Na hrade bola posledná dobrovoľnícka brigáda v tomto roku.
Dobrovoľnícka brigádnická sezóna sa na hrade pre tento rok skončila. V sobotu 4. novembra sa uskutočnila záverečná brigáda. Dobrovoľnícke brigády tvoria dôležitú spoluúčasť pri záchrane hradu.
Brigády na hrade trvajú od skorej jari až do neskorej jesene.
Významnú pomoc pri záchrane hradu Revište tvoria okrem iných pracovných aktivít aj brigády dobrovoľníkov. Tie sa konajú v závislosti od počasia už od skorej jari, ak je priaznivé počasie. Počas celej sezóny sa dobrovoľníci na hrade schádzajú priemerne každú druhú sobotu. Tieto brigádne soboty majú na hrade už dlhoročnú tradíciu, začali v podstate už po vzniku Združenia na záchranu Revište (ZnZHR) v roku 2011. Za tie roky sa na hrade vystriedalo veľké množstvo ľudí takmer z celého Slovenska, nie je to len záležitosť miestnych obyvateľov. Do týchto pracovných sobôt som sa taktiež zapojil už od ich vzniku rôznou intenzitou, ráz častejšie, inokedy boli aj dlhšie prestávky. Častokrát to boli aj tzv. mediálne návštevy, kedy som zdokumentoval niektorú akciu, ktorá sa konala na hrade alebo video rozhovory s predsedom združenia o činnosti na hrade, o jednotlivých plánoch a ako sa ich podarilo splniť.
Brigády sú len doplnok, hlavné práce sú na zamestnancoch združenia.
Už od začiatku záchrany hradu Revište je hlavný objem prác od roku 2012 na pleciach ľudí, ktorých združenie zamestnáva cez rôzne projekty a dotácie štátu. V menšej miere sa do záchrany hradu zapájajú aj rôzne nadácie, organizácie a sponzori. Takto sa na hrade darí zamestnať každoročne priemerne okolo 20 pracovníkov, ktorí tu pracovali hlavne počas sezóny jar – jeseň, v poslednom období už to prešlo aj do zimného obdobia. Rozsah doterajšej rekonštrukcie a obnovených objektov dovoľuje využiť pracovníkov aj počas zimných mesiacov.
Hrad nežije len prácou, ale aj rôznorodou zábavou.
Počas roku ZnZHR pripravuje pre návštevníkov niekoľko akcií, ktoré slúžia na podporu rekonštrukcie hradu. Výťažok z týchto akcií celý prechádza do financovania jeho záchrany. V tomto roku bolo na hrade niekoľko veľmi vydarených a úspešných akcií. Za zmienku stojí napríklad hrnčiarsky jarmok na hrade Glgáč. Tento rok to bol 3. ročník, na ktorom sa zúčastnil rekordný počet návštevníkov, prišlo 600 ľudí. Podobne rekordnú účasť zaznamenala aj Strašidelná noc hradov a zrúcanín na Revišti, tu bolo vyše 700 návštevníkov. Z ďalších zaujímavých akcií to ešte bolo podujatie pre deti, prekážkové preteky King Race alebo ešte Letný večer na hrade, Nočný hrad s pozorovaním nočnej oblohy. Sezónu na hrade každoročne otvára podujatie Svietenie hradov na Pohronskej hradnej ceste. Počas sezóny je na hrade aj niekoľko platených komentovaných prehliadok organizovaných OOCR Región Gron, táto organizácia často spolupracuje aj pri ostatných akciách na hrade.
Na začiatku sezóny sú to plány, na konci výsledky.
Pri jarnom stretnutí s predsedom združenia Ratiborom Mazúrom sme vo videu spomenuli plány záchrany hradu v tohtoročnej sezóne, čo malo v pláne združenie stihnúť v priebehu roka (viac si môžete pozrieť v priloženom videu). Pri poslednej tohtoročnej brigáde na hrade sa dalo už obzrieť za uplynulým rokom a zhodnotiť čo sa všetko podarilo. Takou najzaujímavejšou akciou pri záchrane hradu v tomto roku boli práce na vlčej jame. Začiatkom roka to bol neočakávaný objav na hrade, s ktorým nikto nečakal. Vlčia jama je miesto, kde bol zabudovaný padací most, nachádza sa hneď za vstupnou bránou do hradu. V priebehu roka sa tento priestor podarilo vyčistiť, zrekonštruovať do pôvodnej podoby a dnes finišujú práce, ktoré vlčiu jamu priblížia ako vyzerala v dávnej minulosti. V priebehu novembra tu bude zabudovaný drevený padací kolískový most. Objavom vlčej jamy sa počet padacích mostov na hrade zvýšil na päť, čo je svojim spôsobom unikát.
Na hornom hrade vznikla ďalšia nová terasa s vyhliadkou, na nádvorí priestor na akcie.
Podarilo sa taktiež zrekonštruovať východný hradný múr, čím sa vytvoril bezpečný priestor na hradnom nádvorí, ktorý je využívaný hlavne pri rôznych akciách. Po konečných úpravách, tak vznikne na hrade malý amfiteáter. V októbri sa podarilo dokončiť terasu do konečného stavu, ktorá vznikla minulý rok prekrytím dvoch nových priestorov v južnom paláci, na ktoré sa dostanete po novom schodisku. K tomu, aby bola zabezpečená bezpečnosť návštevníkov musel sa dobudovať ešte západný hradný múr horného hradu. K dvom starším vyhliadkovým miestam na hrade, tak pribudlo tretie. Pre porovnanie plánov zo začiatku roka a novembrovou bilanciou sa dá povedať, že plány sa splnili na 100%, možno aj nejaké percento navyše.
Cez leto sa na hradoch zbierali podpisy pod petíciu.
Cez leto združenie Zachráňme hrady, ktorého predsedom je Ratibor Mazúr (predseda ZnZHR), spustilo petíciu za systematické financovanie záchrany historických pamiatok. Aby sa rozbehol opäť úspešný projekt z predchádzajúcich rokov, ktorý fungoval od roku 2011 a ukončený bol v roku 2021. Vďaka tomuto projektu sa rozbehla rozsiahla obnova rôznych historických objektov, hlavne zrúcanín hradov na Slovensku. Cieľom petície bolo vyzbierať aspoň 10 000 podpisov, podarilo sa za dva prázdninové mesiace vyzbierať až 17 025 podpisov. Koncom septembra 2023 bola petícia odovzdaná na Úrad vlády SR. Keďže medzitým sa konali predčasné voľby, tak bude potrebné nejaký čas počkať, ako sa s petíciou oboznámi nová vláda a ministri, ktorých sa to týka. Vyhlásenia niektorých vládnych politikov zatiaľ hovoria aj o podpore ďalšieho financovania obnovy hradov a ostatných historických pamiatok. K 4. 11. 2023 ako sa na hrade Revišti, pri sobotnej brigáde, vyjadril R. Mazúr, že ešte nemajú spätnú väzbu od novej vlády.