Liptovsky hrad je ruina
|

Liptovský hrad je ruina najvyššie položeného hradu na Slovensku, pod hradom je termálne kúpalisko.

Liptovský hrad je ruina hradu na Liptove, v blízkosti hraníc okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Nachádza sa v katastrálnom území, ktoré je súčasťou obce Liptovská Sielnica. Pod hradom, v blízkosti obce Kalameny, je termálne kúpalisko.

Vstup na hrad cez môstik
Vstup na hrad cez môstik. Foto: František Kovár

Najvyššie položený hrad stál na vrchu Sestrč.

Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (999,9 m n. m.) v Chočských vrchoch, vypínajú sa nad obcami Kalameny a Bukovina. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe. Hrad je prvýkrát písomne doložený v roku 1262. Dal ho postaviť kráľ Belo IV. na mieste zaniknutého hradiska z 1. storočia pred Kristom. Plnil obrannú funkciu. Bol viackrát zničený a následne rozširovaný (13. a 14. storočie), od roku 1340 bol sídlom Liptovskej župy. V rokoch 1431 – 1434 bol obsadený husitskými vojskami. V roku 1454 prešiel do vlastníctva Pongráca, ktorý zrenovoval obytnú časť a hrad posilnil predsunutou parkánovou hradbou. Po potlačení protikráľovského sprisahania v roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a nechal ho úplne zničiť. Liptovský hrad je ruina z ktorého sa dochovala len časť múra pod previsom zatrávnenej zeminy.

Liptovský hrad
Liptovský hrad. Foto: František Kovár

V 80. rokoch 20. storočia bol areál hradu predmetom výskumu.

Pôvodný hrad tvorila obytná veža, cisterna, malé nádvorie a dve brány. Hradnému panstvu pôvodne patrili rozsiahle územia (napríklad obec Liptovský Trnovec), ktoré sa značne zmenšili po vybudovaní hradov Likava a Liptovský Hrádok. Vďaka archeologickému výskumu z rokov 1976 až 1983 pod vedením PhDr. Václava Hanuliaka sa podarilo odkryť základy budov, ktoré boli následne zrekonštruované a zakonzervované. Zároveň bol na základe výskumov stanovený aj jeho stavebno-historický vývoj a zánik. Pri výskume odkryli zvyšky dvoch cisterien, paláca a veží. Objavené bolo tiež množstvo striel a kováčskeho materiálu z objavenej šmykne pod hradnou stenou na západnom okraji areálu.

Areál hradu
Areál hradu. Foto: František Kovár

Termálny kúpeľ v jazierku pod hradom, vo vode s teplotou 33°C.

Termálny prameň Kalameny sa nachádza v Kalamenskej doline, v Chočských vrchoch. K prameňu sa dostanete z obce Kalameny, asi po 1 km, po miestnej ceste. Ku prameňu je možné dostať sa autom, je tu platené parkovisko, poplatok za parkovanie je len symbolický oproti iným turistickým lokalitám. Termálny prameň bol vytvorený umelým vrtom s teplou vodou, ktorá má približne 33°C. Okolo vrtu bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi 20×10 metrov, kúpanie v termálnom jazierku je bezplatné. Lokalitu obec Kalameny v roku 2021 revitalizovala. Bolo vyčistené a obnovené celé prostredie areálu. Jazierko bolo obložené kameňom, obnovili sa chodníky, pribudli lavičky. Liečivá voda vyviera z hĺbky 500 metrov,  je slabo mineralizovaná, so sírnym zápachom, jej sfarbenie je jemne oranžové. Termálna voda priaznivo pôsobí najmä na pohybové ústrojenstvo. Relaxovať v jazierku môžete kedykoľvek, v každom počasí a ročnom období.

Termálny kúpeľ
Termálny kúpeľ. Fotoarchív: František Kovár

Prístup na Liptovský hrad.

Celý areál hradu je verejne prístupný. Vedie sem červeno-značkovaný turistický chodník Vlachy – Havránok – Bukovina – Sedlo pod Kráľovou (773 m n. m.) a tiež žlto-značkovaný turistický chodník Kalameny – Sedlo pod Kráľovou a ďalej do sedla Poľana (845 m n. m.).

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *