Kamenné gule. Foto: František Kovár
|

Geologická rarita na Kysuciach, najväčšie nálezisko kamenných gúľ v Európe.

V 80 rokoch 20. storočia sa po odstrele horniny v kameňolome, v ktorom sa ťažil kameň na úpravu horských bystrín, vykotúľali pravidelné okrúhle kamenné gule – megoňky s priemerom od 25 cm až po 260 cm.

Informačná tabuľa
Informačná tabuľa. Foto: František Kovár

Vek kamenných gúľ sa odhaduje na 30 až 40 miliónov rokov.

Jedná sa o najväčšie nálezisko kamenných gúľ v Európe. Guľovité objekty majú vajcovitý alebo až takmer dokonalý geometrický tvar gule a je možné ich vidieť priamo v skalných stenách kameňolomu a v jeho okolí. Guľovité objekty majú vajcovitý alebo až takmer dokonalý geometrický tvar gule a je možné ich vidieť priamo v skalných stenách kameňolomu a v jeho okolí. V súčasnosti sa tu nachádzajú gule s priemerom od 25 cm do 3 metrov a sú spomedzi všetkých podobných nálezov na svete najpresnejšie. Ich vek sa datuje do obdobia kriedy až stredného eocénu na 30 až 40 miliónov rokov. Podobné kamenné útvary sa nachádzajú aj na iných miestach na svete. Podobné kamenné gule – megoňky sú len v USA, Rumunsku, na Novom Zélande, v Grónsku, na Kostarike alebo v juhoafrických pralesoch.

Kamenná guľa v priľahlom lese
Kamenná guľa v priľahlom lese. Foto: František Kovár

Vzniku týchto kamenných gúľ je dodnes záhadou.

Doteraz nikto nepodal jednoznačné vysvetlenie vzniku týchto kamenných gúľ. Geológovia sa zhodujú iba v názore, že vznikli v rovnakej dobe ako okolité pieskovcové horniny. Pravdepodobne vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním na jadro pohybmi vody na morskom dne. V priebehu rokov mnohé gule boli s kameňolomu odvezené do rôznych expozícií, ale mnohé skončili aj v súkromných záhradách. Na mieste zostali už len tie najväčšie a poškodené gule. Oblasť náleziska kamenných gúľ s rozlohou 1,67 ha bola vyhlásená v roku 2003 za prírodnú pamiatku, v správe CHKO Kysuce. V roku 2019 bol v lokalite vybudovaný prístrešok s pódiom a drobný mobiliár (lavičky, odpadkové koše), ktoré sú citlivo zasadené do prostredia.

Kamenná guľa v kameňolome
Kamenná guľa v kameňolome. Foto: František Kovár

Kde kamenné gule nájdete?

Kamenné gule sa nachádzajú v mestskej časti Čadca – Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova. Na konci obce Milošová pokračujte po žltej značke. Najbližšie parkovisko sa nachádza na konečnej autobusu v obci Milošová a pri Obchode pri Kamenných guliach. Nálezisko je od parkoviska prístupné po ceste pešou chôdzou len pár minút.

Kamenná guľa v skalnom masíve
Kamenná guľa v skalnom masíve. Foto: František Kovár
Bývalý kameňolom
Bývalý kameňolom. Foto: František Kovár
Miesto na oddych
Miesto na oddych. Foto: František Kovár
Nad kameňolomom
Nad kameňolomom. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *