Hron je raj vodákov
|

Hron, naša druhá najdlhšia rieka sa spomína už v roku 170.

Hron je známy už z čias rímskeho cisára Marcusa Aureliusa, ktorý v roku 170 napísal 12 kníh, filozofických meditácií Τὰ εἰς ἑαυτόν (Ta eis heauton –  v preklade Hovory k sebe samému). Časť vznikla na území dnešného Slovenska, niekde pri Hrone (lat . Granus).

Prameň Hrona
Prameň Hrona. Fotoarchív: František Kovár

Názov rieky Hron sa prvýkrát spomína v roku 170.

Rieka Hron je doložená už v rímskej dobe. Prvé zaznamenané stredoveké meno rieky bol Gron, v roku 1075. Rieka bola v minulosti dôležitá dopravná tepna. Prvé plte sa pravdepodobne plavili po Hrone už v 13. – 14. storočí. Plte boli zostavené z kmeňov stromov. Slúžili na samotné splavovanie dreva, ale aj na prevoz rôznych materiálov a tovarov. Prevážali sa na nich napríklad mlynské kamene, stavebný materiál, drevárske výrobky, soľ a iné, slúžili aj na dopravu ľudí. Po splavení Hronu ich cesta zväčša pokračovala potom Dunajom do stredného Maďarska, Srbska a Bulharska. Najväčší rozvoj pltníctva bol v druhej polovici 19. storočia…

Raj vodákov
Raj vodákov. Fotoarchív: František Kovár

Pltníctvo na Hrone malo dlhú tradíciu.

Bola to dôležitá dopravná tepna. Prvé plte sa pravdepodobne plavili po Hrone už v 13. – 14. storočí. Hlavne z oblasti Horehronia sa plavilo ročne aj 100 pltí so stavebným a palivovým drevom. Na Hrone bol pre splavovanie dreva vybudovaný prepracovaný systém dopravy, hlavne z priľahlých dolín do Hrona a voľne dole Hronom na miesto ďalšieho spracovania. Dolinami sa drevo dopravovalo vodnými šmykmi, na ktorých v hornej časti boli vybudované jazerá (tajchy), z ktorých sa v prípade plavenia dreva vypúšťala voda. Na bezpečnú dopravu pltí sa museli upravovať aj niektoré časti rieky. Plavba plte si vyžadovala hĺbku 0,6 – 0,7 metra. Drevo na stavbu pltí muselo byť čiastočne vysušené a ihličnaté, aby nenasiaklo vodou a nepotopilo sa. Ťažšie tvrdé drevo sa splavovalo len v určitom pomere s ihličnatým drevom…

Pohľad na Hron pod Šášovom.
Pohľad na Hron pod Šášovom. Foto: František Kovár

Film leteckej skupiny CBS Flying o rieke Hron.

Film, ktorý vytvorila letecká skupina CBS Flying Team predstavuje povodie Hrona unikátnym spôsobom. Letecký fotograf Milan Paprčka umiestnil na brucho svojho lietadla profesionálnu 360° kameru a preletel celý tok Hrona, od jeho prameňa pod Kráľovou hoľou až po jeho ústie do Dunaja pri Štúrove. Film nie je len na klasické pozeranie, ale divák si môže aj sám režírovať film. Počas filmu sa môžete obzerať všetkými smermi a takto vnímať rieku Hron, ale aj šíre okolie v dosahu 360° kamery…

Skalné bralo Bačovka.
Skalné bralo Bačovka. Foto: František Kovár

Skalné bralo pri Hrone je známe pod menom Bačovka.

Bolo to už dávnejšie, niekedy v rokoch 2008-09, keď som sa potuloval v okolí Šášovského Podhradia, pod zrúcaninou hradu Šášov. Lesná cesta popri rieke Hron ma priviedla ku skalnému bralu, ktoré sa čnelo vysoko nad jeho hladinou. Pomedzi stromy a kríky som si všimol, že na vrchol brala vedie aj úzky, už takmer zarastený chodník. Zo zvedavosti som sa vydal hore k vrcholu a dobre som urobil. Na skalnom vrchole brala sa predo mnou otvoril pomerne pekný výhľad na šíre okolie a rieku Hron. Okrem výhľadu ma čakalo aj jedno prekvapenie, na skale slabo viditeľný, vytesaný nápis Bačovka…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *