Havária nemeckého transportu pred 80 rokmi v Starej Kremničke zostáva záhadou. Zahynuli tu vojaci SS Dirlewanger?
Havária nemeckého transportu sa stala tri dni po Štedrom dni v roku 1944. V tomto vianočnom čase sa nad dedinou Stará Kremnička ozýval rachot a výbuchy, zakrátko z kopca, kde je trať, šľahali plamene. Havária ráno 27. decembra 1944 sa stalo osudným pre asi 200 – 373 nemeckých vojakov.
Kto boli mŕtvi vojaci a kde sú pochovaní?
V predchádzajúcom článku som spomenul svedectvo jedného človeka, s ktorým som sa stretol aj osobne. Vzhľadom na to, že o havárii nebolo veľa verejne známych informácií, tak mi dosť podrobne opísal celú udalosť. Vo svojom v ďalšom pátraní som sa potom venoval aj možnému overeniu jeho svedectva. Mojim cieľom bolo hlavne sa dopátrať k dvom hlavným neznámym. Prvou neznámou je nemecká jednotka, ktorá v Starej Kremničke havarovala. Druhá neznáma je miesto pochovania nemeckých vojakov. Kde zmizlo 200 – 373 vojakov, ktorí nikomu nechýbajú?
Našli sa denné hlásenia, ktoré nepriamo môžu súvisieť s haváriou.
Ako som už spomínal v predošlom článku, tak do pátrania sa zapojilo viacero ľudí. Vďaka čomu sa mi podarilo získať niekoľko nepriamych archívnych dokumentov. Tieto úplne nesúviseli s haváriou, ale opisovali udalosti na prelome rokov 1944/45. Z týchto dokumentov boli zaujímavé hlavne denné vojenské hlásenia o bojovej situácii na našej južnej hranici. V týchto hláseniach sa spomínajú dve hlavné vojenské nemecké sily bojujúce na juhu Slovenska. Bojovala tu armádna skupina Juh a brigáda SS Dirlewanger. Tieto hlásenia sa dosť zhodovali s už spomínaným svedectvom človeka, s ktorým som sa aj osobne stretol.
Na juhu Slovenska bojovali aj vojaci SS Dirlewanger.
Opäť je tu však jedna záhada, tieto hlásenia boli v archíve len do 26.12.1944 a potom pokračovali až v januári 1945. Ak by boli dostupné hlásenia od 27.12.1944 pravdepodobne by v nich mohla byť zmienka o havárii. V hlásení z 26.12.1944 sa píše o rozkaze armádnej skupiny Juh na stiahnutie brigády Dirlewanger z oblasti Šiah na sever k brigáde. Tu bolo pravdepodobne myslené stiahnutie sa do oblasti Prievidze, kde bolo veliteľstvo SS Dirlewanger. V podstate toto hlásenie z 26.12.1944 sa zhoduje aj z rozprávaním môjho svedka. Podľa jeho slov vlak, ktorý havaroval Starej Kremničke mal stiahnuť vojakov z oblasti Šiah, kde prišlo k prielomu. Vojenský transport tak nemal viesť nemecké posily k boju, ako sa predpokladalo. Vojaci mali zabezpečiť doplnenie munície a stiahnutie vojakov z prielomu frontu v oblasti Šiah.
Vojaci ktorí zahynuli pri Starej Kremničke mohli byť z SS Dirlewanger?
Svedok mi ešte doplnil, že ústup vojakov sa nakoniec uskutočnil komplikovane po vlastnej osi. Evakuačný vlak svoju cestu ukončil v Starej Kremničke haváriou. Možno hlásenia po 27.12.1944 by túto situáciu upresnili, len záhadne sa vo vojenskom archíve nenašli. V hlásení zo 6.1.1945 sa píše, že brigáda SS Dirlewanger bola plne sústredená v oblasti Prievidza – Nováky. Priebežne sa ešte dopĺňa vojakmi, ktorí prichádzajú k jednotke po rozprášení (myslené po prielome frontu). Z týchto získaných indícii, keďže priame dôkazy zatiaľ nie sú, možno predpokladať, že vojaci ktorí zahynuli v Starej Kremničke mohli byť z brigády SS Dirlewanger. Brigáda sa spomína v týchto denných bojových hláseniach armádnej skupiny Juh. Veliteľstvo brigády SS Dirlewanger bolo v tom čase v Prievidzi. Z toho vychádza predpoklad, že akékoľvek spojenie s bojujúcimi jednotkami mohlo byť po železnici cez Starú Kremničku.
Čo sa mi podarilo ďalej zistiť sa dočítate v pokračovaní článku nabudúce.