Na strednom Pohroní
|

Na strednom Pohroní sú miesta, na ktoré zostali len spomienky a staré fotografie (1. časť)

Na strednom Pohroní sú miesta na ktoré už nenájdete. Osud a doba im nepriali a časom úplne zanikli. Zostali už len v spomienkach ľudí a na starých fotografiách.

Majer Kupča.
Majer Kupča. Zdroj: OZ KAMENICA

Biskupský majer Kupča.

Majer Kupča zostal už len v spomienkach, jeho prosperita začala upadať po socialistickom združstevňovaní. Bol založený niekedy v prvej polovici 18. storočia ako poľnohospodársky statok. Choval sa tu dobytok a produkovali poľnohospodárske výrobky pre potreby banskobystrického biskupstva. Územie Kupče bol osídlené už v dávnej minulosti. Nálezy z tejto oblasti sa zaraďujú až do praveku. Podobne je to aj z neskorších období, napríklad aj z dôb Veľkomoravskej ríše. Možno sa domnievať, že Kupča bola ideálna oblasť pre poľnohospodársku produkciu. Spolu s neďalekým Svätým Krížom, ktorý bol aj mýtna stanica ležali na križovatke obchodných ciest. Najstaršia písomná zmienka o Kupči pochádza z roku 1841…

Obraz umučenia sv. Štefana v kaštieli.
Obraz umučenia sv. Štefana v kaštieli. Foto: František Kovár

Kostol v biskupskom majeri Kupča zanikol.

Na biskupský majer v Kupči, neďaleko Žiaru nad Hronom zostali už len v spomienky. Jeho prosperita začala upadať po socialistickom združstevňovaní. Postupne začal upadať až úplne zanikol. Kostol ako posledný objekt, už ako ruina, bol zbúraný v roku 2015. Zostal len oltárny obraz a záhada dvoch podobných obrazov. Ako to už často býva, nie je všetko jednoduché ako na prvý pohľad vyzerá. Podobný obraz visí aj v neďalekom kostole Povýšenia sv. Kríža. Preto tu vyvstáva otázka, ktorý obraz je originál a ktorý kópia. Pri podrobnejšom preskúmaní to však vyzerá, že obrazy majú spoločný výjav, ale nie sú úplne rovnaké, nie je to originál a kópia. Majú však určité spoločné detaily, čo by mohlo nasvedčovať, že ich maľoval ten istý maliar. A tak je tu záhada dvoch podobných obrazov a možno aj otázka…

Výsledok rozhodnutia stavby hlinikárne v blízkosti obce.
Výsledok rozhodnutia stavby hlinikárne v blízkosti obce. Zdroj: OZ KAMENICA

Osud obce Horné Opatovce nebol jednoduchý.

História obce bola rušná. Trpela častými lúpežnými vpádmi šášovských kastelánov. V dôsledku polohy obce (v blízkosti križovatky ciest smerom na Zvolen, Kremnicu, Banskú Štiavnicu a Hronský Beňadik) bola svedkom rôznych vojnových ťažení a drancovania počnúc tureckým. Počas 17. a 18. storočí to boli boje medzi cisárskymi a povstaleckými vojskami, ako aj rôzne vojenské ťaženia smerom na Kremnicu. V novodobejšej histórii 1. a 2. svetová vojna. Mnohé tieto útrapy obec poškodili, ale nikdy ju nezničili. Čo už sa nedá povedať o 50 a 60 rokoch minulého storočia. V roku 1960 československá vláda prijala uznesenie o likvidácii dediny Horné Opatovce. V tom čase žilo v obci takmer 1400 obyvateľov v 228 domoch. Toto rozhodnutie zmenilo životy všetkým Opatovčanom. Postupné vysťahovanie dediny trvalo takmer 10 rokov…

Mlyn v 30 rokoch 20. storočia.
Mlyn v 30 rokoch 20. storočia. Zdroj: OZ KAMENICA

Rok 1990 bol pre mlyn v Žiari nad Hronom osudový.

Vodný mlyn bol postavený aj vo Svätom Kríži (dnešný Žiar nad Hronom). Kedy bol postavený, nie je presne známe, ale bolo to najskôr niekedy po roku 1470. Jeho stavba sa spája s osobou banského ťažiara a obchodníka s drevom Stanislava Vilhelmoviča z Kremnice. O Vilhemovičovi sa zmieňuje archivár z Kremnice Pavel Križko, ako o slovenskom veľkokupcovi v XV. storočí. Rodom Slovák, povolaním kupec, stavom mešťan, musel sa boriť s kremnickými i banskobystrickými Nemcami za svoje práva, no vedel si ich obrániť a udržať. Bol to nevšedný zjav, lebo v detinstve nemal na pomoc starý zemiansky rod ani bohatstvo a moc. Budova mlyna stála do roku 1990, presnejšie do 21. máj 1990. Vtedy mlyn podpálil občan zo Žiaru nad Hronom, 19 ročný Pavel H.. Mlyn bol po veľkom a devastujúcom požiari natoľko zničený, že zostali z neho len trčiace múry s narušenou statikou a následne bol zbúraný…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *