Kamenné gule na Slovensku

Kamenné gule sú vo svete ojedinelá geologická rarita. Na Slovensku máme tri takéto lokality.

Kamenné gule – megoňky sú ojedinelá geologická rarita vo svete. Podobné kamenné gule sú len v USA, Rumunsku, na Novom Zélande, v Grónsku, na Kostarike, alebo v juhoafrických pralesoch. Na Slovensku máme až 3 významné lokality s takýmto nálezom kamenných gúľ.

Kamenná guľa v kameňolome
Kamenná guľa v kameňolome. Foto: František Kovár

Vek kamenných gúľ na Kysuciach sa odhaduje na 30 až 40 miliónov rokov.

V 80 rokoch 20. storočia sa po odstrele horniny v kameňolome, v ktorom sa ťažil kameň na úpravu horských bystrín, vykotúľali pravidelné okrúhle kamenné gule – megoňky s priemerom od 25 cm až po 260 cm. Kamenné gule sa nachádzajú v mestskej časti Čadca – Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablunkova. Jedná sa o najväčšie nálezisko kamenných gúľ v Európe. Guľovité objekty majú vajcovitý, alebo až takmer dokonalý geometrický tvar gule a je možné ich vidieť priamo v skalných stenách kameňolomu a v jeho okolí. Guľovité objekty majú vajcovitý, alebo až takmer dokonalý geometrický tvar gule a je možné ich vidieť priamo v skalných stenách kameňolomu a v jeho okolí. V súčasnosti sa tu nachádzajú gule s priemerom od 25 cm do 3 metrov a sú spomedzi všetkých podobných nálezov na svete najpresnejšie…

Brusnianske pieskové gule
Brusnianske pieskové gule. Fotoarchív: František Kovár

Lokalita Chrenovec – Brusno bola pôvodne morským dnom.

Pieskové gule nazývané aj Brusnianske pieskové gule sú jedinečné pieskovcové guľovité útvary z lomu, ležiaceho priamo pri obci Chrenovec-Brusno. Sú menej známe ako gule Megoňky na Kysuciach. Pieskové gule z oboch lokalít patria medzi svetovú geologickú raritu. Kamenné gule sa nachádzajú v lomovej stene a aj voľne ležia na prístupovej ceste ku kameňolomu. Lokalita bola pôvodne morským dnom, dôkazom čoho sú nálezy zubu žraloka rodu Carcharodon zo starších treťohôr, kostry sleďovitých rýb, šupiny z rýb, ulity, lastúry. Túto menej známu lokalitu spropagovala stredoškolská študentka Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Prievidzi Lucia Zemanovičová. Brusnianské pieskové gule boli hlavnou témou jej práce – Stredoškolská odborná činnosť…

Informačný panel
Informačný panel. Fotoarchív: František Kovár

V pieskovcovej stene vidno poslednú zachovanú kamennú guľu.

Klokočovské skálie pri obci Klokočov je lokalita, ktorá je zaujímavá obrovskou 300 m dlhou a 15 – 25 m vysokou pieskovcovo-zlepencovou skalnou hranou s výskytom unikátnych skalných gúľ. Gule sú výnimočné v tom, že sa tu vyskytujú priamo v prírodnom prostredí, iné známe výskyty skalných gúľ na Slovensku sa nachádzajú v bývalých kameňolomoch. V pieskovcovej stene vidno poslednú zachovanú kamennú guľu a misovité dutiny ako zvyšky po ďalších guliach, ktoré pripomínajú ich prítomnosť v minulosti. V prírodnej rezervácii Klokočovské skálie je možné obdivovať aj viaceré vzácne druhy rastlín a živočíchov. Vyskytuje sa tu aj chránená rebrovka rôznolistá, ktorá sa dostala do symbolu CHKO Kysuce. Lokalita Klokočovské skálie je prístupná po náučnom chodníku z obce Klokočov…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *