez Škútovu dolinu, na Žaškovské sedlo a na vrchol Šíp, s pokračovaním na Zadný Šíp. Zo Zadného Šípu do osady Podšíp. Z osady zostup po zelenej značke do obce Stankovany. Celá trasa má 12 km, prevýšenie 900 m.. Čas prechodu aj s viacerými prestávkami je približne 6 hod.. Túra je mierne náročná s občasnými prudšími stúpaniami. Trasu môžu absolvovať aj rodiny s turisticky zdatnejšími deťmi. Prístup na Šíp je možný aj zo železničnej stanice Kraľovany, po žltej trase cez osadu Podšíp (2:15 hod.). Turistická túra na Šíp je zaujímavá v každom ročnom období.

Zdroj: Wikipédia a turistický sprievodca.

Šípska úžina
Šípska úžina. Fotoarchív: František Kovár
Pri Šípskej úžine
Pri Šípskej úžine. Fotoarchív: František Kovár
Zadný šíp
Zadný šíp. Fotoarchív: František Kovár
Výhľad zo Zadného Šípu
Výhľad zo Zadného Šípu. Fotoarchív: František Kovár
Osada Podšíp
Osada Podšíp. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *