Dve prírodné lokality
|

Dve prírodné lokality na strednom Pohroní sa radia medzi najstaršie chránené územia.

Dve prírodné lokality na strednom Pohroní boli už za Rakúsko-Uhorska vyhlásené za chránené územia, čím sa radia medzi najstaršie prírodné rezervácie na Slovensku.

Východiskový bod na turistiku, v okolí Lehôtky pod Brehmi, pri ceste do Sklených Teplíc.
Východiskový bod na turistiku, v okolí Lehôtky pod Brehmi, pri ceste do Sklených Teplíc. Zdroj: OZ KAMENICA

Pomenovanie dostala po významnom profesorovi.

Prírodný útvar sopečného pôvodu je najstarším chráneným geologickým objektom na Slovensku a zároveň najstaršou prírodnou rezerváciou v celom bývalom Uhorsku. Týči sa nad obcou Lehôtka pod Brehmi. Skalné bralo dostalo pomenovanie Szabó szikla. Szabóova skala bola za prírodnú rezerváciu vyhlásená v roku 1907 na rozlohe 11,89 hektárov. Predmetom ochrany je flóra, fauna a pozostatky po vulkanickej činnosti a to najmä ryolitové skaly s výrazným vysokým bralom. Je pomenovaná podľa bývalého poslucháča Banskej akadémie v Banskej Štiavnici a neskoršieho profesora univerzity v Budapešti, mineralóga a geológa Józsefa Szabóa. Szabó zdokumentoval a podrobne preštudoval geologickú stavbu celých Štiavnických vrchov. Na skale bol vytvorený aj maďarský nápis SZABÓ SZIKLA vysoký jeden meter a dlhý 7,5 metrov. Bol vytvorený z kovových písmen, ktoré odliala bezplatne Kachelmanova strojáreň vo Vyhniach. V roku 1908 bol slávnostne odhalený aj pomník. Ten však už v súčasnosti neexistuje…

Nedotknutá príroda.
Nedotknutá príroda. Zdroj: OZ KAMENICA

Ministerstvo pôdohospodárstva v Budapešti vyhlásilo Badínsky prales za prísnu rezerváciu.

Prales na strednom Slovensku, v Kremnických vrchoch, patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Územie je chránené od roku 1913, čím sa radí k najdlhšie zákonom chráneným rezerváciám na Slovensku. V roku 1908 prikázal uhorský minister poľnohospodárstva spracovať zoznam prírodných pamiatok Uhorska. V roku 1913 ministerstvo pôdohospodárstva v Budapešti vyhlásilo Badínsky prales (pôvodne Kulisovo) za prísnu rezerváciu. Badínsky prales je dnes národná prírodná rezervácia v katastrálnom území obce Badín v Banskobystrickom kraji, na strednom Slovensku. Pôvodná rozloha bola 20,51 ha, neskôr bolo územie rozšírené na dnešných 30,26 ha. V roku 1994 získal prales štatút národnej prírodnej rezervácie, pretože je pozostatkom pôvodných prirodzených karpatských lesov. Národná prírodná rezervácia Badínsky prales je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Vstup do pralesa je možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom z Lesov SR…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *