Dračí hrádok je lokalita ukrytá v lesoch nad obcou Borinka.
Dračí hrádok je ruina objektu nachádzajúceho sa v južnej časti Malých Karpát, juhovýchodne od obce Borinka. Nachádza sa na vrchu Úboč, nad údolím Stupavského potoka, v nadmorskej výške 370 m n. m..
Názory na históriu a využitie hrádku sa rôznia.
História Dračieho hrádku je málo známa. Hrádok bol pravdepodobne postavený na základe kráľovskej iniciatívy v 13. storočí a plnil strážnu funkciu. Výskumy a názory historikov na históriu a využite hrádku sa rôznia. Kráľovský pôvod môže naznačovať podobnosť veže na Dračom hrádku s vežami na iných kráľovských hradoch (Plavecký hrad 10,2×10,2 m, Beckovský hrad 9,5×9,5 m). Michal Slivka a Miroslav Plaček stotožňujú Dračí hrádok s objektom Drach-kugel-schols z Meyerovej rytiny z roku 1563, na ktorej je zachytená korunovácia cisára Maximiliána II. v Bratislave. Rytina sa nachádza v Mestskej galérii v Bratislave. Tento predpoklad však odmieta Andrej Fiala (1972) a tiež Zdeněk Farkaš (1993).
Pomenovanie hrádku je spájané s názvom Dračieho rádu.
Zaujímavá je tiež podoba názvu objektu. Dračí hrádok je spájaný s názvom Dračieho rádu. Rád založil v roku 1408 kráľ Žigmund Luxemburský a sústredil v ňom najmocnejšie a najvplyvnejšie osobnosti vtedajšieho Uhorska (Ctibor zo Ctiboríc, Peter Čech z Levíc, Mikuláš Garaj z Devína). Od roku 1409 bol jeho členom dokonca rakúsky vojvoda a 24 štajerských rytierov. Hrádok zanikol požiarom v prvej polovici 15. storočia. Pravdepodobne bol zničený počas husitských vpádov na územie dnešného západného Slovenska.
Z hrádku sa zachovalo už veľmi málo.
Samotný areál hrádku sa skladál z dvoch častí. Pretiahnutej vyvýšeniny širokej 15 metrov a dlhej 115 metrov, oddelenej od okolitého terénu nízkym valom. Druhej vyvýšeniny (južne od prvej) širokej 20 metrov a dlhej 112 metrov, oddelenej od prvej priekopou. Centrálna hranolová veža s vonkajšími rozmermi 10×10 metrov bola postavená za 17 metrov širokou a 6 metrov hlbokou, do skaly vytesanou priekopou. Jej vzdialenosť od priekopy je asi 17 metrov. Na vonkajšej časti priekopy sa zachovali už len skromné zvyšky murovaného osadenia vstupného mosta.
Výstup na Dračí hrádok je najlepšie začať v Borinke.
Výstup na hrádok je možný po viacerých turistických trasách. Najjednoduchšia trasa je z obce Borinka, po žltej značke od smerovníka Pod Dračím hrádkom. Kto chce v lokalite navštíviť ďalší historický objekt, môže si zvoliť okruh z Borinky cez hrad Pajštún (červená a žltá značka) s návratom späť do Borinky. Cez Pajštún vedie aj trasa zo Stupavy po žltej značke až na Dračí hrádok. Podľa niektorých ľudí hrádok pôsobí tajomne a mysticky, je to miesto s výskytom energií.
Zdroj: Wikipédia