Morské oko
|

Jedno z najkrajších vodných zátiší na Slovensku nájdete v pohorí Vihorlat.

Jazero Morské oko sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch, pod Sninským kameňom. Vzniklo na dne doliny zahradením vodného toku Okna mohutným zosuvom zo svahu Motrogonu a Jedlinky. V 80. rokoch 19. storočia bolo upravené vybudovaním priehradného múra.

Informačný panel
Informačný panel. Fotoarchív: František Kovár

Morské oko vzniklo v období doznievania sopečnej činnosti.

Vznik Morského oka spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti v pohorí Vihorlat. Mohutný zosuv z východného svahu Motrogonu a Jedlinky zahradili dolinu potoka Okna a za vzniknutou bariérou vzniklo prírodné jazero. Morské oko má hĺbku 25 m. Maximálna dĺžka jazera je 750 m a šírka 312 m. V 80. rokoch 19. storočia dala grófka Wanderbildtová, vtedajšia majiteľka okolitých lesov, postaviť hrádzu. Tým sa hladina jazera zvýšila o niekoľko metrov a zväčšila plocha jazera z pôvodných necelých 8 ha na súčasných 13,8 ha. Vodné organizmy žijúce v ňom sú hlavne pstruh potočný, pstruh dúhový, čerebľa pestrá, slíž severný. V okolí jazera sú zachované cenné rastlinné a živočíšne spoločenstvá typické pre východoslovenské vyvreliny. Do jazera ústi 6 stálych prameňov a niekoľko občasných. Prebytočnú vodu z jazera odvádza potok Okna.

Jazero s okolitou prírodou
Jazero s okolitou prírodou. Fotoarchív: František Kovár

Jazero a okolité lesy sú dnes Národnou prírodnou rezerváciou Morské oko.

Morské oko je prírodnou raritou slovenskej prírody. Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia Morské oko v celkovej výmere 108,48 ha, kde platí najvyšší 5. stupeň ochrany. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Rybolov, kúpanie a člnkovanie v jazere sú zakázané. Názvom morské oko sa v odborných kruhoch označujú len jazerá ľadovcového pôvodu a jazero vo Vihorlatských vrchoch také nie je. Z toho dôvodu bola snaha Morské oko niekoľkokrát premenovať, v roku 1876 na Beskydské jazero, názvy Sninské jazero či Remetské jazero sa objavili v roku 1907. Nakoniec bol v roku 1933 prijatý oficiálny názov Veľké Vihorlatské jazero, ktorý platí dodnes aj keď zaužívané zostalo pomenovanie Morské oko.

Život v jazere
Život v jazere. Fotoarchív: František Kovár

Lokalitu spoznáte aj vďaka náučným chodníkom.

Morské oko, tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku, je turisticky vyhľadávaná lokalita. Okolo jazera sa môžete prejsť po Náučnom chodníku Morské oko. V blízkom okolí sa nachádza ďalšia turistická atrakcia – Sninský kameň, na ktorý sa dostanete od Morského oka Náučným chodníkom Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky.

Zdroj: Náučný chodník Morské oko, Wikipédia

Posedenie pri jazere
Posedenie pri jazere. Fotoarchív: František Kovár
Jazero Morské oko
Jazero Morské oko. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *