Na pultoch sa čoskoro objavia prvé tohtoročné zemiaky. Pestovateľom praje počasie
V obci Pusté Úľany začali poľnohospodári dňa 20. mája s vyorávaním prvých tohtoročných zemiakov, čo je nezvykle skorý zber úrody v porovnaní s minulými rokmi, kedy sa vyorávka obvykle začínala až na začiatku júna.
Prvé slovenské zemiaky budú dostupné v obchodoch už v priebehu nasledujúcich dní. Uvádza to portál Pravda.sk.
Počasie praje
V tomto roku došlo mimoriadne skoro aj sadbe zemiakov. Napríklad eleninárska a zemiakarská firma Agromačaj, ktorá je najväčšia na Slovensku, s tým začala už 22. februára. Dôvodom bolo teplé počasie.
Skoré zemiaky sú pestované pod netkanou textíliou na ploche 130 hektárov. Tento spôsob pestovania je nákladný, ale veľmi účinný, pretože chráni úrodu pred jarnými mrazmi. Skorá odroda zemiakov Riviera bude k dispozícii v obchodoch koncom aktuálneho, ale najneskôr začiatkom budúceho týždňa.
„Kľúčovým prínosom týchto zemiakov je ich domáci pôvod. V obchodoch ich čoskoro objavia spotrebitelia a budú môcť ochutnať vynikajúce slovenské zemiaky. Preto vyzývame všetkých zákazníkov, aby preferovali tradičné slovenské zemiaky,“ uviedol Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR
Slovensko je v produkcii zemiakov už niekoľko rokov sebestačné len na zhruba 50 percent. Aj napriek tomu a napriek komplikovaným klimatickým zmenám slovenskí pestovatelia pravidelne ukazujú, akí sú profesionáli. Napriek prekážkam totiž dokážu vypestovať kvalitnú úrodu.
U susedov nevedia, aká bude budúcnosť
Portál iMeteo poukazuje na to, že české pestovatelia jahôd dôvod na dobrú náladu nemajú. Majú totiž z veľkej časti po úrode. Dôvodom však nie je to, že jahody už majú zozbierané. Spôsobené to je tým, že pred niekoľkými týždňami na kvety a malé plody zaútočili mrazy, ktoré následne zlikvidovali všetko, čoho sa dotkli.
Problémy ovplyvnili napríklad Sady svätého Prokopa na okraji Temelína. Vedúca predaja Lucia Stašková hovorí, že zatiaľ vôbec nevedia, či sa v tomto roku jahody objavia vo voľnom predaji. Podotklad, že za 10 rokov pestovania nezažili takúto situáciu.
Zatiaľ čo ľudia prejavujú veľký záujem a už sa informujú, kedy začne predaj jahôd, budúcnosť tejto úrody je stále neistá.
Okrem toho, obilniny trpia dôsledkami silných jarných mrazov. Jan Kouba, pestovateľ, opisuje, že „jačmeň bol tesne pred kvetom a teraz má klasy poškodené“. Budúcnosť tejto plodiny v nasledujúcich týždňoch je tiež neistá.
Českí pestovatelia sú z tohto vývoja veľmi znepokojení. Existuje však dobrá správa, že bohatá úroda sa dá očakávať u paradajok, cukiet a tekvíc. Tento rok sa k nim pridajú aj papriky, uhorky na nakladanie a melóny.