Krakova hoľa je mohutný vápencový vrch
|

Krakova hoľa je jeden z najzaujímavejších nízkotatranských končiarov.

Krakova hoľa je mohutný, vápencový vrch, ktorý je charakteristický strmými úbočiami pokrytými kosodrevinou. Je to jeden z najzaujímavejších končiarov v Nízkych Tatrách, ležiacich mimo hlavného hrebeňa.

Krakova hoľa
Krakova hoľa. Fotoarchív: František Kovár

Krakova hoľa leží mimo hlavného hrebeňa Nízkych Tatier.

Nízkotatranský vrchol Krakova hoľa (1 752 m) leží mimo hlavného hrebeňa pohoria. Vypína sa nad najznámejšou a najnavštevovanejšou nízkotatranskou Demänovskou dolinou. Hoľa tvorí významnú dominantu v tejto oblasti, no aj napriek tomu nepatrí medzi vyhľadávané turistické ciele. Vrcholové časti Krakovskej holi pokrýva kosodrevina, ktorá obmedzuje výhľady pri výstupe na vrchol. Na vrchole kosodrevina ustupuje a z vrcholovej planiny sa otvárajú nádherné výhľady. Krásne vidno okolité nízkotatranské vrchy, celú Liptovskú kotlinu, Vysoké aj Západné Tatry, Malú Fatru, Kráľovú hoľu. Východné a južné časti Krakovej holi patria do Národnej prírodnej rezervácie Ďumbier s 5. stupňom ochrany.

Výhľad z vrcholu
Výhľad z vrcholu. Fotoarchív: František Kovár

Výstup na Krakovu hoľu je stredne náročnou túrou.

V masíve Krakove holi sa nachádza jeden z najrozsiahlejších krasových systémov na Slovensku. Nachádza sa tu mnoho jaskýň a priepastí ako sú napríklad Starý hrad, Javorová priepasť, Záskočská jaskyňa. Tieto krasové unikáty sa nachádzajú v 5. stupni ochrany a nie sú verejnosti prístupné. Výstup na Krakovu hoľu je stredne náročnou túrou, treba počítať so strmšími úsekmi. Na Krakovu hoľu sa dostanete po viacerých značených turistických chodníkoch. Najvýhodnejším východiskom túr je Demänovská jaskyňa slobody, cez dolinu Vyvieranie, po modrej značke. Dlhšie trasy sú z obcí Iľanovo, Pavčina Lehota či Závažná Poruba.

Krásny výhľad z Krakovej holi
Krásny výhľad z Krakovej holi. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *