Aragonit
|

Jaskyňa so svojou výzdobou patrí medzi svetové unikáty.

Na Gemeri sa nachádza jaskyňa s jedinečnou aragonitovou výzdobou, ktorú je možné vidieť ešte v štyroch sprístupnených jaskyniach na svete.

Vstupný areál do jaskyne
Vstupný areál do jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

Jaskyňa bola v roku 1995 zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Ochtinská aragonitová jaskyňa je unikátnou jaskyňou na Slovensku, ale aj vo svete. Kvôli svojej jedinečnej výzdobe bola vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a v roku 1995 zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Vo svete sú podľa dostupných zdrojov sprístupnené ešte štyri podobné aragonitové jaskyne, v Čechách, Taliansku, Mexiku a Argentíne. Jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne Kapusta pracovníci Východoslovenského rudného prieskumu v Jelšave M. Cangár a J. Prošek. V roku 1955 si ju prezreli pracovníci Turistu, n. p. a v roku 1956 sa uskutočnili prieskumné práce. Práce na sprístupnení jaskyne sa začali v roku 1966 razením prístupovej štôlne, ktorá umožnila jaskyňu v roku 1972 otvoriť pre verejnosť.

Aragonitová výzdoba jaskyne
Aragonitová výzdoba jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

V jaskyni sa zistili tri generácie aragonitu, najstaršia má okolo 138 tisíc rokov.

Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza na severozápadnom svahu vrchu Hrádok. Jej dĺžka je 300 m. Umelý vchod do jaskyne je dlhý 145 m a prekonáva výškový rozdiel 19 metrov za pomoci 104 schodov. Aragonitová výplň vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Výzdobu jaskyne netvoria stalaktitové a stalagmitové kvapľové formy ako sú známe z väčšiny jaskýň. Tu sú to akési trsy, vetvičky a kríčky mliečne bielych výtvorov z aragonitu. Aragonit je biely až hnedý uhličitan vápenatý. Strop jaskyne je zdobený jedinečnými formami excentrickej formy aragonitu. V jaskyni sa zistili tri generácie aragonitu. Aragonitová výzdoba je stará okolo 138 tisíc rokov, ihlicovité tvary sú staré približne 13 tisíc rokov. Aragonit druhej generácie stále dorastá, čím si udržuje bielu farbu a čistý vzhľad. Najmladšia generácia aragonitu, ktorý sa v súčasnosti tvorí na sedimentoch a železitých okroch, vytvára drobné vejáriky.

Aragonitové hniezdo
Aragonitové hniezdo. Fotoarchív: František Kovár

Prehliadka jaskyne trvá 30 minút, najzaujímavejšia je sieň Mliečnej dráhy.

Najzaujímavejšími časťami jaskyne sú sieň Mliečnej dráhy s charakteristickými oválnymi tvarmi, Hlboký dóm, Hviezdna sieň, Oválna chodba a Čarovná chodba. Teplota vzduchu v jaskyni dosahuje do 8 °C, relatívna vlhkosť 96 %. Prehliadka jaskyne trvá 30 minút. Jaskyňa leží v Slovenskom rudohorí západne od Rožňavy. K jaskyni sa dostanete odbočkou zo štátnej cesty medzi obcou Štítnik a mestom Jelšava. Parkovisko pre vozidlá je 300 m od jaskyne. K jaskyni sa dostanete peši, po ceste s malým prevýšením. V zimnom období 1.11. – 31.3. je jaskyňa zatvorená.

Ochtinská aragonitová jaskyňa
Ochtinská aragonitová jaskyňa. Fotoarchív: František Kovár
Mladšia generácia aragonitu
Mladšia generácia aragonitu. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *