Internet je plný informácií o škodlivosti SPF

Internet je plný informácií o škodlivosti SPF. Aký na to majú názor odborníci?

Internet je zaplavený videami a ďalšími príspevkami, ktoré tvrdia, že opaľovacie krémy s SPF faktorom sú nebezpečné a obsahujú chemikálie, ktoré môžu spôsobiť rakovinu skôr ako samotné slnko. Takéto informácie šíria aj viacerí medzinárodní influenceri.

Tieto zdroje tvrdia, že ľudské telo by si malo samo vytvárať melanín na ochranu pred slnkom, a že opaľovacie krémy spôsobujú viac škody ako úžitku. Server Daily Mail na to upozornil a uviedol konkrétne príklady influencerov a ich príspevkov.

Svoje tvrdenia podporujú aj niektorými výskumami na zvieratách, najmä myšiach. Tieto výskumy naznačujú, že mnohé bežne používané chemické UV filtre môžu narušiť endokrinný systém.

Na čo si dávať pri SPF pozor?

Britskí lekári v reakcii na to však upozorňujú, že neexistujú žiadne overené dôkazy podporujúce tento trend. Zjednodušene povedané, potenciálne škodlivé zlúčeniny vo výrobkoch musia byť v množstvách, ktoré neohrozujú zdravie človeka.

Na druhej strane, nedodržiavanie používania krémov s SPF faktorom môže v najlepšom prípade viesť k úpalu alebo predčasnému starnutiu pokožky. V najhoršom prípade to môže mať za následok vznik rakoviny kože.

Richard Parsons, lekár a vedúci prednášajúci biochemickej toxikológie na Kings College London, varoval, že každé spálenie slnkom zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Vysvetlil, že každé spálenie pokožky zvyšuje pravdepodobnosť vzniku mutácií DNA, ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny. Taktiež upozornil, že pokožka pri tomto procese stráca elasticitu podobne ako pri starnutí, a ide o trvalé poškodenie.

Tento odborník upozornil, že spálenie pokožky nie je len krátkodobý problém, po ktorom môžete čakať, že sa to časom zlepší. Dôsledky sú trvalé.

Krémy s SPF sú v lete dôležité

SPF, alebo Sun Protection Factor, je ochranný faktor proti slnku. Ukazuje, akú časť UVB žiarenia krém dokáže odfiltrovať. Čím vyššie číslo SPF, tým lepšia ochrana. Napríklad krém s SPF 30 odfiltruje 97 % UVB žiarenia, zatiaľ čo krém s SPF 10 len 90 %.

UVB žiarenie je zodpovedné za spálenie pokožky a môže viesť k rakovine kože. Používanie krému SPF pomáha chrániť pokožku pred týmito škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Okrem toho krémy SPF pomáhajú predchádzať predčasnému starnutiu pokožky, ako sú vrásky a pigmentové škvrny.

Krém SPF by ste mali naniesť na všetky exponované časti pokožky 20 minút pred odchodom von na slnko. Nezabudnite naniesť dostatočné množstvo krému a opakovať aplikáciu každé dve hodiny alebo častejšie, ak sa potíte alebo plávate.

Odporúčané SPF je minimálne 30. Pre ľudí so svetlou pleťou, deti a osoby s citlivou pokožkou sa odporúča používať krém s SPF 50+.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *