Jaskyňa pri obci Radošina je jedno z najstarších osídlení na Slovensku.
Jaskyňa Čertova pec sa nachádza na úpätí vrchu Nad Lipovníkom (382,2 m n. m.), približne 1,5 km severozápadne od obce Radošina, pri hlavnej ceste, ktorá spája Radošinu a Piešťany. Osídlená bola už pred 80 000 rokmi.
V jaskyni sa pohybovali ľudia už v staršej dobe kamennej.
Prírodná pamiatka, jaskyňa Čertova pec je voľne prístupná jaskyňa, nachádzajúca sa pri obci Radošina. Jaskyňa slúžila v minulosti ako sídlisko lovcov v staršej dobe kamennej. Patrí medzi tunelovité jaskyne a je obojstranne priechodná. Jej vstupný západný bránovitý portál je šírky 4,5 m a vysoký 5,3 m. Jaskyňu pretína niekoľko tektonických puklín. Jaskyňa je 27 m dlhá, priemerne 6 m široká a jej maximálna výška je 4,6 m. Smerom k východnému vchodu sa výška jaskyne znižuje. Vnútorný priestor osvetľuje oknovitý otvor na severnej strane. Jaskyňa je bez sintrovej výzdoby. Vznikla eróziou vody, ktorá cez ňu pretekala.
V minulosti tu prebehlo niekoľko archeologických výskumov.
Jaskyňu Čertova pec spomína už Matej Bel v roku 1742 vo svojich Notitia Hungariae novae historico geographica pod slovenským názvom Csertowa Pecz. Pod maďarským názvom Ördögkemencze sa uvádza v monografii Nitrianskej župy z roku 1898. V roku 1932 sa o jaskyni, ako možnom úkryte pravekého človeka, prvýkrát zmienil archeológ Národného múzea v Prahe Jiří Neustupný. Následne v roku 1937 našiel nemecký archeológ Lothar Franz Zotz v jaskyni zlomky mamutoviny a dva pazúrikové úlomky z doby kamennej. V rokoch 1958 až 1961 sa uskutočnil výskum na Čertovej peci pod vedením archeológa Juraja Bártu z archeologického ústavu SAV v Nitre. Kamenné nálezy a ulitníky z tejto lokality možno spájať s nálezmi z oblasti Čierneho mora. Našli sa tu aj početné paleontologické, antropologické a archeologické nálezy z paleolitu, neolitu a z doby halštatskej a zo stredoveku. Medzi nálezmi boli aj zvyšky mnohých druhov zvierat, jaskynnej hyeny a aj zvyšky jaskynného medveďa.
Podľa ľudovej povesti jaskyňu vyhĺbili čerti.
Roku 1981 ju vyhlásili za chránený prírodný výtvor. Prírodnou pamiatkou bola vyhlásená v roku 1994 (na rozlohe 11,44 ha, bez ochranného pásma), s novelizáciou z roku 2008. Podľa legendy sa v jaskyni v minulosti ukrývali údajne zbojníci, ktorí lúpili na neďalekej hradskej spájajúcej Nitru s Piešťanmi. Ľudová povesť hovorí o tom, že ju vyhĺbili čerti, podľa toho dostala názov Čertova pec. Prístup ku jaskyni je od parkoviska, ktoré sa nachádza hneď pri motoreste Čertova pec. Odtiaľto prídete pešo k jaskyni asi za 5 minút. Peší turisti sa ku jaskyni môžu dostať napríklad z Piešťan, od Kolonádového mosta po modrej turistickej značke. Trasa trvá približne 2 hodiny 30 minút.