Dračí hrádok je ruina
|

Dračí hrádok je lokalita ukrytá v lesoch nad obcou Borinka.

Dračí hrádok je ruina objektu nachádzajúceho sa v južnej časti Malých Karpát, juhovýchodne od obce Borinka. Nachádza sa na vrchu Úboč, nad údolím Stupavského potoka, v nadmorskej výške 370 m n. m..

Lokalita Dračí hrádok
Lokalita Dračí hrádok. Fotoarchív: František Kovár

Názory na históriu a využitie hrádku sa rôznia.

História Dračieho hrádku je málo známa. Hrádok bol pravdepodobne postavený na základe kráľovskej iniciatívy v 13. storočí a plnil strážnu funkciu. Výskumy a názory historikov na históriu a využite hrádku sa rôznia. Kráľovský pôvod môže naznačovať podobnosť veže na Dračom hrádku s vežami na iných kráľovských hradoch (Plavecký hrad 10,2×10,2 m, Beckovský hrad 9,5×9,5 m). Michal Slivka a Miroslav Plaček stotožňujú Dračí hrádok s objektom Drach-kugel-schols z Meyerovej rytiny z roku 1563, na ktorej je zachytená korunovácia cisára Maximiliána II. v Bratislave. Rytina sa nachádza v Mestskej galérii v Bratislave. Tento predpoklad však odmieta Andrej Fiala (1972) a tiež Zdeněk Farkaš (1993).

Pozostatky z Dračieho hrádku
Pozostatky z Dračieho hrádku. Fotoarchív: František Kovár

Pomenovanie hrádku je spájané s názvom Dračieho rádu.

Zaujímavá je tiež podoba názvu objektu. Dračí hrádok je spájaný s názvom Dračieho rádu. Rád založil v roku 1408 kráľ Žigmund Luxemburský a sústredil v ňom najmocnejšie a najvplyvnejšie osobnosti vtedajšieho Uhorska (Ctibor zo Ctiboríc, Peter Čech z Levíc, Mikuláš Garaj z Devína). Od roku 1409 bol jeho členom dokonca rakúsky vojvoda a 24 štajerských rytierov. Hrádok zanikol požiarom v prvej polovici 15. storočia. Pravdepodobne bol zničený počas husitských vpádov na územie dnešného západného Slovenska.

Tajomné a mystické miesto
Tajomné a mystické miesto. Fotoarchív: František Kovár

Z hrádku sa zachovalo už veľmi málo.

Samotný areál hrádku sa skladál z dvoch častí. Pretiahnutej vyvýšeniny širokej 15 metrov a dlhej 115 metrov, oddelenej od okolitého terénu nízkym valom. Druhej vyvýšeniny (južne od prvej) širokej 20 metrov a dlhej 112 metrov, oddelenej od prvej priekopou. Centrálna hranolová veža s vonkajšími rozmermi 10×10 metrov bola postavená za 17 metrov širokou a 6 metrov hlbokou, do skaly vytesanou priekopou. Jej vzdialenosť od priekopy je asi 17 metrov. Na vonkajšej časti priekopy sa zachovali už len skromné zvyšky murovaného osadenia vstupného mosta.

Ruina ukrytá v lese
Ruina ukrytá v lese. Fotoarchív: František Kovár

Výstup na Dračí hrádok je najlepšie začať v Borinke.

Výstup na hrádok je možný po viacerých turistických trasách. Najjednoduchšia trasa je z obce Borinka, po žltej značke od smerovníka Pod Dračím hrádkom. Kto chce v lokalite navštíviť ďalší historický objekt, môže si zvoliť okruh z Borinky cez hrad Pajštún (červená a žltá značka) s návratom späť do Borinky. Cez Pajštún vedie aj trasa zo Stupavy po žltej značke až na Dračí hrádok. Podľa niektorých ľudí hrádok pôsobí tajomne a mysticky, je to miesto s výskytom energií.

Zdroj: Wikipédia

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *