Na Slovensku sa premnožili jedovaté chrobáky

Na Slovensku sa premnožili jedovaté chrobáky. Za žiadnych okolností sa ich nedotýkajte

Na Slovensku došlo k premnoženiu jedného z najnebezpečnejších druhov hmyzu na našom území – májky fialovej a obyčajnej. Hoci ide o vizuálne príťažlivého chrobáka, pri dotyku je vysoko jedovatý, ako informovala TV Joj na svojom spravodajskom portáli Noviny.sk.

V prípade ohrozenia tento hmyz vylučuje žltkastú tekutinu známu ako hemolymfa, ktorá svojím vzhľadom pripomína olej. Táto látka však obsahuje alkaloid kantaridín, ktorý je pre človeka smrteľne jedovatý už pri požití menej ako 30 miligramov.

Napriek tomu, že májky patria medzi esteticky pôsobivé druhy chrobákov, je veľmi dôležité vyhnúť sa akémukoľvek priamemu kontaktu s nimi. V situácii, keď sa cítia ohrozené, produkujú toxickú látku s vysokým obsahom kantaridínu, ktorá môže mať fatálne následky na ľudské zdravie aj pri minimálnom požitom množstve.

Vzhľadom na aktuálne premnoženie týchto jedovatých chrobákov na území Slovenska je dôležité zachovať zvýšenú opatrnosť a obozretnosť pri pohybe v prírode a zabezpečiť ochranu pred prípadným kontaktom s májkami.

Stačí obyčajný dotyk

Dotyk s májkou fialovou alebo obyčajnou môže spôsobiť poranenia podobné popáleninám, ktoré sa ťažko hoja. Z tohto dôvodu by ste sa podľa portálu imeteo.sk nikdy nemali pokúšať chytiť tohto chrobáka, a to platí najmä pre deti. Májky sú pre ne lákavé predovšetkým počas jarných dní vďaka svojim fialovým odleskom.

Tieto chrobáky sú schopné naklásť až tisíce vajíček. Vyliahnutá larva sa dokáže okamžite vyšplhať na kvet, kde sa prichytí na telo iného hmyzu, najčastejšie včely. Tá ju následne prenesie do svojho úľa, kde sa larva živí vajíčkami včiel. Dospelé májky sa potom živia konzumáciou kvetných lístkov alebo listov.

V roku 2023 robili problémy bzdochy

Ako každý rok, tak aj v roku 2023 trápili mnohých Slovákov nepríjemné bzdochy. V minulok roku došlo dokonca k premnoženiu viacerých druhov. Najväčšie problémy robila konkrétne sietnačka dubová a sietnačka platanová.

Tieto drobné tvory cicajú na spodnej strane listov vybraných drevín. Ako uvádza portál Korzár, pre ľudí nebezpečné nie sú, no to neznamená, že človeka nemôžu poštípať. Larvy tohto hmyzu dospievajú už v júni, majú radi teplé prostredie.

Vymiznú až s postupným ochladením. Pôvod majú v Severnej Amerike a na Slovensku robia problémy najmä na veľkých plochách južného Slovenska. Napríklad v Košiciach sa tento hmyz nachádza už niekoľko rokov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *