Lačnovský kaňon s vodopádmi
|

Kaňon v pohorí Branisko je atraktívny a divoký kút východného Slovenska.

Miestni ho volajú Malý Slovenský raj, je to pomerne menej známy kút Slovenska. Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov.

Lačnovský kaňon
Lačnovský kaňon. Fotoarchív: František Kovár

Krásne prírodné scenérie, skalné útvary a vodopády, to je Lačnovský kaňon.

Lačnovský kaňon je krásna dolina kaňonovitého charakteru, ktorú lemujú strmé skalné steny. Pri prechode kaňonom vás očaria krásne prírodné scenérie, niekoľko vodopádov a taktiež neskutočné skalné útvary. Niektoré miesta sú vybavené technickými pomôckami, ako sú reťazami, kovové schodíky a drevené mostíky. Kaňon o dĺžke 2 kilometre vytvoril Lačnovský potok. Cesta kaňonom nie je veľmi náročná, je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Prechod celej trasy zaberie približne dve hodiny. Výdatnosť Lačnovského potoka a krása vodopádov je závislá od počasia. Najlepšie je kaňon navštíviť v jarných mesiacoch pri topení snehu, alebo po výdatných dažďoch, v suchšom počasí prietok vody značne slabne. Na konci Lačnovského kaňona sa nachádza obec Lačnov, horská dedinka, ktorá si zachovala svoj pôvodný charakter. Do Lačnovského kaňonu vedie červená turistická značka z obce Lipovce.

Lačnovský potok
Lačnovský potok. Fotoarchív: František Kovár

Lačnovský kaňon je súčasťou prírodnej rezervácia Kamenná baba.

V roku 1965 bola lokalita vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu Kamenná baba. Táto rezervácia dostala meno podľa najznámejšieho skalného útvaru, ktorý sa tu nachádza. Podľa legendy je to zlá macocha, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než stihla vykonať svoj zlý skutok tak skamenela. V lokalite sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé útvary a to Mojžišov stĺp, ktorý je vysoký 60 m a skalné okno Vrátnica. Pri obci Lipovce sa nachádza od roku 1999 jediná sprístupnená jaskyňa na území prešovského regiónu, je ňou jaskyňa Zlá diera, v miestnom nárečí známa ako Zla džura. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto výbavou návštevníkov sú prilby s čelovkami, ktoré dostanú pred vstupom do jaskyne. Cestou k jaskyni Zlá diera sa môžete zastaviť na vyhliadke Srdiečko. Z Lipoviec pochádza aj známa minerálna voda Salvator. Týmto atrakciám v okolí Lipoviec sa budem venovať v niektorom z ďalších mojich článkov.

V Lačnovskom kaňone
V Lačnovskom kaňone. Fotoarchív: František Kovár

Z histórie obce Lipovce.

Lipovce sú v písomnostiach známe pod rôznymi obmenami mena, ktoré pochádza od názvu dreviny – lipy. Pôvodný názov obce bol v roku 1282 Lypouch, v roku 1389 Lipoch, v roku 1427 Lypolch, v roku 1773 Lipowecz, v roku 1786 Lipowce, v roku 1920 Lipovec a v roku 1927 Lipovce, maďarsky Szinyelipóc. Obec založili na zákupnom práve na prelome 13. a 14. storočia. Obec sa spomína v roku 1282, kedy už mala aj kostol, keď ju po delení panstva Svinia dostal Beňadik, syn Mikuláša. Začiatkom 13. storočia postavili v chotári obce kráľovský hrad, ktorý sa prvý raz spomína v roku 1262, kedy ho Ondrej II. daroval Kecerovcom. Bola to ranogotická stavba. Zbúraný bol koncom kuruckých vojen v roku 1591. Opravené obytné časti hradu zanikli už začiatkom 18. storočia. Zachovali sa len nepatrné zvyšky základov a prstencový val. (zdroj: Obec Lipovce)

Menší vodopád
Menší vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *