Kliešťová sezóna začala skôr. Pozor dávajte najmä v týchto oblastiach
Hoci sme len v úvode jari, počasie sa počas veľkonočných sviatkov správalo skôr letne. V niektorých oblastiach Slovenska teploty dokonca prekročili hranicu 25 stupňov Celzia. Práve Veľkú noc mnohí Slováci trávili na horách alebo prechádzkach.
Vysoké teploty však netešia len ľudí, ale aj kliešte, ktoré sa pomaly, ale isto začínajú prebúdzať k životu. Tieto drobné stvorenia môžu prenášať klieštovú encefalitídu, no aj lymskú boreliózu.
Parazitológ Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach Branislav Peťko pre portál tvnoviny.sk uviedol, že kliešťom k prebudeniu stačí, že sa denná teplota vzduchu udrží nad sedem stupňov Celzia po dobu niekoľkých dní a v noci neklesne pod nulu.
Na Liptove sa kliešte objavili v roku 2024 už na konci februára. Vo februári však boli aj na východnom Slovensku a v marci sa k životu prebudili na Žitnom ostrove. Odborník uvádza, že kliešte sa v tomto roku prebudili o mesiac skôr.
Sezóna kliešťov by mala vyvrcholiť v máji až v júni.
Kde kliešte číhajú na ľudí?
Kliešte sú malé parazitické organizmy, ktoré sa vyskytujú v rôznych typoch vegetácie, od trávnatých porastov s výškou 20 cm až po 1 meter, cez záhrady, parky až po lesné prostredie. V posledných rokoch sa v dôsledku klimatických zmien rozšírili aj do vyšších nadmorských výšok, dokonca nad 1 000 metrov.
Úrad verejného zdravotníctva uvádza, že kliešte číhajú na koncoch listov, steblách tráv alebo vetvičkách nízkych kríkov, pričom majú obzvlášť v obľube dubovo-hrabové lesy. Niektoré z nich môžu byť infikované a prenášať závažné ochorenia, ako je lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky kliešte sú nositeľmi vírusu. Oblasti s najvyšším výskytom infikovaných kliešťov sa nachádzajú pozdĺž rieky Váh, kde je dlhodobo zaznamenaná najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci celkovo na Slovensku nie je výskyt tohto ochorenia príliš vysoký.
Medzi ďalšie endemické oblasti patria juhozápadná časť Slovenska, vrátane pohorí Tríbeč a Vtáčnik, Pohronskej a Nitrianskej pahorkatiny, oblasti Malých Karpát a okresov Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín.
Pri pobyte v prírode je preto nevyhnutné dbať na prevenciu proti kliešťom, najmä v rizikových oblastiach. Odporúča sa nosiť dlhé nohavice a rukávy, používať repelentné prípravky a po návrate domov sa dôkladne prezrieť, či sa na tele nenachádza prisatý kliešť.
V prípade prisatia je potrebné kliešťa čo najskôr odstrániť a miesto prisatia dezinfikovať. Ak sa objavia príznaky ochorenia, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.