Klub slovenských turistov
|

Klub slovenských turistov pripravuje návrh zákona o turistických chodníkoch, obnovuje prvý značkovaný chodník na Slovensku.

Klub slovenských turistov (KST) pripravuje návrh zákona o turistických chodníkoch. Zákon by mal zabrániť čoraz rozšírenejšiemu rušeniu, alebo ináč obmedzujúcemu pohybu turistov na značených chodníkoch, ktoré prechádzajú cez pozemky v súkromnom vlastníctve.

Pomník turistiky na Sitne
Pomník turistiky na Sitne. Foto: František Kovár

Značené turistické chodníky tvoria jedno veľké športovisko na Slovensku.

Slovenskí turisti majú za sebou 150 rokov od vyznačenia prvého turistického chodníka. V roku 1874 vyznačkoval Sitniansky klub prvý turistický chodník na území vtedajšieho Uhorska, ktorý viedol z Banskej Štiavnice k opustenej štôlni Gedeon pri Hodruši. Od prvého značeného turistického chodníka sa sieť značených chodníkov na Slovensku rozrástla na úctyhodných 16 500 km, ktoré sú v starostlivosti KST. Členskú základňu tvorí takmer 25 000 členov, čo z KST robí po Futbalovom zväze druhú najväčšiu športovú organizáciu na Slovensku. Podľa prieskumu, ktorý si nechal vypracovať KST, tak turisticky značené trasy využíva 50% obyvateľov Slovenska a až 80% obyvateľov príležitostne chodia do prírody. Aktuálne KST pracuje na obnove vyššie spomenutého prvého značeného chodníka na území Uhorska. Chodník zanikol v roku 2002. Členovia Sitnianskeho klubu postavili pri štôlni Gedeon aj prvú turistickú útulňu v Uhorsku. Sitniansky klub bol aj pri obnove rozhľadne na Sitne, keď v roku 1887 obnovili vyhoretú filagóriu.

Prvá útulňa pri zaniknutej štôlni Gedeon
Prvá útulňa pri zaniknutej štôlni Gedeon. Zdroj: OZ Kerling

Budú turisticky značené chodníky a ich ochrana upravené zákonom?

Turistické chodníky tvoria najväčšie športovisko na Slovensku, ktoré však nie sú chránené zákonom a čoraz viac vznikajú problémy pre turistov. Stáva sa, že turistov napr. na turisticky značenom chodníku zastaví nejaká prekážka (zábrana, oplotenie, zákaz vstupu a pod.). Tieto prekážky vytvárajú niektorí vlastníci pozemkov, cez ktoré chodník prechádza. Z tohto dôvodu pripravuje Klub slovenských turistov návrh zákona, ktorý by tieto zásahy do značkovaných turistických chodníkov upravil. Jeden návrh zákona už v minulosti KST pripravil, nebol však nakoniec schválený. V roku 2022 bolo značkovanie turistických chodníkov zapísané do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Viac o aktuálnych aktivitách Klubu slovenských turistov si môžete pozrieť v priloženom videu:

Všetko to začalo pod Sitnom.

V Uhorsku počas Bachovho absolutizmu (1849 – 1860) bola okrem iného zakázaná aj činnosť spolkov, preto rôzne združenia pôsobili len neformálne. Po skončení Bachovho absolutizmu, od roku 1860, vznikajú v Uhorsku (aj na území Slovenska), rôzne spolky a združenia. Už v roku 1860 vzniká v Banskej Štiavnici Sitniansky klub, tento je aj najstaršie doloženým spolkom na území Slovenska. Zakladateľmi Sitnianskeho klubu sa stali Edmund Schosthal a Július Gretzmacher. Klub začal propagovať pomerne neznámu aktivitu trávenia voľného času…

Na Sitne stojí pomník pripomínajúci 150. rokov turistiky.

Na Sitne osadili pomník vzdávajúci hold práci mnohých generácií dobrovoľných značkárov turistických chodníkov. Udialo sa tak pri príležitosti 150. výročia vzniku prvej turistickej organizácie na území dnešnej SR a 150. výročia prvého vyznačkovaného turistického chodníka. Pomník, ktorý odhalil Klub slovenských turistov (KST) na Sitne 25. októbra 2023, má tvar jednoduchého, masívneho menhiru z prírodného kameňa. Jeho autorom je akademický sochár Peter Meszároš…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *