Najstaršie sakrálne stavby
|

Medzi najstaršie sakrálne stavby možno zaradiť dva malé kostoly.

Medzi najstaršie sakrálne stavby na Slovensku možno zaradiť Kostol sv. Margity Antiochijskej a Kostol sv. Michala archanjela.

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch
Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Zdroj: OZ KAMENICA

Kostolík je jediný stojaci a zachovaný objekt z obdobia Veľkej Moravy.

Jedná sa o jediný stojaci a zachovaný objekt z obdobia Veľkej Moravy. Kostolík je najstaršou zachovanou stojacou stavbou severne od Dunaja, čím má obrovský význam aj v rámci celej strednej Európy. Dendrochronologicky, ale aj meraním obsahu uhlíka C14 bolo zistené, že kostol mohol byť postavený okolo roku 850. Kostol leží pri slovensko-českej hranici, niekoľko kilometrov od veľkomoravského sídla Mikulčice-Valy, v katastri obce Kopčany. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza až z r. 1392. V jeho okolí existovali malé osady do 13. storočia. Keď zaniklo pôvodné veľkomoravské hradisko, obyvatelia sa začali postupne z osád sťahovať. Poslední odišli približne v 16. – 17. storočí. Kostol aj naďalej slúžil svojmu účelu až do 18. storočia, keď bol postavený nový kostol v obci Kopčany. Ku kostolu patril aj priľahlý cintorín, na ktorom sa pochovávalo až do 17. – 18. storočia…

Dražovský kostol
Dražovský kostol. Foto: František Kovár

Dražovce sú významnou archeologickou lokalitou.

Mestská časť Nitry – Dražovce je významnou archeologickou lokalitou, ale tiež miestom, kde sa nachádza Kostol sv. Michala archanjela. Stojí tu už od 11. storočia, niektoré výskumy hovoria, že základy na ktorých stojí môžu byť ešte staršie. Táto jednoloďová stavba bola vybudovaná z kameňa a tehál. Má obdĺžnikový pôdorys s polkruhovou svätyňou a murovanou ihlanovou vežou. Z najstaršieho kostola sa zachovali základy a časti muriva. Pôvodný kostol nemal vežu a svätyňa vzadu mala podkovovitý tvar. Bol zničený a na jeho základoch bol postavený nový kostol, ktorý bol viackrát prestavaný až do dnešnej podoby. V roku 1803 bol v obci postavený nový kostol a tým stratil kostolík svoj význam, konajú sa tu len príležitostne omše na sviatok sv. Michaela archanjela, dňa 29. septembra. Keď sa začala stavať železničná trať a kameň sa ťažil z kopca, na ktorom stál, bol osud kostolíka ohrozený…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *