Kostol Ludrová
|

Kostol sa vďaka unikátnym maľbám radí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky na Slovensku.

Kostol bol postavený v poslednej tretej tretine 13. storočia v zjednodušenom ranogotickom slohu typickom pre región. V prvej polovici 15. storočia bol interiér a sčasti aj exteriér kostola vyzdobený nástennými maľbami.

Kostol Ludrová - Kút
Kostol Ludrová – Kút. Zdroj: OZ KAMENICA

V interiéri kostola Ludrová – Kút sa nachádzajú unikátne maľby.

Ludrová – Kút je vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou. Pred rokom 1466 pristavili na západnej strane dvojpodlažnú hranolovú vežu a na začiatku 16. storočia kostol rozšírili o južnú loď s novým vstupom. Areál kostola ohraničuje neskoro renesančný múr zo 17. storočia s klasicistickou bránou postavenou v roku 1843. Interiér kostola je cenným svedectvom stredovekej nástennej maľby. Na severnej stene pôvodnej lode sa nachádza figurálny triptych s postavami Panny Márie Ochrankyne, Krista Trpiteľa a sv. Jána Krstiteľa, vytvorený okolo roku 1400. Svätyňu kostola zdobí unikátny christologický cyklus, ktorý vznikol okolo roku 1420. Na severnej, východnej a južnej stene svätyne je 34 výjavov zo života Ježiša Krista.

Interiér kostola v minulosti
Interiér kostola v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Sväté omše sa v kostole slúžili až do roku 1953.

V roku 1826 bol postavený nový kostol v obci Villa Ludrová a kostol na Kúte začal postupne chátrať. V roku 1843 však bol opätovne vysvätený vďaka Móricovi Rakovskému z Liptovskej Štiavnice, ktorý dal kostolík i múr okolo neho opraviť. Sväté omše sa tu slúžili až do roku 1953. V nasledujúcom roku objekt odkúpil štát a dal do správy Liptovského múzea v Ružomberku. Počas obdobia rokov 1958 až 1966 prešiel kostolík komplexnou obnovou a v 70. rokoch bol sprístupnený verejnosti. V súčasnosti, sa od roku 2011 sa realizuje ďalšia obnova. Na nástenných maľbách je niekoľko zaujímavostí: Výjav Poslednej večere je prepojený so scénou umývania nôh a tak sa na jednom obraze objavuje Ježiš Kristus hneď dvakrát. Unikátom je aj zriedkavo zobrazovaný výjav Obesenie Judáša, ktorý je zobrazený len v niekoľkých kostoloch v Európe (údajne asi len v troch). V minulosti tu nakrúcali úspešné filmy Lietajúci Cyprián a Tisícročná včela.

Zriedkavo zobrazovaný výjav Obesenie Judáša
Zriedkavo zobrazovaný výjav Obesenie Judáša. Fotoarchív: František Kovár

Kostol stojí neďaleko Ružomberka.

Gotický kostol patrí medzi expozície Liptovského múzea. Leží medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou v lokalite známej ako Ludrová-Kút. Od Ružomberka je vzdialený 3 km. Pri kostole sa nachádza ešte jeden unikát, mohutná asi 400 ročná lipa. Podľa niektorých legiend mal kostol patriť aj Templárom, výskumy túto legendu však doteraz nepotvrdili.

Posledná večera prepojená so scénou umývania nôh
Posledná večera prepojená so scénou umývania nôh. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *