Bystrianska jaskyňa
|

Jaskyňa v južnej časti Nízkych Tatier bola známa od nepamäti.

Bystrianska jaskyňa je najväčšou jaskyňou v južnej časti Nízkych Tatier. Nachádza sa v Bystrianskom krase v južnej časti Národného parku Nízke Tatry, pri obci Bystrá. V jaskyni sa od roku 1971 úspešne vykonáva detská speleoterapia.

Vstupný areál
Vstupný areál. Fotoarchív: František Kovár

Nové časti jaskyne objavili 24. apríla 1926 cez priepasť Peklo.

Staré časti jaskyne boli známe od nepamäti. Vchod tvorí prírodný otvor vo vrchu Biele bralo, 80 m nad potokom Bystrianka. Ako prví sa do podzemia odvážili vstúpiť J. Kovalčík a E. Laubert v roku 1923. Priepasť Peklo, ktorou sa neskôr zostúpilo do Novej jaskyne, objavili E. a A. Hollmannovci a J. Kovalčík v roku 1926. V prieskume priepasti pokračovali členovia jaskyniarskej skupiny Karpatského spolku v Banskej Bystrici v roku 1927. V rokoch 1939 – 1940 Družstvo bystrianskych jaskýň sprístupnilo časť jaskyne bez elektrického osvetlenia. Starú a Novú jaskyňu prepojili J. Majko a J. Vytřísalová so spolupracovníkmi v roku 1955. Od roku 1968 je z celkovej doteraz známej dĺžky 3 km pre verejnosť sprístupnených 580 m. Vchod do jaskyne leží vo výške 565 m na južnom okraji obce Bystrá medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Vchod do jaskyne je od parkoviska vzdialený asi 120 m s minimálnym prevýšením.

Najkrajší priestor jaskyne
Najkrajší priestor jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

Kvapľové útvary sa najviac vytvorili v Klenotnici.

Jaskyňa vznikla v tmavosivých vápencoch a dolomitoch stredného triasu, ktoré sa tiahnu až po Valaskú. Kľukaté chodby Starej a Novej jaskyne sa vytvorili rozšírením puklín podzemnými vodami riečky Bystrianky v troch vývojových úrovniach. Najnižšou z nich preteká podzemný potôčik, ktorý sa po 4 km objavuje v obci Valaská ako vyvieračka. Osobitosťou jaskyne je puklinový charakter chodieb s výzdobou po jednej strane chodby. Zastúpené sú všetky formy sintrovej výzdoby a eróznych tvarov. Zvláštnosťou sú zasintrované okruhliaky nízkotatranskej žuly v horných častiach chodieb. Kvapľové útvary sa najviac vytvorili v Klenotnici v podobe stalaktitov, stalagmitov a záclonovitých závesov. Všetky sú živé, žltobielej farby s vysokým leskom. Medzi najkrajšie patria Zvonivé stalaktity v Katakombách, Baldachýn nad Riečiskom a Kováčska vyhňa pred Peklom.

Jaskynná výzdoba
Jaskynná výzdoba. Fotoarchív: František Kovár

V jaskyni sa od roku 1971 vykonáva detská speleoterapia.

Vchod do jaskyne leží vo výške 565 m na južnom okraji obce Bystrá medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom, v južnej časti Nízkych Tatier. Vchod do jaskyne je od parkoviska vzdialený asi 120 m s minimálnym prevýšením. Prehliadkový okruh má dĺžku 580 m a je takmer bez prevýšenia, v jaskyni je len 26 schodov. Prehliadka trvá 45 min.. Teplota v jaskyni je od 5,7 do 6,7°C, relatívna vlhkosť 92 až 98 %. V jaskyni bolo pozorovaných trinásť druhov netopierov, a to podkovár malý, netopier obyčajný, netopier Blythov, ucháč svetlý, ucháč sivý a ďalšie. Mimo prehliadkového okruhu sa nachádza tzv. Liečebná sieň, kde sa v súčasnosti s úspechom liečia horné dýchacie cesty u detí. Táto liečba sa tu vykonáva už od roku 1971.

Zdroj: Wikipédia

Krása jaskyne v južnej časti Nízkych Tatier
Krása jaskyne v južnej časti Nízkych Tatier. Fotoarchív: František Kovár
Pôvodný vstup do jaskyne
Pôvodný vstup do jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *