Jaskyne
|

Kde sa schladiť v letných horúčavách? Najlepšie v slovenských jaskyniach.

Kde sa schladiť v letných horúčavách? To je častá otázka počas letných horúčav. Okrem pobytu pri vode to môže byť aj návšteva slovenských jaskýň, kde aj počas horúčav sa teploty väčšinou držia pod 10°C. V dnešnom výbere sa môžete oboznámiť s niekoľkými zaujímavými jaskyňami, ktoré sú v niečom unikátne.

Slovensko je krajina jaskýň.

Slovensko je krajina bohatá na jaskyne. Celkovo máme zaznamenaných vyše 7 100 jaskýň. Mnohé jaskyne na našom území sú v niečom unikátne. Viaceré slovenské jaskyne majú celosvetový význam a kvôli svojej jedinečnosti boli zapísané aj do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Správa slovenských jaskýň spravuje všetky jaskyne na Slovensku a prevádzkuje 13 sprístupnených jaskýň. Všetky tieto jaskyne sú prístupné len so sprievodcom. Je aj niekoľko jaskýň, ktoré sú v správe iných organizácii. Medzi také patria Krásnohorská jaskyňa, Jaskyňa mŕtvych netopierov, Zlá diera, Bojnická hradná jaskyňa a Malá Stanišovská jaskyňa. Tieto jaskyne majú niektoré špecifické podmienky vstupov, napr. vstup je len s čelovkami, nakoľko nemajú umelé osvetlenie. Okrem toho sa v našich horách ukrýva ešte ďalších 45 jaskýň, ktoré sú verejnosti voľne prístupné. Ak sa vyberiete navštíviť takéto jaskyne, tak si určite nezabudnite zobrať zo sebou nejaký silnejší zdroj svetla.

Schody do ľadového tunelu.
Schody do ľadového tunelu. Foto: František Kovár

Jaskyňa charakterom zaľadnenia patrí k najvýznamnejším ľadovým jaskyniam.

Dobšinská ľadová jaskyňa je naša jediná jaskyňa, kde aj v horúcom lete zažijete mínusové teploty. Nachádza sa v Slovenskom raji v Spišsko-gemerskom krase. Vchod do jaskyne sa nachádza na severnom svahu Duče. Charakterom zaľadnenia patrí k najvýznamnejším ľadovým jaskyniam na svete, čo v Európe zvýrazňuje jej poloha mimo alpskej oblasti. Podmienky pre tvorbu ľadovej výplne vznikli po zrútení priestorov medzi Dobšinskou ľadovou jaskyňou a Stratenskou jaskyňou, čím jaskyňa nadobudla vrecový charakter s kumuláciou studeného vzduchu. Ľadová výplň sa vyskytuje vo forme podlahového ľadu, ľadopádov, ľadových stalagmitov a stĺpov. Priemerná ročná teplota vzduchu v zaľadnenej Veľkej sieni dosahuje – 0,4 až -1,0°C. Teplota vzduchu v spodných častiach jaskyne zostáva celý rok pod bodom mrazu…

Demänovská jaskyňa slobody
Demänovská jaskyňa slobody. Fotoarchív: František Kovár

Jaskyňa dostala nové moderné LED osvetlenie.

Klenotom medzi slovenskými jaskyňami je Demänovská jaskyňa slobody. Jaskyňa má po rekonštrukcii od októbra 2023 nainštalovaný nový systém nasvietenia podzemných priestorov modernými LED svietidlami, čo umocní zážitok z návštevy tejto jaskyne. Svietidlá boli umiestnené aj na nové miesta, je ich omnoho viac a ponúkajú nové pohľady na podzemné krásy jaskyne. Osvetlenie funguje tak, že svieti len v prítomnosti návštevníkov. Nové svietidlá nenarušujú jaskynnú klímu tak ako predchádzajúce klasické svietidlá. V jaskyni je po celý rok pomerne stála teplota 6,1 až 7,0 °C…

Jazierko.
Jazierko. Foto: František Kovár

Nezabudnuteľný zážitok je plavba po podzemnej riečke Styx.

Domica je najznámejšia a najdlhšia jaskyňa v Slovenskom krase, pri slovensko-maďarskej štátnej hranici. Je jednou z najkrajších jaskýň v Európe. Tvorí jednotný genetický celok s jaskyňou Baradla v maďarskom Národnom parku Aggtelek – jaskynný systém Domica-Baradla – v celkovej dĺžke 30,5 km, z ktorých jaskyňa Domica má asi 8,5 km. Jaskyňa je známa svojou podzemnou riečkou Styx, po ktorej je možná plavba loďou v dĺžke 140 m, ak to dovolí výška jej hladiny. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 10,2 °C do 11,4 °C…

Aragonitová výzdoba jaskyne
Aragonitová výzdoba jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

Na Gemeri sa nachádza jaskyňa s jedinečnou aragonitovou výzdobou.

Ochtinská aragonitová jaskyňa je unikátnou jaskyňou na Slovensku, ale aj vo svete. Kvôli svojej jedinečnej výzdobe bola vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a v roku 1995 zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Vo svete sú podľa dostupných zdrojov sprístupnené ešte štyri podobné aragonitové jaskyne, v Čechách, Taliansku, Mexiku a Argentíne. Výzdobu jaskyne netvoria stalaktitové a stalagmitové kvapľové formy ako sú známe z väčšiny jaskýň. Tu sú to akési trsy, vetvičky a kríčky mliečne bielych výtvorov z aragonitu. Aragonit je biely až hnedý uhličitan vápenatý. Strop jaskyne je zdobený jedinečnými formami excentrickej formy aragonitu. V jaskyni sa zistili tri generácie aragonitu. Teplota vzduchu v jaskyni dosahuje do 8 °C…

Kamenné vodopády
Kamenné vodopády. Fotoarchív: František Kovár

Letopočet 1452 je najstarším doloženým nápisom v slovenských jaskyniach.

Jasovská jaskyňa je známa aj množstvom archeologických nálezov, podľa ktorých bola osídlená už v neolite, bronzovej dobe, halštatskej dobe a rímskej dobe. Niektoré archeologické nálezy poukazujú aj na možné krátkodobé paleolitické osídlenie. Na stenách jaskyne je aj množstvo nápisov a kresieb. Mimoriadne hodnotný nápis je s letopočtom 1452, ktorý zaznamenáva víťazstvo vojsk Jána Jiskru z Brandýsa v bitke pri Lučenci a je najstarším doloženým nápisom v slovenských jaskyniach. V Dóme netopierov sa nachádza nápis s letopočtom 1576. Teplota jaskyne sa pohybuje medzi 8,8 a 9,4°C…

V Brestovskej jaskyni
V Brestovskej jaskyni. Fotoarchív: František Kovár

Vstup do jaskyne je možný len s prilbou a čelovkou.

Neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier sa nachádza Brestovská jaskyňa. Je to najmladšia sprístupnená jaskyňa na Slovensku patriacej pod Správu slovenských jaskýň. Zároveň je to prvá sprístupnená jaskyňa na Orave. Sprístupnená bola začiatkom septembra 2016. Na výzdobu jaskyňa nie je veľmi bohatá a aj to málo bolo v minulosti z časti poškodené ľuďmi, keďže jaskyňa bola voľne prístupná. Jaskyňa skôr upúta svojou členitosťou, rôznymi jaskynnými priestormi poprepájanými úzkymi chodbami. Krásy jaskyne môžete obdivovať len vo svetle čeloviek, nie je tu umelé osvetlenie. Takýto prechod jaskyňou pôsobí nie len dobrodružne, ale aj tajomne. Teplota v jaskyni 4,9 °C až 5,4°C…

Ojedinelá výzdoba.
Ojedinelá výzdoba. Zdroj: OZ KAMENICA

Jaskyňa je v správe miestnych aktívnych jaskyniarov.

Malá Stanišovská jaskyňa sa nachádza v Jánskej doline pri obci Liptovský Ján. Je prírodnou pamiatkou, dĺžku má 871 m, hlboká je 28 metrov. Sprístupnených pre verejnosť je 410 metrov. Jaskyňa je sprístupnená pre verejnosť od 15. januára 2010. Návštevníci jaskyne majú príležitosť obdivovať podzemné prírodné krásy a oboznámiť sa so základnými aspektami jaskyniarskeho prieskumu jaskýň a speleológie. Výzdoba jaskyne je tvorená prevažne sintrovými nátekmi. V jarnom období sa vo vchodových priestoroch tvoria ľadové stalagmity. Nenachádzajú sa tu betónové chodníky ani výraznejšie terénne úpravy. Dno jaskyne je pokryté hlinito-kamenitou sutinou, miestami s väčšími zrútenými balvanmi. Jaskyňa nie je osvetlená. Každý návštevník od sprievodcu dostane čelovú lampu a cestu si osvetľuje sám…

Unikátna výzdoba jaskyne
Unikátna výzdoba jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

Gombasecká jaskyňa je jednou z najmladších slovenských jaskýň.

Vývojovo patrí Gombasecká jaskyňa medzi najmladšie slovenské jaskyne. Má veľmi impozantnú výzdobu, ktorá pozostáva z rôzne sformovaného sintru, sfarbeného bohatou škálou farieb od bielej cez žltú až po okrovú. Európskou raritou jaskyne sú biele brčká, 2 – 3 mm hrubé a až 3 m dlhé, ktoré ostro kontrastujú s červenohnedými povlakmi na stenách. Príroda dala kvapľom rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje. Jaskyňa má mimoriadne priaznivé mikroklimatické pomery: stálu teplotu má okolo 9°C, relatívnu vlhkosť 98%, čistý vzduch a pre človeka priaznivé zloženie aerosolu…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *