Gombasecká jaskyňa je unikátna
|

Gombasecká jaskyňa je unikátna so svojimi tenkými sintrovými brčkami.

Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase, nachádza sa v katastri obce Slavec v okrese Rožňava. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951. Európskou raritou jaskyne sú biele brčká hrubé 2 – 3 mm, dlhé až do 3 metrov.

Unikátna výzdoba jaskyne
Unikátna výzdoba jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

Gombaseckú jaskyňu sprístupnili v roku 1955.

Nachádza sa uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny, v doline rieky Slaná, asi 15 km južne od Rožňavy. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m.. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky objavených priestorov jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m. Jaskynné chodby prebiehajú v dvoch horizontálnych úrovniach s relatívnym prevýšením 10 m. Majú približne horizontálny priebeh a vytvorili sa erozívnou a korozívnou činnosťou podzemnej riečky Čierny potok v tektonických puklinách čistých svetlosivých vápencov stredného triasu. Návštevu jaskyne vzhľadom na minimálne prevýšenie možno odporučiť pre všetky vekové kategórie.

Tenké brčka
Tenké brčka. Fotoarchív: František Kovár

Európskou raritou jaskyne sú biele brčká.

Vývojovo patrí Gombasecká jaskyňa medzi najmladšie slovenské jaskyne. Má veľmi impozantnú výzdobu, ktorá pozostáva z rôzne sformovaného sintru, sfarbeného bohatou škálou farieb od bielej cez žltú až po okrovú. Európskou raritou jaskyne sú biele brčká, 2 – 3 mm hrubé a až 3 m dlhé, ktoré ostro kontrastujú s červenohnedými povlakmi na stenách. Príroda vytvorila rôzne bizarné tvary a podoby kvapľov, ktoré ešte zvýrazňuje pestrá farebnosť, ich tvorba neustále pokračuje. Medzi najkrajšie priestory patria Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou, Sieň mieru (sieň L. Herényiho), Sieň múdrosti (sieň Viliama Rozložníka), Brková sieň a ďalšie.

Rozprávková nádhera
Rozprávková nádhera. Fotoarchív: František Kovár

V minulosti sa v jaskyni liečili choroby dýchacích ciest.

Jaskyňa má mimoriadne priaznivé mikroklimatické pomery: stálu teplotu má okolo 9°C, relatívnu vlhkosť 98%, čistý vzduch a pre človeka priaznivé zloženie aerosolu. Klímu jaskyne využívali od roku 1968 pri liečení niektorých chorôb horných dýchacích ciest. Bola to prvá jaskyňa na Slovensku, ktorá bola využívaná na speleoterapiu. V súčasnosti sa v jaskyni choroby dýchacích ciest už neliečia. V lete 2016 jaskyňu rozšírili o novo objavené priestory, kde sa nachádza aj veľké jazero. Týmto novým objavom sa známa dĺžka jaskyne predlžila až na takmer 2 km. Nové priestory sú ťažko priechodné a tak zostávajú pre verejnosť neprístupné. Doposiaľ neznáme podzemné priestory zostávajú v priestore medzi Silickou ľadnicou a Gombaseckou jaskyňou, cez ktoré preteká Čierny potok. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu Gombaseckú jaskyňu zaradili do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Farebné detaily
Farebné detaily. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *