Malý slovenský raj je
|

Malý slovenský raj je prívlastok, ktorý majú niektoré rokliny.

Malý slovenský raj, prívlastok ktorý majú viaceré menšie rokliny a tiesňavy v rôznych oblastiach Slovenska. Svojou prírodnou scenériou a prostredím pripomínajú známe rokliny v Slovenskom raji.

Skalná štrbina s rebríkom.
Skalná štrbina s rebríkom. Foto: František Kovár

Bralce pripomínajú čiastočne Slovenský raj.

Prírodná rezervácia Bralce sa nachádza na rozhraní katastrov Hliník nad Hronom a Lehôtka pod Brehmi. Je zaujímavá svojou prírodnou scenériou, geologickým zložením, flórou a jedinečnou klímou. V masíve Bralce sa v minulosti ťažil kameň… limnokvarcity, jazerné kremence a známy hlinický ružový a sivý trachyt, využívané na výrobu mlynských kameňov. Po ťažbe tu zostali početné skalné masívy, kamenné moria, veže a jaskyne. Na stromoch sa nachádza množstvo zaujímavých lišajníkov a machorastov. Raritou je výskyt brusnice obyčajnej, ktorá sa tu vyskytuje pre ňu v nezvyklej nadmorskej výške, 300 m n. m., čo je minimum v rámci Slovenska. Trasa je charakteristická svojimi úžasnými skalnými útvarmi a tiež chránenou flórou. Miesta vybavené reťazami či rebríkmi vám aspoň čiastočne pripomenú Slovenský raj…

Lačnovský kaňon
Lačnovský kaňon. Fotoarchív: František Kovár

Krásne prírodné scenérie, skalné útvary a vodopády.

Miestni ho volajú Malý Slovenský raj, je to pomerne menej známy kút Slovenska. Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov. Lačnovský kaňon je krásna dolina kaňonovitého charakteru, ktorú lemujú strmé skalné steny. Pri prechode kaňonom vás očaria krásne prírodné scenérie, niekoľko vodopádov a taktiež neskutočné skalné útvary. Niektoré miesta sú vybavené technickými pomôckami, ako sú reťazami, kovové schodíky a drevené mostíky. Kaňon o dĺžke 2 kilometre vytvoril Lačnovský potok…

Chodník zbojníka Surovca
Chodník zbojníka Surovca. Fotoarchív: František Kovár

Bol to kraj zbojníckeho kapitána Jakuba Surovca.

Čertova dolina sa nachádza v blízkosti sedla Zbojská v okrese Rimavská Sobota. V jedinečnej krasovej tiesňave turisti môžu obdivovať množstvo vodopádov, mohutné skalné bralá a útvary. Tiesňavu, ktorá je v niektorých miestach široká len zopár metrov, vytvoril potok Furmanec. Do Čertovej doliny je prístup zo sedla Zbojská po Náučnom chodníku Jakuba Surovca, ktorého súčasťou je aj prechod tiesňavou. Chodník vedúci riečiskom potoka Furmanec pripomína chodníky v Slovenskom raji. Je tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i malé vodopády. Najatraktívnejší vodopád v doline je Zbojnícky vodopád. Prechod potokom je vybavený istiacimi lanami, rebríkmi a železnými stúpačkami…

Malý Slovenský raj
Malý Slovenský raj. Fotoarchív: František Kovár

Malý slovenský raj neďaleko Banskej Bystrice.

Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza lokalita, ktorá svojím charakterom pripomína chodník v Slovenskom raji, z čoho pochádza aj miestne pomenovanie Malý slovenský raj. Chodníkom sa dostanete na vyhliadku Trávny Ždiar. Vyhliadka Trávny Ždiar je odbočka na trase Chodníka Kamila Linharta. Odbočka má dĺžku vyše 800 m a tvorí ju okružný jednosmerný chodník. Chodník začína a končí pri Chate na Suchom vrchu. Chodník nie je dlhý, ale počas celej trasy môžete obdivovať pôsobivé skalné bralá, úžiny, balvany zaujímavých tvarov. Čaro prírodnej scenérie dotvára  množstvo spadnutých stromov, pokrytých machom, ktoré dotvárajú atmosféru tiesňavy. Chýba už len potok s vodopádmi…

Najužšie miesto
Najužšie miesto. Fotoarchív: František Kovár

Jarabinský prielom patrí medzi kratšie tiesňavy.

Jarabinský prielom, niekedy nazývaný aj ako Jarabinské tiesňavy, leží severne od obce Jarabina pri Starej Ľubovni. Samotný prielom pripomína obrovskú rozštiepenú skalu, vnútri ktorej potok Malý Lipník vytvoril kaskády piatich krútňavových hrncov. Vyzerá to ako vyhĺbené jazierka, ktoré sú značne hlboké. Miestnymi sú nazývané Jarabinské pece. Skaly prielomu siahajú do výšky asi dvadsať metrov. Asi najkrajšia časť túry je na začiatku prielomu. Potok Malý Lipník sa tu zarezáva do skál a vytvára tak zaujímavé scenérie. Jarabinský prielom patrí medzi kratšie tiesňavy, má dĺžku okolo 800 m. V niektorých miestach dosahuje šírku 100 m, no postupne sa zužuje na necelé 3 m…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *