Oselný vrch
|

Na okraji pohoria Tribeč sa nachádza jedinečný vrch s kremencovými bralami a skalami.

V severovýchodnej časti pohoria Tribeč sa nachádza skalný vrch. Oselný vrch sa vyznačuje bralnatým vrcholom a jedinečným panoramatickým výhľadom.

Vrchol Oselného vrchu
Vrchol Oselného vrchu. Fotoarchív: František Kovár

Vrch sa vyznačuje mohutnými skalnými bralami.

Neďaleko Veľkých Uheriec sa nachádza Oselný vrch, tvorený mohutnými kremencovými bralami a skalami, so strmými zrázmi. Vrchol sa vyznačuje jedinečným panoramatickým výhľadom, na šíre okolie, kde vyniká na pozadí hlavne pohorie Tribečpohorie Vtáčnik. Váš pohľad sa môže zastaviť na vrchoch Žarnov, Buchlov, Rokoš, Kľak, krásne je vidno aj hrebeň samotného Tribeča. Pred Vtáčnikom vidno Dobrolínske skaly a lúky na Brezovej. Na vrchole medzi masívnymi skalnými blokmi môžete vidieť vyrastať trsy vresu obyčajného, zakrpatené brezy a duby.

Mohutné skalné bralá
Mohutné skalné bralá. Fotoarchív: František Kovár

Môžete si naplánovať aj celodennú turistiku po náučnom chodníku.

Prístup na Oselný vrchol je po zelenej turistickej trase z Veľkých Uheriec. Súbežne s týmto chodníkom ide aj Náučný chodník na trase Veľkouhereckého turistického okruhu. Oselný vrch je jednou zo zastávok miestneho náučného chodníka. Chodník prechádza Sedlom pod Oselným, odtiaľ je to na samotný vrchol len asi 100 m. Celá okružná trasa má spolu približne 18 km, s prevýšením 540 m, čas prechodu celej trasy je okolo 5,5 hod.. Na trase je 10 zastávok s geovedným a prírodovedným zameraním. Výstup na Oselný vrch nepatrí medzi náročné aj keď sú tu kratšie úseky s väčším stúpaním, mali by ho zvládnuť všetky vekové kategórie.

Skaly na vrchole
Skaly na vrchole. Fotoarchív: František Kovár

Z histórie obce Veľké Uherce.

Obec Veľké Uherce má bohatú históriu, jej minulosť siaha až do praveku. Podľa archeologických výskumov v chotároch obcí Veľké a Malé Uherce bolo praveké výšinné sídlisko nazývané Hradisko a blízko neho praveké sídlisko Podhradie. Povrchové nálezy trojrozmerných pamiatok z oboch týchto lokalít pod vrchom Šípok dosvedčujú, že boli osídlené už na konci doby železnej (halštatskej) t.j. asi v rokoch 800-400 pred Kristom. Bolo tu sídlisko púchovskej kultúry z konca doby laténskej a začiatkom rímskych provincií na strednom toku Dunaja. Viac informácií sa dozviete na stránke obce Veľké Uherce.

Výhľad z Oselného vrchu
Výhľad z Oselného vrchu. Fotoarchív: František Kovár
Na vrchole rastú len zakrpatené stromy
Na vrchole rastú len zakrpatené stromy. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *