Krásne výhľady a prírodné scenérie z Poludnice
|

Krásne výhľady a prírodné scenérie, to je výstup na Poludnicu.

Krásne výhľady a prírodné scenérie zažijete pri túre na liptovskú Poludnicu, z jej vrcholu je jedinečný panoramatický výhľad na blízke aj vzdialené pohoria. V skalnom masíve pod vrcholom môžete obdivovať nádherné skalné mesto. Hovorí sa, že kto nebol na Poludnici nemôže povedať, že bol na Liptove.

Výstup na Poludnicu
Výstup na Poludnicu. Fotoarchív: František Kovár

Krásne výhľady a prírodné scenérie možno obdivovať počas celej túry na Poludnicu.

Poludnica je majestátny bralnatý vrch, ktorý je sčasti zalesnený. Má dva vrcholy, nižší severný – Predná Poludnica (1491 m) a vyšší južný – Zadná Poludnica (1549 m). Z oboch vrcholov je jedinečný výhľad na Liptov a šíre okolie. Z Prednej Poludnice najmä na Liptovskú kotlinu a v pozadí na pohoria, ktoré ju ohraničujú (Západné Tatry, Chočské vrchy). Zo Zadnej Poludnice je jedinečný pohľad na Kriváň a panoramatický výhľad na hrebeň Nízkych Tatier, Liptovskú kotlinu, Chočské vrchy, Malú a Veľkú Fatru. Krásne výhľady a prírodné scenérie možno obdivovať počas celej túry na Poludnicu. Krásy prírody Poludnice dotvára aj skalné mestečko pod jej vrcholom, ktoré tvoria rôzne skalné útvary, jaskyne a skalné okná. Názov vrchu dostal pomenovanie údajne od starých Liptákov, tí si v minulosti všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo práve poludnie, čas obeda, preto Poludnica.

Poludnica je symbolom Liptova
Poludnica je symbolom Liptova. Fotoarchív: František Kovár

Jaskyňa Kamenné mlieko je známa aj ako Židovská jaskyňa.

Počas výstupu na Poludnicu prejdete aj popri jaskyni Kamenné mlieko. Jaskyňa je dlhá asi 45 metrov a pomerne priestranná. Počas 2. sv. vojny táto jaskyňa zohrala významnú úlohu, z čoho dostala pomenovanie aj Židovská jaskyňa. Počas druhej svetovej vojny v nej našlo úkryt okolo štyridsať židov zo Slovenska a Poľska. V jaskyni prežili v roku 1945 zimu a kruté podmienky vďaka obetavým ľuďom zo Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali riskujúc pritom vlastné životy. Jaskyňu v tom čase chránil iba vchod zatarasený a zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou. Pri prechode frontu mali zasa Nemci na vrchole významné pozorovacie miesto.

Židovská jaskyňa
Židovská jaskyňa. Fotoarchív: František Kovár

Okružná trasa cez Poludnicu je najpopulárnejšia.

Najviac populárna turistická trasa na Poludnicu je okruh z obce Liptovský Ján: Liptovský Ján – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica – Kúpeľ – Rakytovica – Liptovský Ján. Čas prechodu je približne 5 hod., prevýšenie je 1053 m. Trasa najprv ide po zelenej značke, napojí sa na žltú a pokračuje po modrej značke. Prístup na Poludnicu je aj zo Závažnej Poruby, cez Čertovu skalu na Poludnicu po žltej značke, približne za 3 hod. a z obce Iľanovo cez Končitý vrch po modrej značke asi za 2:45 hod..

Skalný svet pod vrcholom
Skalný svet pod vrcholom. Fotoarchív: František Kovár
Prechod cez skalné okno
Prechod cez skalné okno. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *