Drevená sakrálna architektúra je slovenským skvostom zapísaným v UNESCO.
Drevená sakrálna architektúra je významnou súčasťou kultúrneho dedičstva a slovenským kultúrnym skvostom. Mnohé z nich sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Kostol sv. Františka z Assisi je jeden z najstarších drevených kostolov.
Kostol svätého Františka z Assisi je drevený rímskokatolícky kostol z konca 15. storočia, ktorý sa nachádza v obci Hervartov, okres Bardejov. Gotický kostol svätého Františka z Assisi bol postavený na konci 15. storočia a je jedným z najstarších drevených kostolov na Slovensku. Je zhotovený z červeného smreka, iba základové trámy sú z dubového dreva. Strecha kostola je pokrytá dreveným smrekovým a jedľovým šindľom. Svojim dvojdielnym pôdorysom, vysokou strechou a ďalšími znakmi v exteriéri a interiéri je značne odlišný od rusínsko-ukrajinských drevených cerkví. Kostolík je ohradený kamenným múrikom s pilastrami, čím budí dojem malej pevnosti. Od roku 1968 je kostol a jeho múr národnou kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky spolu s ďalšími 26 kostolmi, ktoré tvoria súbor Východoslovenské drevené kostoly. Spolu s ďalšími drevenými kostolíkmi Karpatského oblúka bol kostol sv. Františka z Assisi v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO…
Drevený artikulárny kostol v Hronseku je evanjelický kostol.
Protestantské cirkevné obrady sa v Hronseku vykonávali do roku 1726 v miestnom renesančnom kaštieli. Keď už vyhradené priestory pre obyvateľov širokého okolia nepostačovali, bolo rozhodnuté o výstavbe nového artikulárneho kostola. Hronsek bol vybraný ako spádová obec severnej časti Zvolenskej stolice. Kostol bol postavený na základe uznesenia Šopronského snemu z roku 1681, podľa ktorého sa dovoľovalo evanjelikom postaviť v každej stolici dva kostoly, avšak za veľmi prísnych podmienok. Kostol v Hronseku bol spádovým kostolom pre celú severnú časť Zvolenskej stolice. Bol postavený v zmysle podmienok stanovených 25. a 26. článkom šopronských artikúl. Stavba kostola začala 23. októbra 1725 a na jeseň 1726 bola dokončená. Celková kapacita kostola je 1 100 miest na sedenie. Do kostola vedie 5 vchodov. Po obvode kostola je 30 okien. Strecha je šindľová s tromi krížmi a kohútom – symbolom kresťanskej bdelosti. Oltár kostola má šesť vymeniteľných obrazov. Obrazy sú z roku 1771 od majstra Samuela Kialoviča…
Kostol Najsvätejšej Trojice – drevený artikulárny kostol patrí medzi najstaršie pamiatky.
V roku 1682 cisárska komisia určuje miesto výstavby kostola a to za hradbami mesta Kežmarok, za Vyšnou bránou, pri kamennom hostinci z roku 1593. Prízemná stavba pôvodného kostola nepostačovala evanjelikom z mesta a okolia, preto je v roku 1688 rozhodnuté o rozšírení kostola. V roku 1717 si kežmarskí protestanti za rekordné 3 mesiace na mieste prvého menšieho dreveného artikulárneho kostola postavili Kostol Najsvätejšej Trojice. Rezbárska výzdoba interiéru, ako aj oltár zo začiatku 18. storočia sú dielom majstra Jána Lercha z Kežmarku. Z pôvodného artikulárneho kostola pochádzajú časti mohutnej krstiteľnice umiestnenej v centre chrámu. Stavebne najstaršou časťou kostola je murovaný objekt sakristie, pôvodne budova hostinca z roku 1593, ku ktorej bol drevený chrám pristavaný…
Drevený rímskokatolícky kostol je architektonickou a historickou pýchou Tvrdošína.
Kostol Všetkých svätých pochádza z polovice 15. storočia. Nachádza sa na miestom cintoríne. Kostol je jedným z najstarších drevených kostolov na Slovensku. Drevený kostol pochádza z polovice 15. storočia, v 17. storočí ho renesančne upravili. Samostatná jednoloďová stavba s rovným uzáverom má pozdĺžnu dispozíciu. K severnej strane presbytéria prilieha malá bočná sakristia. Ústrednou dominantou kostola je barokový oltár z konca 17. storočia s obrazom Všetkých svätých. Oltár je celý z lipového dreva. Pôvodný gotický oltár mal obraz zobrazujúci oplakávanie Krista, ale v roku 1919 bol presťahovaný do Maďarského národného múzea v Budapešti. Vzácna je neskororenesančná kazateľnica s postavami evanjelistov z roku 1654. Na bočných stenách sa nachádzajú obrazy dvanástich apoštolov. Významný je aj obraz sv. Juraja na koni v boji so šarkanom, ktorý pochádza z obdobia okolo roku 1653. Kostol vyniká klenbovými maľbami a kazetovým stropom pozostávajúci zo 49 ornamentových ruží, z ktorých každá je iná…