Jedno z najkrajších vodných zátiší na Slovensku nájdete v pohorí Vihorlat.
Jazero Morské oko sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch, pod Sninským kameňom. Vzniklo na dne doliny zahradením vodného toku Okna mohutným zosuvom zo svahu Motrogonu a Jedlinky. V 80. rokoch 19. storočia bolo upravené vybudovaním priehradného múra.
Morské oko vzniklo v období doznievania sopečnej činnosti.
Vznik Morského oka spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti v pohorí Vihorlat. Mohutný zosuv z východného svahu Motrogonu a Jedlinky zahradili dolinu potoka Okna a za vzniknutou bariérou vzniklo prírodné jazero. Morské oko má hĺbku 25 m. Maximálna dĺžka jazera je 750 m a šírka 312 m. V 80. rokoch 19. storočia dala grófka Wanderbildtová, vtedajšia majiteľka okolitých lesov, postaviť hrádzu. Tým sa hladina jazera zvýšila o niekoľko metrov a zväčšila plocha jazera z pôvodných necelých 8 ha na súčasných 13,8 ha. Vodné organizmy žijúce v ňom sú hlavne pstruh potočný, pstruh dúhový, čerebľa pestrá, slíž severný. V okolí jazera sú zachované cenné rastlinné a živočíšne spoločenstvá typické pre východoslovenské vyvreliny. Do jazera ústi 6 stálych prameňov a niekoľko občasných. Prebytočnú vodu z jazera odvádza potok Okna.
Jazero a okolité lesy sú dnes Národnou prírodnou rezerváciou Morské oko.
Morské oko je prírodnou raritou slovenskej prírody. Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia Morské oko v celkovej výmere 108,48 ha, kde platí najvyšší 5. stupeň ochrany. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Rybolov, kúpanie a člnkovanie v jazere sú zakázané. Názvom morské oko sa v odborných kruhoch označujú len jazerá ľadovcového pôvodu a jazero vo Vihorlatských vrchoch také nie je. Z toho dôvodu bola snaha Morské oko niekoľkokrát premenovať, v roku 1876 na Beskydské jazero, názvy Sninské jazero či Remetské jazero sa objavili v roku 1907. Nakoniec bol v roku 1933 prijatý oficiálny názov Veľké Vihorlatské jazero, ktorý platí dodnes aj keď zaužívané zostalo pomenovanie Morské oko.
Lokalitu spoznáte aj vďaka náučným chodníkom.
Morské oko, tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku, je turisticky vyhľadávaná lokalita. Okolo jazera sa môžete prejsť po Náučnom chodníku Morské oko. V blízkom okolí sa nachádza ďalšia turistická atrakcia – Sninský kameň, na ktorý sa dostanete od Morského oka Náučným chodníkom Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky.
Zdroj: Náučný chodník Morské oko, Wikipédia