Zostali len spomienky a fotografie
|

Na strednom Pohroní sú miesta, na ktoré zostali len spomienky a staré fotografie (2. časť)

Zostali len spomienky a staré fotografie. Na strednom Pohroní sú miesta, ktoré už nenájdete. Osud a doba im nepriali a časom úplne zanikli.

Horný park.
Horný park. Zdroj: OZ KAMENICA

Vyhniach boli najvýznamnejšie kúpele v Uhorsku.

Vznik kúpeľov vo Vyhniach je spojený s ťažbou železnej rudy. Podľa ústneho podania, keď baníci začali raziť štôlňu na úbočí obrátenom na juh, sotvaže vyhĺbili sto krokov, dostali sa k prameňu vody nieže teplej, lež priam horúcej. Doba vzniku kúpeľov sa nedá presne určiť. Koncom 17. storočia vyhnianske kúpele nadobúdali z roka na rok väčší význam. Mesto vložilo do nich veľké investície najmä v l7. a 18. storočí, keď ich povznieslo na vrchol slávy a urobilo z nich vyhľadávané stredoeurópske kúpele. K dobrému chýru vyhnianskych kúpeľov prispel aj tamojší pobyt sedmohradského kniežaťa, vodcu stavovského povstania, Františka Rákocziho II. a jeho manželky Šarloty Amálie. Kúpele zanikli pri požiari dňa 10. apríla 1945. Príčiny požiaru sa dodnes neobjasnili. Napriek úsiliu niekoľkých nadšencov sa už kúpele nepodarilo obnoviť…

Cez vojnu bola synagóga zničená.
Cez vojnu bola synagóga zničená. Zdroj: OZ KAMENICA

Židia mali v minulosti zákaz vstupu do banských miest.

Od začiatku 17. stor. do druhej polovice 19. stor. platilo pre banské mestá privilégium Nontoleris Judeorum a právo znemožniť židovské usadenie sedem míľ od mesta. Židia mali povolený vstup do Kremnice až nariadením Tekovskej župy z 22. novembra 1751. Prvá prišla do mesta obchodníčka Juliana Weilová z Turca. Po roku 1851 postupne počet Židov vzrastal. V roku 1885 mala židovská obec už 250 členov. V tomto období už mali v Kremnici vlastný rabinát, do ktorého patrili aj Židia z okolitých 12 obcí. Synagóga bola postavená v roku 1890. Počas vojny bola synagóga poškodená, po vojne nebola obnovená a zanikla…

Klopačka okolo roku 2000.
Klopačka okolo roku 2000. Zdroj: OZ KAMENICA

Banská klopačka v Kremnici slúžila dlhé desaťročia.

Klopačka bola od svojho vzniku, po dlhé desaťročia, aj súčasťou mesta Kremnica. Po tom, čo prestala slúžiť svojmu pôvodnému účelu sa stala obytným domom. Tento stav pretrval približne do 80. rokov minulého storočia, kedy prestala slúžiť bývaniu. Objekt následne dostala do užívania pionierska organizácia. Od tohto obdobia klopačka začala postupne chátrať. Pionieri nemali financie na údržbu a rekonštrukciu objektu. Najväčší úpadok a deštrukcia klopačky sa začala po roku 1989. V reštitúciách prešla do súkromného vlastníctva. Nový majiteľ však do klopačky neinvestoval žiadne prostriedky, čím prišlo k rýchlemu chátraniu objektu…

Skokanský mostík v Kremnici.
Skokanský mostík v Kremnici. Zdroj: OZ KAMENICA

V Kremnici boli v minulosti tri skokanské mostíky.

Vo väčšej miere sem začali cestovať turisti a športovci vlakom z Budapešti, ktorí prišli aj s pomenovaním, respektíve prezývkou Slovenský Semmering. Pripomínalo im to rakúske stredisko Semmering, pre svoju podobnosť železničnej horskej trate a s možnosťami vyžitia v Kremnici a okolí, hlavne pri zimných športoch. Cestovanie do Kremnice bolo pre nich výhodnejšie ako do rakúskych zimných stredísk. Postupne sa pomenovanie Slovenský Semmering udomácňuje a začína sa dostávať aj do oficiálnych materiálov Kremnice. Je ho možné nájsť v propagačných materiáloch, turistických sprievodcoch a mapách. Ešte v 30. rokoch 20. storočia sa bežne objavuje spojenie Kremnica – Slovenský Semmering. V Kremnici boli 3 skokanské mostíky. Pod nádražím, na svahu zvanom Rennwiese, boli dva cvičné mostíky pre mládež, nad nádražím pod Kremnickým štítom (1007 m) bol veľký mostík závodný. Dnes už zostali len staré fotografie…

Synagóga vo Svätom Kríži nad Hronom.
Synagóga vo Svätom Kríži nad Hronom. Zdroj: Facebook

Vojnové udalosti ukončili činnosť synagógy vo Svätom kríži nad Hronom.

História synagógy siaha do roku 1888. V tomto roku bola vo Svätom Kríži postavená synagóga. Nie je presne doložené, či išlo o novostavbu alebo prestavbu nejakého staršieho objektu. V tom čase sa nachádzala mimo centra Svätého Kríža, na jeho severnom okraji. Neďaleko sa nachádzal aj kresťanský cintorín zrušený v 70 rokoch 20. st.. Synagóga svojmu účelu slúžila do roku 1942, keď bola ako majetok Židovskej náboženskej obce arizovaná. Správcom synagógy a bytu za ňou sa 25.1.1943, na základe vtedajších zákonov, stal Albín Hurtík. Povinnosťou správcu bolo synagógu prestavať tak, aby nepripomínala židovskú modlitebňu. Prestavať ju na klasické obydlie nebolo jednoduché, a trvalo mu to dlhší čas. Objekt bol obstavaný korpusom z tehál, zamurované boli všetky pôvodné okná, ktoré nahradili nové. Stavba dostala aj novú sedlovú strechu…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *