Jedna z najkrajších slovenských tiesňav je pomenovaná po legendárnom zbojníkovi.
Najkrajšiu a najobľúbenejšiu časť Malej Fatry tvorí sústava tiesňav, kaňonov a rôzne scenérie skalných útvarov. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, pri obci Terchová.
Jánošíkova diery sú jedinečná prírodná sústava tiesňav a kaňonov.
Jedna z najkrajších sústav tiesňav a kaňonov na Slovensku, nachádzajúcej sa v Malej Fatre, je známa pod spoločným názvom Janošíkové diery. Celá táto jedinečná prírodná sústava tiesňav a kaňonov sa skladá z troch ucelených častí. Známe sú ako Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Na prechod Janošíkovými dierami, tak môžete využiť viaceré kombinácie jednotlivých turistických chodníkov. Dierami preteká Hlboký potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Najväčší počet vodopádov a najkrajších skalných útvarov sa nachádza v Horných dierach. Východiskovým miestom do Jánošikových dier sú osady Štefanová a Biely Potok (Terchová). V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Horné diery sú v zimnom období uzatvorené. Jánošíkove diery sú priechodné turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami.
Malý okruh Jánošíkových dier je súčasne aj Náučný chodník Diery
Najobľúbenejší a najnavštevovanejší je tzv. Malý okruh Jánošíkovými dierami. Malý okruh je súčasťou Náučného chodníka Diery, ktorého trasa vedie cez najkrajšie miesta Dolných a Nových dier. Táto časť je vďaka malému prevýšeniu vhodná pre rodiny s deťmi a aj pre seniorov. Prejdenie trasy trvá cca 2 hodiny cez najzaujímavejšie pasáže Dolných a Nových Dier. Môžete tu vidieť niekoľko krásnych vodopádov a neuveriteľne krásnu panenskú prírodu Malej Fatry. V Dolných dierach sa nachádzajú dva vodopády (1 m a 3,5 m). Nové diery sú pokračovaním z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Hlbokého potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 metre. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné.
Veľký okruh Jánošíkových dier je ich najkrajší úsek.
Najkrajšiu časť Jánošíkových dier tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov. Horné diery je tiesňava medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec. Potok tu prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov s výškou 2 m až 4 m. Prechod cez Horné diery je možné si obohatiť s výstupom na Malý Rozsutec (1343 m), alebo na Veľký Rozsutec (1610 m). Veľký Rozsutec je z dôvodu ochrany jarnej prírody uzatvorený v termíne 01. 03. – 15. 06.. V zimnom období, alebo pri veľkých dažďoch sú Horné diery uzavreté.
Možnosti turistiky v Jánošíkových dierach.
- Malý okruh Jánošíkovými dierami, náročnosť 3, trvanie 2-3 hod., prevýšenie 185 m
- Veľký okruh To najlepšie z Jánošíkových dier, náročnosť 5, trvanie 4-5 hod., prevýšenie 625 m
- Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec, náročnosť 7, trvanie 5-6 hod., prevýšenie 768 m
- Veľký okruh s výstupom na Veľký Rozsutec, náročnosť 8, trvanie 5-6 hod., prevýšenie 985 m
- Jánošíkove Diery v zime, náročnosť – 5, trvanie 2-3 hod., prevýšenie – 105 m
Národná prírodná rezervácia Rozsutec.
Rozsutec je národná prírodná rezervácia v pohorí Krivánskej Malej Fatry. Je v správe štátnej ochrany prírody Malá Fatra. Národná prírodná rezervácia Rozsutec bola vyhlásená v roku 1967 s aktualizáciou v roku 1986. Má výmeru 842 ha. Ochranné pásmo nebolo určené. Na území rezervácie platí 5. stupeň ochrany. Rezervácia je súčasťou Národného parku Malá Fatra. Predmetom ochrany je geobiocenologický komplex krajinných dominánt Malej Fatry – Veľký a Malý Rozsutec. Zahŕňa morfologicky atraktívne útvary ako tiesňavy, rokliny, obrie hrnce, vodopády, skalné steny a bralá. V rezervácii sa vyskytuje pestrá vápencová flóra a fauna, ktorá zahŕňa niekoľko vzácnych endemických, reliktných a zriedkavých druhov rastlín a živočíchov.